Menu

Enternasyonal'de İkinci Gün Üzerine Kısa Değerlendirme... Özel

3 Eylül 2017 Pazar günü yapılan yarışlarla bir Uluslararası Yarış Festivalini daha geride bıraktık. Sonuç herkesin malumu… Maalesef atlarımızın yurt dışından gelen misafir safkanlarla birlikte start aldığı 7 enternasyonal mücadelenin hiçbirini kazanamadık. 7-0 mağlup olduk.

Dün de yazdım, bunun çeşitli ve birbirleri ile bağlantılı pek çok sebebi var. Bunları nasıl daha önce defalarca kere yazdıysak, yarından sonra da yine yazacağız elbet. Ancak beni bütün bunlardan daha fazla üzen şey, son 7 sene içerisinde kendi evinde sadece 2 yarış kazanabilen Türk Atçılığını yönetenlerin bu durumdan hiç rahatsız olmamaları…!

İlgili, yetkili, sorumluluk sahibi olanlardan bir Allahın kulu çıkıp, ‘yahu arkadaş nedir bu rezalet, bizim daha önce bu yarışları kazanabilen atlarımız vardı. Son 6-7 senedir çok başarısız oluyoruz. Oysa her sene biraz daha ileriye gitmemiz, Avrupa ile aramızdaki farkı mümkün olduğunca kapatmamız gerekirken, tablo tam tersine şekilleniyor. Nerede hata yapıyoruz? Yarınlar için ne yapmak lazım’ diye sormuyor, soruşturmuyor!

Sanki kimsenin umurumda değilmiş gibi…

Ben Bakan olsam bu skorlardan sonra hem kendi ekibime, hem TJK’ya, hem Atçılık Derneklerine ‘Ne oluyor beyler, biz ne yetiştiriyoruz? Nedir bunun sebebi? Ne yapmak lazım?’ diye sorarım. Ama Sayın Bakan Fakıbaba’nın böyle bir derdi, böyle bir tasası var mıdır? Olabilir mi? derseniz. Hiç sanmıyorum! Şayet olsaydı 2 günlük Festival boyunca kendi gelememiş olsa da, ne bileyim en azından son güne yardımcısını, müsteşarını veya etkili durumdaki bürokratlarından birkaçını gönderirdi diye düşünüyorum. Türkiye Enternasyonal bir organizasyona imza atmış olmasına rağmen ev sahibi durumundaki GTHB maalesef kafasını çevirip bir bakmak zahmetinde bulunmadı!

Neyse, derdimiz çok ve anlatmakla bitmez. Biraz da ikinci gün yarışlarından bahsedip yazımızı noktalayalım.

Boğaziçi Koşusu bana göre sürpriz bir sonuçla bitti. Godolphin’in bu yarışı kazanacağını zannetmiyordum. Elbereth ve Crimean Tatar daha iyi atlar gibi görünüyorlardı. Ancak Saaeed Bin Suroor bu defa Secret Number ile şapkadan tavşan çıkardı. Elbereth daha iyi koşması beklenen yarıştan ikincilikle ayrıldı. Victory Is Ours bir ara ‘acaba’ dedirttiği yarışta iyi koşup üçüncü oldu. Crimean Tatar dördüncü oldu ama iyi koşmadı.

Trakya Koşusu ayağına çabuk tay Another Batt’in galibiyetiyle bitti. Kazanması normaldi çünkü Avrupa’da Listed performansı sergilemişti. Ancak Armondo harika koştu ve düzlükte ciddi olarak sıkıştırdığı rakibinin 1.5 boy arkasında ikinci oldu. Sahada bütün hafta ‘tendon’ olduğu ile ilgili spekülasyon yapılmıştı. Şayet ‘tendon’ hali buysa demek ki çok tay! Yele ve Beyazıd fena değillerdi. Timetosaygoodbye bir yere kadar geldi ve durdu. Özellikle Alex Ferguson’un atı Chess Move koştu mu? Koşmadı mı? belli değildi.

Günün en önemli Koşusu olan Topkapı Koşusunda, sürpriz bir sonuç çıktı. Almanya’da G3 galibi olan Wonnemond sonlardaki bitirici sprinti ile finişe uzandı. Bu koşuya kadar tüm yarışları kazanan Godolphin en yüksek ikramiyeli yarışı Dream Castle ile kaybetti ve ikinci oldu. Bence bundaki en büyük etken Copperfield’in ciddi tehlike görülmesi nedeniyle safkanın jokeyi tarafından erken yürütülmesiydi. Yıldırımbey ve Touch The Wolf iyi koştular. Touch The Wolf bir ara ‘kazanacak galiba’ dedirtti ama parladığı gibi çabuk söndü. Copperfield’in ise 3.3 ilan edilen ama daha ağır olduğu tahmin edilen pistten etkilendiği düşünüldü.

Kapanış yarışı olan Malazgirt Koşusu beklendiği gibi neticelendi. Muraaqıb gezinti yaptı. İkinciliği Jabal Kassyoun elde ederken, geçen sene bize galibiyeti yaşatan Gümbürgümbür üçüncü olabildi.

Son DüzenlenmePazartesi, 04 Eylül 2017 11:33

1 yorum

  • Özgür TUNCER
    Özgür TUNCER Pazartesi, 04 Eylül 2017 15:07 Yorum Linki

    Armondo daha 1 hafta önce koşmasaymış, kazanırmış. Atçılığımız bu yüzden bu kadar kötü durumda. Ayrıca aygır politikasında korkunç yanlışla yapılıyor, ülke resmen aygır çöplüğüne dönecek gibi. Umarm Tjk kumcu Amerikan aygırlarını değil de, Avrupa'dan ülkeye uygun kanlardan alım yapar zira özel yetiştiricilerin aldığı aygırlarla (birkaçı hariç) daha çok nal toplarız.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık