Menu

3 Ayrı Pist demek..! Özel

Uzun zamandır kafamı meşgul eden bir soru var; Türk Atçılığının 3 ayrı pistte yarış yapma lüksü Var mı? Yok mu?

Bana göre 3 Ayrı pist demek;

3 ayrı piste göre at yetiştirmek, 3 ayrı piste göre at koşabilmek demek…

3 Ayrı pist demek;

3 Ayrı piste göre İngiliz/Arap yarışlarını paylaştırmak demek…

3 Ayrı pist demek;

3 Ayrı piste göre Erkek/Dişi yarışlarını ayarlamak demek…

3 Ayrı pist demek;

3 Ayrı piste göre Maiden/Şartlı/Handikap/KV/Grup yarışları dağıtmak demek…

3 Ayrı pist demek;

3 Ayrı piste göre atların mesafelerini yerleştirmek demek…

3 Ayrı pist demek;

3 Ayrı bakım demek, 3 ayrı masraf demek…

3 Ayrı pist demek;

Enerjimizi 3’e bölmek, 3 ayrı disiplinde dünya ile yarışmaya kalkmak demek!

*

Atçılar çok sık yarış programlarından şikayet ederler. Hemen hemen her gün ‘atıma yarış bulamıyorum’ şikayetleri dillendirilir. İyi de bu şartlarda nasıl bulunabilir ki! Ülkede bir yıl içerisinde yapılabilecek yarış sayısı belli. Günde 2 yarış günü ve ortalama 7’şer yarıştan yapabileceğin yarış sayısı 14 civarında… Çarp bunu 365 ile… 5000 civarlarında bir sayı çıkıyor.

Bu 5000’i önce 3 ayrı pistte yarış yaptığın için 3’e böl, kaldı mı 1666… Sonra bunu Arap/İngiliz diye 2’ye böl, ne kaldı? 833… Sonra bunu 800’den 3400 metreye kadar olan 21 değişik mesafeye böl. Hadi diyelim ki her mesafede eşit sayıda yarış olması gerekmediği için 5’e böl, kaldı mı 166… Onu da Dişi/erkek olarak ayır. Dişilere % 20 oranında yarış ayırdığını farz ederek, geriye erkeklere 132, dişilere 34 yarış kaldı olarak hesapla… Eeee, nasıl olacak? Nasıl farklı iki cinsteki safkanlara, değişik yaş gruplarında, farklı mesafelerde ve farklı pistlerde yeteri kadar yarış koyacaksın?

Bu olacak iş değil! Olmuyor da zaten… Dolayısıyla bana göre Türk yarışçılığının 3 ayrı pistte yarış yapmaktan vazgeçip acil olarak 2 piste dönmesi lazım. Böyle olduğu zaman hem yetiştiriciliğimiz, hem de koşuculuğumuz ciddi şekilde rahatlayacak. Atlarımız daha fazla koşabileceği yarış bulacak, yarışların kalitesi çok daha artacak.

Peki, hangi pistler tercih edilmeli? Çim/Kum, Çim/Sentetik, Kum/Sentetik derseniz… O konudaki düşüncemi izninizle bir sonraki yazımda paylaşacağım.

 

Son DüzenlenmePazartesi, 11 Eylül 2017 13:48

1 yorum

  • Ali Can
    Ali Can Salı, 12 Eylül 2017 00:51 Yorum Linki

    Kusura bakmayin ama cok sacma bir hesap olmus. Dunya atciligi ile yarismak icin hic boyle hesap kitap yapmaya gerek yok. Arap yarislarini kaldirirsan(2ye bolmene gerek kalmiyor) butun problem ortadan kalkiyor zaten.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık