Menu

Enternasyonal’de İlk Gün Üzerine Kısa Değerlendirme... Özel

2-3 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda gerçekleştirilen Uluslararası Yarış Festivalinin ilk gününü geride bıraktık.

İlk günkü sonuçlar beklendiği gibi… Yani 3-0 mağlubuz…!

Yıllardır doğruları yazmaya gayret ediyoruz. Türk atçılığının içinde bulunduğu durumu anlatmaya, var olan sorunlara ve başarısızlıklara çareler önermeye çalışıyoruz.

Ama maalesef gücümüz yetmiyor! Türkiye’de atçılığı yönetenlerin duyarsızlığı, bazı kesimlerin sırf kendi menfaatlerini düşünerek otorite ve TJK üzerinde oluşturdukları baskı ne yazık ki Türk Atçılığının uzun yıllardır yerinde saymasına neden oluyor!

Konu oldukça derin… Önümüzdeki günlerde yeniden uzun uzun anlatmaya çalışacağım. Gelelim kısaca ilk gün yaşananlara…

Festivalin ilk uluslararası yarışı olan Anadolu Koşusunda, Class 2 seviyesinde bir isim olan 3 yaşlı Leshlaa, Grup performansına sahip Absolute Blast ve Qurbaan’ın önünde bana göre sürpriz bir galibiyet elde etti. Aslında bu yarış bizim atlarımızın belki de kazanabileceği tek yarış olarak görünüyordu. Nitekim Leshlaa bu kadar iyi koşmasa Cerastes ve Sadettin Boyraz finişe kendisini atmıştı. Sado harika bindi. Tempoyu çok iyi ayarladı ve kaçması gereken yerde kaçtı ama rakip gerçekten çok iyi koştu.

Günün ikinci uluslararası mücadelesi olan İstanbul Koşusu heyecanlı anların yaşandığı bir koşu oldu. Koşunun büyük favorisi olan Arabian Hope’un jokeyi Gerald Mosse, önündeki Cheri Cheri Lady ve dışındaki Tatvan İncisi’nden kurtulabilmek adına bana göre çok riskli işler yaptı. Kendi tercihi ile bulunduğu yerden düzlükte memnun olmayan Mosse, bir atın geçeceği kadar boşluğun olmadığı bir yere yıkılma tehlikesini göze alıp Tatvan İncisi’ne vura vura girmeye çalıştı ve bunu zor da olsa başararak mücadeleyi lehine çevirdi.

Sosyal medyada uzun süre tartışılan koşuda genel düşüncenin aksine Mosse’nin kesinlikle Komiserler Kuruluna çağrılması gerekirdi. Hakkı olmayan bir yere zorla ve inatla girmeye çalışması büyük bir felakete sebep olabilirdi! Ama İstanbul Komiserleri yarışta olanları sadece seyretti!

Arap atlarına mahsus IFAHR Koşusunda beklendiği gibi son iki yılın galibi Handassa ve Al Mouwaffak, 200’den sonra rakiplerinden sıyrılarak finişe kadar başa baş mücadele ettiler. Kazanan Handassa oldu ve bu koşuyu 3’üncü kez üst üste kazandı.

Bizler hakla ‘bunlar Arap mı? değil mi?’ diye tartışa duralım, hala Kaizbert üzerinden spekülasyon yapmaya devam edelim, bir gerçek var ki; şayet biri çıkıp Handassa’yı satın alarak Türkiye’de aygır olarak kullanırsa, yüzyıllık Tigem’in yaptığı yetiştiriciliği hallaç pamuğu gibi bir kenara atar!

 

Son DüzenlenmePazar, 03 Eylül 2017 11:59

2 yorum

 • Onur İskenderun
  Onur İskenderun Pazar, 03 Eylül 2017 23:04 Yorum Linki

  Ne hikaye anlatıyorsunuz siz ya adamı önden yandan makasa al gececeği bütün kulvarları daralt sonrada komiserler görmedi de helal olsun adama vurara cıktı oradan yarıştan önce antrenör taktiği vermiş tetikçilerine ama zor oyunu böyle bozar işte güçlü olan vura vura kazandı..faul arıyorsanız geçen sene waneta'nın kazandığı yarışa bakın ama yok öyle olunca hepiniz susarsınız değil mi? sonra vay efendim atçığımız şöyle kötü ona salla buna salla önce bi kendinize bakın doğru atçılık bitmiş durumdadır bir iki iyi at hariç elin handikap atları gelip ezip gittiler hadi eyvallah...

 • Misafir
  Misafir Pazar, 03 Eylül 2017 13:19 Yorum Linki

  Tel tel döküldük. Adamların orta derecedeki atları ve bazen form olarak buraya vasat seviyede getirilen atları bizim en iyi atlarımızı kolay geçiyor.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık