Menu

TALİP ÖZTÜRK sessizliğini bozdu… Özel

At Yarışları Lisans Hakkının devri ile ilgili Varlık Fonu tarafından ilan edilecek şartname camiada büyük bir merakla beklenirken, Salı günü hem Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, hem de Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Talip Öztürk ile görüşme fırsatı buldum.

At Yarışı Yazarları Derneği Yönetim Kurulu olarak ziyaret ettiğimiz TJK Başkanı Ekinci’nin gündemin en üstünde yer alan konu ile ilgili düşüncelerini daha sonra sizlere aktaracağım. Bugün için sizlere TYAYSD Başkanı Talip Öztürk ile yaptığım görüşmeden bazı notlar paylaşmak istiyorum.

Öztürk her şeyden önce ‘At yarışları Lisans Hakkını devralmak için TYAYSD Yönetim Kurulu’nun Varlık Fonuna teklifte bulunduğu’ söylentilerinden çok rahatsız olmuş. ‘Böyle bir şey yok, bu tamamen yalan’ dedi. 4000 civarında üyesi ile ülkenin en büyük atçılık STK’sı olarak önce Varlık Fonu Yönetimi, ardından da TJK Yönetimi ile bir araya geldiklerini, her iki tarafla olan ilişkilerde samimi ve şeffaf bir politika izleyerek, yaşanan süreçle ilgili düşüncelerini net ve açık bir şekilde taraflara anlattıklarını söyledi.

Durumun Dernek kanadından nasıl göründüğünü ve yaşanan gelişmelerle ilgili Dernek Yönetiminin nasıl bir aksiyon alacağını sorduğum Öztürk, şu açıklamalarda bulundu;

“Süreci en başından itibaren çok yakından takip ediyoruz. Sorumluluğumuzun ve omuzlarımızdaki yükün farkındayız. Dernek üyelerimiz, tüm atçı ve yetiştiriciler bilsinler ki Yönetim Kurulumuz konuya son derece hakim ve gelişmelere göre her türlü aksiyonu almaya da hazır.

Varlık Fonu ile yaptığımız görüşmede Lisans Hakkının devri ile ilgili bizden teklif hazırlamamız istendi. Benzer bir teklifin Türkiye Jokey Kulübünden de isteneceği hatırlatıldı. Bunun üzerine sektörün menfaatlerini gözetmek ve camia içerisinden farklı sesler çıkmasına mani olmak maksadıyla TJK Yönetim Kurulu ile bir araya gelip konuşmak, gelişmeleri birlikte değerlendirmek istedik.

Bizim isteğimiz doğrultusunda Kulüple bir araya geldiğimiz toplantıda, camianın birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini, konunun enine boyuna masaya yatırılıp tartışılması ve bir yol haritası çizilmesini konusunda işbirliğine hazır olduğumuzu bildirdik.

O günkü toplantıda ne söylediysek, bugün de sözlerimizin arkasındayız. Derneğin teklif hazırlayıp Varlık Fonuna gönderdiği iddiaları tamamen asılsızdır ve maksatlı olarak çıkartılmış dedikodulardır. Benim karakterimde orada farklı, burada farklı konuşmak diye bir şey yoktur. Ben özü sözü bir adamım, bunu herkes çok iyi bilir. Aksini iddia eden varsa buyursun karşıma çıksın!

Kaldı ki; bizden teklif istendiğini TJK zaten ilk bizden öğrendi. Bu arada şunu da yeri gelmişken belirteyim; teklif noktasındaki çalışmalarımız büyük bir ciddiyetle devam etmektedir.

TYAYSD yarış ve yetiştiriciliğin aleyhine olabilecek her türlü konuda pek tabi ki TJK ile yan yana duracak ve birlikte hareket edecektir. Ancak buradaki durum farklı… TYAYSD kendisi ile karşılıklı işbirliği anlayışı ile hareket edilmediği taktirde, binlerce üyesinin hakkını ve hukukunu korumak adına Varlık Fonu tarafından kendisinden istenen teklifi elbette hazırlayacak ve ilgili makama iletecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Dolayısıyla Türkiye Jokey Kulübünün 21 veya 30 Ekim’de yapacağı Genel Kurul, bizim hareket tarzımızı belirlemesi açısından son derece önemli. TJK ve TYAYSD’nin önümüzdeki süreci birlikte değerlendirip/değerlendirmeyeceği kongreden sonra netleşecektir. Biz böyle düşünürken, Kulüp ne şekilde düşünüyor, bekleyip göreceğiz.

En başında söylediğim gibi TJK ile birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek niyeti ve arzusu içerisindeyiz. Bunu kendilerine de, Varlık Fonu Yönetimine de söyledik. Dernek olarak altından kalkılamayacak veya karşılanamayacak taleplerimiz de yok. Genel olarak isteklerimizi ve taleplerimizi yıl içerisinde çeşitli kereler zaten dile getirmiştik. O nedenle bu konuda şu aşamada daha detaylı bir açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Önce Kulübün niyetini görmemiz lazım, sonra oturur karşılıklı konuşuruz.

Öte yandan atçılarımızın ve yetiştiricilerimizin içleri rahat olsun. Şube Yönetimlerimiz ile günün her saatinde iletişim halindeyiz. Derneğimiz tüm organları ile görevinin başında… Varlık Fonu ile ilişkilerimiz de en üst seviyede… Gelişmelere göre her türlü aksiyon planımız hazır. Bu süreci endüstrinin menfaatlerine en uygun şekilde atlatabilmek için ne gerekiyorsa yapacağız.”

 

Son DüzenlenmePazartesi, 16 Ekim 2017 18:53

1 yorum

  • özcan yılmaz
    özcan yılmaz Pazartesi, 16 Ekim 2017 20:01 Yorum Linki

    ATÇILIK İÇİN TJK VE AT SAHİPLERİ DERNEĞİ ORTAK HAREKET ETMELİDİR. SEKTÖR ÖNEMLİDİR. BİRLİK BERABERLİK ZAMANIDIR.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık