Menu

Triple Crown’ı kim Kaybetmiş de… Özel

Belki inanmayacaksınız ama aşağıda okuyacaklarınız TJK’nın WEB sayfasında yer alan misafir aygır kabul şartnamesinde yer almaktadır:

TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜ DERNEĞİ AT YETİŞTİRİCİLİĞİ VE ISLAHI İKTİSADİ İŞLETMESİ (TJK) MİSAFİR AYGIR TALİMATNAMESİ

Türkiye Jokey Kulübü Derneği At Yetiştiriciliği ve Islahı İktisadi İşletmesi (TJK) hara/aşım istasyonlarında aşım yapmak üzere misafir pansiyoner aygır adayı olarak müracaat edebilmeleri için safkanların, aşağıda yazılan şartlardan en az birine haiz olması zorunludur.

1. En az bir tayı Triple Crown yapmış olan aygırlar,

2. En az bir tayı uzun vadeli koşu kazanmış olan aygırlar,

3. En az bir tayı G1 koşu kazanmış aygırlar,

4. G2 koşu kazanmış en az iki tayı olan aygırlar,

5. Kendisi Triple Crown yapmış olan aygırlar…

diye devam ediyor…

Şimdi, TJK haralarına kabul için Triple Crown başarısının yeterli olup olmadığına bir göz atalım. İngiltere’de son Triple Crown serisi 1970 yılında Nijinsky  tarafından tamamlandı. İngiliz yarışçılığının buna tanık olabilmek için 35 yıl sabretmesi gerekecekti, çünkü bir önceki Triple Crown 1935 yılında Bagram tarafından gerçekleştirilmişti . Triple Crown yarışlarının koşulmaya başladığı yaklaşık iki asır içersinde sadece 15 at bu başarıyı gösterebilmiştir ki bunlardan üçü (1915,17 ve 18) at adedinin dip yaptığı I.Dünya Savaşı yıllarına rastlar. Nijinsky’nin artık hayatta olmadığını sanırım söylememe gerek yok.

ABD 1978 yılından beri ilk kez bir at, American Pharoah 2016 yılında Triple Crown yaptı Tüm Amerikan Triple Crown galiplerinin sayısı ise 12’dir ki bunlardan sadece Pharoah sağ.

İrlanda ve Fransa’da Triple Crown serisi yoktur zira üçlünün son ayağı olan St Leger irlanda’da bir üç ve yukarı yarışıdır (Irish St Leger [G1]).

Fransa’da da durum aynı Prix Royal Oak 3+ bir koşu. Bizim Triple Crown galiplerine gelince bunlar Sadettin 1970, Minimo 1971, Karayel 1973, Seren 1 1983, Uğurtay 1985, Hafız 1986, Bold Pilot 1996 ve Grand Ekinoks 2001 isimli taylardan ibaret olup sayıları 8.

Demek ki bizim bildiğimiz yarışçılık aleminde American Pharoah dışında hala nefes alıyor olsa bile eli ayağı tutma ihtimali bulunan Triple Crown galibi yok!  Dolayısıyla bu şartnameyi kim yazdı ise amacının şaka yapmak olduğunu düşünmek daha rahatlatıcı.

Aksi ise düşündürücü…

Ömer Halim Aydın, Yetiştirici

 

Son DüzenlenmePazar, 03 Aralık 2017 17:46

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık