Menu

COUNTRY REEL Taylarında benzer Soy Karakteristikleri Özel

Danzig’in G2 Gimcrack Stakes galibi oğlu Country Reel, yurt dışında başladığı aygırlık kariyerine bir süredir ülkemizde devam ediyor ve iki jenerasyon koşan taylarında bazı belli karakteristikler kendini göstermeye başladı.

Şunu da belirtelim ki; Country Reel yurt dışında denenmiş bir aygır ve ülkemize gelmeden yurt dışında G1, G2 ve G3 seviyesindeki yarışlarda başarı gösteren tayları olmuştu. Hatta o aşımlardan doğan ve ülkemizde başarılı yarışlarını izlediğimiz Krem’i de bunlara ilave edebiliriz.

Bu yazıda analiz edeceğimiz şey ise Country Reel’in bu ülkede doğan tayları üzerine. Zira her ülkede olduğu gibi, bu ülkenin kısrak ve kısrak soy yapıları farklıdır. Bu her aygır için de geçerli bir durumdur, yurt dışında ne sonuç alırsa alsın, burada farklı yapılara haiz soy ihtiva eden kısraklar var. Değerlendirmeyi de bu bağlamda yapmaya çalıştım.

Country Reel’in şu ana değin sınıf koşularda kazanmış TUR doğumlu 3 tayı var. Bunların pedigrilerinde bazı şeyler dikkat çekiyor.

Has isimli sınıf koşu galibi tayının ikinci kısrak babası King Efe, onun babası King Penguin olup o da Sea Bird II temsilcisidir.

Triple Crown isimli sınıf koşu galibi tayının kısrak babası Royal Abjar, onun da kısrak babası da Sea Bird II. Yine Triple Crown’unikinci kısrak babası Polish Precedent.

Kıyamet isimli sınıf koşu galibi tayının üçüncü kısrak babası da Polish Precedent.

Yine Has, üçüncü kısrak babası Far North, onun da babası Northern Dancer, kısrak babası Chop Chop oğlu Victoria Park.

Kıyamet’in kısrak babası Bosporus, onun babası Night Shift, o da Northern Dancer ile Chop Chop kızından olmadır. Yani Far North ve Night Shift benzer cross.

Değerlemeye farklı bir eksenden devam edelim. Üst paragrafta vurguladığımız Northern Dancer - Chop Chop çok derin bir havuz, buna zaman içinde farklı boyutlarda devam edeceğiz.

Gelelim diğerlerine; Polish Precedent: Danzig ile Buckpasser  kombinasyonlu. Bu kombinasyondan başka aygırlar da var, kimler: Always Fair, Deerhound, Foxhound, Polish Numbers gibi isimler benim aklıma ilk gelenler.

Ayrıca Emarati de Polish Precedent’in tam kardeşidir. Bu durumda bu aygırların temsilcilerinin bulunduğu soy ağaçlarına sahip kısraklar için de Country Reel düşünülebilir.

Gelelim Sea Bird II’e. Oğlu King Penguin ülkemizde aygırlık yapmıştı ve ilginç pedigrili bir attır. Aygır soyu, As Grand Father, King Efe, Last King ve Pekerol gibi isimler ile devam etmişti. Bu aygırların günümüze intikal eden kaç temsilcisi var onu tam olarak tespit etmek mümkün değil ama pedigrilerinde bu isimler olan kısraklar için Country Reel değerlemesi yapmak mümkün, tabi ki diğer faktörlerde göz önünde bulundurularak.  Bunlar içinde Pekerol’un altını çizelim; 4*4 War Admiral - War Relic!

Yine King Penguin bağlamında değerlendirdiğimiz baba kardeşlerin Arctic Tern ve özellikle Bering bağlamında ülkemizde bazı hatlarda yer aldığını da ekleyebiliriz. American Post, Pennekamp, Shah Siber gibi isimlerin yanı sıra ülkemizde aygırlık kariyeri bulunan Opus Magnum’u da ilave edebiliriz bu isimlere.

Arctic Tern ve King Penguin’in, Little Current ve Mr.Long isimli diğer baba kardeşlerinin de ülkemizde bazı kısrak baba hatlarında temsilcileri mevcuttur.

Sea Bird II ayrıca, ülkemizde görev yapan aygırlardan Galetto ve Green Gönen’in pedigrilerinde (aynı anne hattından gelmesi sebebi ile) mevcut olup, ayrıca bir dönem ülkemizde görev yapmış olan Hoy’un da ikinci kısrak babasıdır. Dileyen yetiştiriciler bu bağlamda Country Reel için kısraklarını değerlemeye alabilir.


 

Son DüzenlenmePerşembe, 30 Kasım 2017 11:30

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık