Menu

Jokeylere Kötü Haber! Yandaş Medya Devri Bitti..! Özel

Bugün (8 Eylül 2017) Fotomaç Gazetesi’nde Recep Girgin’in Halis Karataş ile ilgili yazdığı yazıyı reddediyorum. Tel’in ediyorum. Eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü buluyorum. Kişisel duygularla yazıldığını düşünüyor, gazetecilik ilkelerine ters buluyorum. İçerik olarak katılınabilecek unsurları olsa da üslup ve anlatı olarak hakaretamiz buluyorum. Recep gibi makul bir adamın kaleminin böyle kullanılmasına itiraz ediyorum.

Ve fakat!

Bu tip yazılara iştirak etmesek de gazeteciliğin evrensel değerlerine uygun bulmasak da bilhassa İngiltere’deki tabloid basında böyle yaklaşımların olduğunu da biliyorum. Bundan sonra yazacaklarım Recep’in yazısını asla olumlamaz!

Türk jokeyleri yıllardır (bugün de dahil) medya baskısından azade, hatta bihaber yaşamlarını sürdürüyorlar. Yılda 5 milyar liranın döndüğü bir bahis kolunun en önemli aktörleri, bizzat paranın yönünü değiştirebilen (yani başarı ve başarısızlıkları ile) 20-25 kişi medyada asla gereğince eleştirilmiyorlar.

Bunun cemazülevveli uzun! Birçok kez yazdık. At yarışı endüstriyelleştikçe onunla koşut gelişemeyen bir yarış medyası olmayınca sonuç bu! Sivil toplum anlayışı sıfır bir camianın, onu tetikleyecek baskı unsuru oluşturacak medyası da olmuyor. Medya dediğin şey ekmek parası için tahmin yapan, gazetecilik mesleğiyle (haklı olarak) ilgisi olmayanların yaptığı sayfalar. Meraklı yarışseverler, atadan atçılar, Osmaniye/Yenimahalle/Bakırköy civarının hipodrom müdavimlerinin oluşturduğu at yarışı medyasından da gazeteci çıkamıyor doğal olarak.

Çünkü bu sarmalda 500’ü aşmayan at sahibi, 50’yi aşmayan jokey, 100 civarı TJK personeli var! Aralarında benim de bulunduğum 20-30 yarış yazarını! da ekle… Hepsi birbirini tanıyor. Kimse kimseyi ekran/gazete/twitter/radyo önünde sertçe eleştiremiyor. Çıkarları olduğundan değil; yüz yüze baktıklarından!

Halis, Selim, Özcan, Ahmet, Sadettin, Akın vs… Bunlar Selçuk İnan, Ozan Tufan, Emre Belözoğlu, Cenk Tosun, Burak Yılmaz, Arda Turan seviyesinde yer kaplıyorlar. Futbolun da içinde olduğum için ikisini kıyaslama imkanım büyük. Biz jokey arkadaşlara inanın futbolculara spor medyasının yaptığının 1000’de birini yapmıyoruz! Binde birini yapsak yüzümüze bakmazlar! Camia ‘yüzümüze bakmasalar nolur?’ denecek kadar geniş değil. Bir yerde illa karşılaşıyorsun. Yıllara varan dostluklar var. Bir kalemde silip atamıyorsun. Zaten kimsenin de ‘yarış gazeteciliği’ diye bir konu umurunda değil.

Ben 21 yıldır yazıp çiziyorum. At yarışı medyasından para kazandığım ay sayısı 21’i geçmez. 2009’dan beri de 1 lira kazanmıyorum. Benim bile yazıp çizerken ‘ayıp etmeyelim’ türü manevi hassasiyetlerim, otosansürlerim oluyor! Yanlış! Ama artık kendimi yarış yazarı olarak tarifi bıraktım. Burada yılda 10 tane yazım ya var ya yok!

Ancak iş artık değişti. Şimdi twitter var! Herkes gazeteci! Herkesin CV’si oldu orası. Jokeyler de orada. Dün Selim Kaya’nın haklı isyanı vardı. Sonra maalesef Lale Atman hanımı da işin içine katmışlar. Orası ‘haterler’ nefret ediciler ile dolu. Kaale almamak lazım diyemeyeceğim kadar da hayatımızın içindeler.

Artık başta baş jokeylerimiz olmak üzere herkes şunu iyice bilmeli. Yandaş medyanın yarattığı asr-ı saadet bitti. İstesek de istemesek de herkes, fikir sandığı cümlelerini sosyal medya vasıtasıyla paylaşıyor. Jokey kardeşler de tahammülkar olacaklar. Devir değişti!

Mustafa Çiçek’in İstanbul’daki başarılarını öven twitere trip atılma dönemi çoktan bitti. Halis de, Selim de, Özcan da, Akın da diğerleri de ‘başarılı ve önde olmalarının’ manevi maliyetlerine katlanacaklar. Devir sosyal medya devri! Antisosyallik dönemi çoktan bitti!

Son DüzenlenmeCuma, 08 Eylül 2017 14:23

11 yorum

 • latif saydam
  latif saydam Pazartesi, 11 Eylül 2017 13:31 Yorum Linki

  Bakın arkadaşlar koca ABD başkanı için Aptal Bush diye yazı yazdılar. yazı ağır olabilir ama bizde eleştiri ve sorgulama maalesef çok az.

 • serkan gedik
  serkan gedik Pazar, 10 Eylül 2017 11:18 Yorum Linki

  mehmet ayan yılın yazısını yazmış ne oldu diğer kalemler gibi korumayamı geçseydi halisi he katılmadığım nokta recep diye bahsetmesi recep girginden.bu arada mehmet ayanın yarış geçmişi yok demek yılın gafıdır bence.

 • Metin oktay
  Metin oktay Cumartesi, 09 Eylül 2017 23:15 Yorum Linki

  Kaybettiği ve hata yaptığı tüm Koşular sonrası tahmin edemiyeceginiz kadar üzülür halis Karataş..bindiği atları üzmeden kazanmak ister. .taylara bebek der halis Karataş. .kendimde eleştiriyorum fakat herşeyin bir dozu var..
  Bence tüzükde değişmeli yarış severi koruyan maddeler konulmalı....bilinçli yarış severimiz olsa çok değil iki gün oyun oynamasın çok şeyler değişir

 • Serkan Ustaoğlu
  Serkan Ustaoğlu Cumartesi, 09 Eylül 2017 17:23 Yorum Linki

  mehmet ayan çok gereksiz bir yazı yazmışsın yine sen atahan zilcioğlu nun sayesinde at yarışı medyasına girdin ve kendi isteğinle de buradan çıkmanı tavsiye ederim. herkesin ortak bir görüşü var bu ortada mehmet ayan ın at yarışı medyasında olmasını istemiyoruz. futbol dan zaten bolca para kazanıyorsun yıllardır at yarışından başkalarının yapacakları programları da ellerinden aldın ve ekmek yemelerini engelledin yani sömürdün hani at yarışı mazin de yok ki yani ailen de de bildiğim kadarıyla at yarışı ile alakası olan yok. at yarışlarında olma olmazmı

 • Tolga Aksel
  Tolga Aksel Cumartesi, 09 Eylül 2017 16:17 Yorum Linki

  Yaşında bırakmazsan fiziki yetenekle yapılan sporları herkesin eleştirisine'de uğrarsın,hakkında kötü şey'de söylerler. Bugün Halis'in bindiği atlara Furkan binse en az %30 daha başarılı olur.Çünkü 45 yaşındaki bir adamda 20 yaşın enerjisini cesaretini bulamazsın.Sadece uludaz yarışı değilki,ne zaman çelikkan-ayabakan yarışında hem kendini hem şampiyon bir atı bitirdi o gün en net sinyali vermişti. O yarışın son 800'ünde ayabakan'a yaptırdığı dereceye bakın.Apranti bile bilir arap atını o kadar zorlarsan neler olacağını.Mental olarak bitik. fizik olarakta bitik.Paraya ihtiyacı hiç yok. sorun sadece ego.
  Hem neden eleştirilmeyecek Karataş? bugün adam Neymar'ı eleştiriyor.jokeylerin canı varda diğer sporcuların yokmu.?
  Kalabalık yarışta at binme,hava bozuksa temkinli bin,Pist seç,Hipodrom seç...Oldu olacak yarışları da bu baş jokej denilen arkadaşlar düzenlesin.
  Atlar sahada ölüyorsa gerekirse sende öleceksin ama mesleğinin hakkını vereceksin. Veremiyorsan bırakacaksın.Öyle ablana,ona buna cevap hakkı kullandırmayacaksın.

 • Erdalakarlar
  Erdalakarlar Cumartesi, 09 Eylül 2017 10:53 Yorum Linki

  Adam dogru seyleri yazdimi kotu joleykotu at bindimi iyimi yazacak butun jokeyler ayni degil tabiki ama isi sahtekarliga goturen cok karaktersiz jokeylerde var

 • Metin KAÇMAZ
  Metin KAÇMAZ Cumartesi, 09 Eylül 2017 00:29 Yorum Linki

  kokoreçe gidelim mi erbo ?
  bir bitmedin mayan
  not : mesajım umarım yayınlanır.

 • yalçın
  yalçın Cuma, 08 Eylül 2017 19:49 Yorum Linki

  senelerdir hiç hazzetmesemde radyo televizyondan takip ederim sayın Ayanı .... hep bişeyleri eleştirir ve eleştiri tarzına dikkat ederim seviye hep yerlerdedir ...ulanla başlayıp oğlumla biten programlar yapar ama saygısızlığın yapıldığı bi yazıyı eleştirirken tavanın dibini yalar ....medya gücü böyle bişey demekki ...kalemi eline alan senede 10 yazıda yazsa 1 yazıda yazsa eleştiri yaparken insanlara adıyla hitap etmez ya adıyla soyadını birlikte kullanır ya sadece soyadını kullanır yada sayın diye hitap eder Recep dememz diyemez....yandaş medya gücünden bahsediyor kalemiyle kelamıyla medyanın nimetlerinden faydalanıyor ....uslubun bu kadar bozuk olduğu bi yazıya çanak tutmakda neyin nesi ne zaman eleştiremez bi hale geldik yada bu tip yazarlar ne zaman eleştirilmez oldu....????????????? hep destek tam destek peeeehhhhh

 • Hakan Dilmen
  Hakan Dilmen Cuma, 08 Eylül 2017 16:16 Yorum Linki

  Girgin'i okumadım, akşam saatlerinde okurum. Ama seni okudum ve yıllardır da izliyorum, burada yazan diğerlerini ve hatta diğerlerini izlediğim gibi...
  TV'de geçen enternasyonel yarışlarla ilgili ahkam kesenleri gördüm. Farklı Analiz adlı programda Enver olanca birikimiyle ahkam kesiyordu. Ömrünü bu işlere hasredenler varken (sanırım vardır iki kelam edecek) bu gevezelere meydanı bırakan kim, TJK... Aprantiye vurup jokeye gelince sus pus olan kim, bu zatı muhteremler değil mi? Önerim öncelikli olarak, yarış kamuoyunun zorunluluktan takip ettiği bu adamların kapı dışarı edilip, jokey ve aprantilerin saygı duyacağı, yarışseverlerin, itibar edeceği adamlara imkan verilmesi…
  Siz varken, Atahan Zilcioğlu varken, Armağan Turhan varken, Süleyman Akdı varken, Mert Aksoy varken açık söylemek gerekirse bir nitelik vardı... Gelenler gidenleri arattı… Sektörü adeta gevezelikleri ile kendilerini pazarladıkları bir mecraya dönüştürdü…
  Şunu düşünüyorum; yarış basını, oyunu oynatanlar, oyuncular ve oynanan oyunda sorumlulukları olan at sahibi, yetiştirici, antrenör, jokey ve adı aklıma gelmeyenlerde nitelik aramanın zamanı çoktan geçti Mehmet Ayan… En iyileri, Tanzer PARLAR…

 • Cevdet cumurlu
  Cevdet cumurlu Cuma, 08 Eylül 2017 15:53 Yorum Linki

  Yazi 10 numara olmuş eline aklına sağlık abi.Bende yıllardır sorarım kendime bu tjk yı kim koruyor herşeyden nasıl bu kadar uzak tutuluyor diye hiç bir medyada doğru düzgün bir haberi çıkmıyor hic sorgulanmiyor milyarlarca paranın döndüğü boyle buyuk bi sektör nasil olurda kimsenin umrunda olmaz acaba dis dünyadan kendilerini izole eden ve kendi dünyalarında o buyuk pastanın dağılımıni yapanlarmi boyle olmasını istiyor sektör hep aynı kişilere mi hizmet ediyor bu hep kafamda cevabını bulamadığım bir sorudur.Oyuzdendirki kendi içlerinde kimseye hesap verme derdi olmayanlar sadece benimde dahil olduğum yarissever tarafından eleştiriliyor onuda zaten kimse umursamiyor kendilerini kaf dağının tepesinde elestirilemez görenler arkadaşlarının ölümüne bazende sakat kalmasına sebep olanlar aman ne sis yansin ne kebab diyenler yüzünden hicbir şey olmamış gibi hersekilde yollarına devam edebiliyor düşünün ki böyle bir durumda dahil gerekli cezayı almayanlar ülkenin gündemine gelmeyenler yada gelsede 10 saniyelik bir haber olanlar hatalı bindiği yaristaki elestirilerimi dikkate alicak ki zaten elestirilmiyor bile medya baskısı sıfır yani ülkemizin içinde sporcu olarak belkide çoğu futbolcudan bile daha çok para kazanan diğer spor branşları rakip bile olamaz zaten bu jokeylerimiz elbebek gulbebek hayatlarina devam ediyor.( Bu arada yaptıkları sporun nekadar zor ve büyük riskleri oldugununda farkındayım ama bu aldiklari risk payına göre kazançlarını sagliyorlar) sonuç olarak bence kimse kimseden çekinmeden yaptığı hataları ne zaman söylerse ve hatayi yapanlar cezasız kalmazsa yarissever olarak biz bu oyunun zevkini ve güzelliğini yaşarız yoksa hep yolunan kaz olduğumuzu dusunmeye devam ederiz.Not:Recep girgin adlı şahısın yazdığı yazı bir eleştiri değil hakarettir ve terbiyesizcedir ayıp etmiştir kesinlikle kabul edilemez.

 • Yılmaz Özkan
  Yılmaz Özkan Cuma, 08 Eylül 2017 15:17 Yorum Linki

  Sayın Ayan,

  Yazınızın tamamına katılıyorum, ve bu konuyla lgili en rahatsız olduğum husus, bazı yorumculara ve programlara yarış sonrası jokey hatası hakkında "böyle olmadı mı" diye bir soru sorduğunuzda, dehşet bir korumacılık, objektlikten uzak jokey yandaşlığı, jokey yaparsa göklere çıkar, aprantinin vur beline değerlendirilmesi gibi, sektörü yönlendirici, eksik yorumlar olmaktadır. Herkez eşittir ama bazıları daha eşittir deyimi burada tam olarak devreye giriyor.

  Sonuna kadar haklısınız, umarım yazarlarımız da değişir.

  Saygılarımla,

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık