Menu

DEĞİRMENDERELİ Kazandırmaya Devam Ediyor Özel

Geçtiğimiz sezon start alan 6 yavrusunun 5’nin kazanması vesilesi ile değerlendirdiğimiz Değirmendereli, yazımızda dikkat çekmek istediğimiz koşan/kazanan tay sayısı yüksekliğini bu yıl da start alan 4 tayının performansı ile daha da geliştirip 10 koşan 8 kazanana çıkararak ilginç bir aygırlık performansı sergilemeye devam ediyor.

Değirmendereli’nin bu yıl start alan 4 tayı oldu ve bunlar dikkat çekici bir performans sergilediler.

Bunlardan Alfa Force, 2 kere start aldı ve bir yarışını kazanırken diğerinde üçüncü oldu.

Değirmendereli’nin bir başka iki yaşlı temsilcisi Cutthroat da start aldığı tek yarışını kazanarak, baba hattının koşu kazandırma geleneğine katkı da bulundu.

Siela da bu yıl start alan bir başka Değirmendereli tayı oldu ve bir kez kazanmasının dışında şu için % 50 tabela yüzdesi ile koşmakta.

Değirmendereli’nin bu yıl start alan bir başka tayı da Thor Man’di. Şu an için henüz kazanamasa da üç kez ikinciliği ile kazanmaya yakın bu isim %57 tabela yüzdesi ile dikkat çekmekte.

Toplam şu an değin 10 yavrusu start alan Değirmendereli’nin taylarının kazanma geleneği dışında, tabela yüzdeleri ile dikkat çekmekte. Buna ilişkin verileri de analizin sonunda listede bulabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Şunu da belirtmek de fayda var, istatistiklerde performans sergilemeyen tek tayı gibi gözüken Alemonia’nın iki yaşında dört start aldıktan sonra bir kaza sonucu hayatını yitirdiğini ve koşabilseydi bu konumun da farklı olabileceğini not etmek isterim.

Değirmendereli bu başarılı aygırlık performansını sergilerken, bunu çok kısıtlı bir kısrak potansiyeli ve sayısı ile bunu gerçekleşti ve da başarısını değerli kılan başka bir etken şüphesiz.

Bu vesile ile, Değirmendereli hakkında çok kimsenin bilmediği bir şeyi anlatmak isterim. Yaşadığı çok ilginç bir şey sebebi ile koşamaması hakkında konu.

Değirmendereli sahaya geldiğinde gayet sağlıklıdır. İlk lonj çalışmaları sırasında arka ayaklarında ve karakuşlarında şişmeler olduğu ortaya çıkar. İlgilileri tedbir amaçlı filmini çekerler, sonuç çok şaşırtıcıdır, filmi görenler tek kelime ile hayrete düşer.

Değirmendereli’nin karakuşlarında 40’dan fazla küçük saçma vardır. Saçmaların çok olması sebebiyle ameliyat olması olanaksızdır, bu sebeple koşması mümkün değildir ve sonrasında da aygırlık kariyerine başlar.

Değirmenderili’nin soy ağacına göz atıldığında pedigri meraklılarının dikkatini çekebilecek en önemli noktalardan biri de aygırlık kariyeri olan Mali ile ilginç soy bağlantısıdır.

Mali, Değirmendereli gibi Distant Relative oğlu olup, ikinci annesi Saafend, Sayf El Arab kızıdır.

Sayf El Arab’ın annesi Make Plans ise Değirmendereli’nin de üçüncü annesidir aynı zamanda.

Aslında pedigri notlarına geçeceğiz ama şunu da vurgulamak isterim ki; Değirmendereli sadece Mali ile değil, Sayf El Arab ile benzer soy kurgusundan öte akrabadır.

Şöyle ki; Sayf El Arab, Drone’un, o da Sir Gaylord’ın oğludur. Değirmendereli’nin babası Distant Relative’in babası da Sir Gaylord’dır.

Diğer taraftan Sayf El Arab ile Değirmendereli arasında, anne hattında ortak Make Plans bağlantısına işaret etmiştim. O halde Değirmendereli, Sayf El Arab ile yakın akrabadır.

Sayf El Arab’ın bir başka anne kardeşi Best Plan da aygırlık kariyeri olan bir isim ve Try My Best’in oğludur. Değirmendereli’nin anneannesi Mysterious Plans’ın babası Last Tycoon da Try My Best’in oğlu olduğuna göre, Değirmendereli’nin anneannesi, aygırlık kariyeri olan Best Plan ile çok yakın akrabadır.

Değirmenderili’nin aygırlık başarısında şüphesiz aygır akrabaları Bestplan ve Sayf El Arab ile belli ölçüde benzer soy kurgusu taşıdığı Mali ile ortak soy noktaları da önemlidir.

Pedigrisine bakıldığında Değirmendereli için tavsiye edilebilecek kısraklardan biri Dr. Fong kızları veya daha geniş bir ifade ile Miswaki etkeni taşıyan kısraklar olabilir.

Değirmendereli’nin annesi İzmitli’nin, anne kardeşi Adorable Fong, Listed klasta koşu kazanmıştır ve ayrıca G3 de ikinci ve G2’de üçüncü olma başarısı göstermiş olup, babası Dr. Fong’dur.

Değirmendereli’nin üçüncü kısrak babası ola Go Marching, Miswaki’nin anneannesi Rose Bowe ile çok yakın akrabadır. Dolayısı ile bu birliktelikte Lea Lark uyumu bulmak mümkündür. Miswaki’nin yer aldığı pedigrileri düşünmek mümkündür, diğer etkenlerde göz önüne alınarak.

O halde bu uyumu bir başka noktada, yani Lyceum üzerinde devam ettirmek mümkündür ve bu da bizi Manila’ya götürür.

Değirmendereli’nin kısrak babası Emperor Jones’un mensup olduğu familyasının seçkin ve baskın üyelerinde Blushing Groom ve Mill Reef’in de bulunduğu soy ağaçları içeren diğer etkenler muhakkak göz önüne alınarak değerlendirme yapmak mümkün. Söz konusu isimler bugünkü pedigrilerde gerilerde çıksalar da diğer soy faktörlerinin de toplandığı isimler ile zaman zaman ilginç etkileşimler olması olasıdır.

Mesela Carson City’nin kısrak babası Blushing Groom’dur. Carson City de, Değirmendereli’nin dedesi Habitat ailesindendir ve bir üst paragrafta vurgulamaya çalıştığım soy faktörlerinin toplanma tezahürüne bir nebze örnek olabilir.

Değirmendereli’nin pedigresinde soy kilidini açmaya yarabilecek etkenlerden biri de Last Tycoon olup Bikala, Glenstal, Assert, Sassafras, Djakao, Roi Dagobert gibi isimlerin yer aldığı pedigriler ve bu familya ile daima ilginç kontrast kuran Storm Cat ve onun baba hattını da analize eklemiş olalım.

Değirmendereli’nin aşağıda özet olarak verdiğimiz aygırların temsilcileri barındıran kısrak pedigrileri ile uyum sağlaması muhtemeldir.

Dr.Fong, Red Bishop, Lear Fan, Red Ransom, Sri Pekan

Lyphard, Manila, Suave Dancer, Kaneko, Captain Rio, Sun Music, Knight Line Dancer, Barbar, Secreto, El Gran Senor/Barnato, Storm Cat, Villeroy, Assert

Spectrum, Golan, Aleko, Riverman, Baillamont, So Blessed

Dinyeper, West by West, Shining Steel, Carson City, Danger’s Image

Kılıçaslan, Karayel, Prince Sabo, Bankocu, Tünkut, Song, Lockton,Irish Shuttle

My Volga Boatman, Down The Flag,

Eastern Star, Castle Rising

Unaccounted For, My Sea

DEĞİRMENDERELİ’nin Yavruları;

ADI

KOŞU SINIFI

PERFORMANS

TABELA %

I.KISRAK BABASI

II.KISRAK BABASI

FAMİLYA

AGARTA

Listed ikincisi

30/1-3-1-4

30%

RED BISHOP

PRINCE SABO

4-R

ALFA FORCE

Kazanan

2/1-0-1

100%

BANKOCU

VILLEROY

5-İ

CUTTHROAT

Kazanan

1/1

100%

KNIGHT LINE DANCER

CASTLE RISING

9-F

DELTA FORCE

Kazanan

8/1-0-2-1

50%

GEORGE THOMAS

RED BISHOP

4-R

LADY FORCE

Listed ikincisi

54/2-5-6-4

32%

BANKOCU

VILLEROY

5-İ

PENTAGON FORCE

Listed galibi

56/7-1-6-7

38%

RED BISHOP

PRINCE SABO

4-R

SIELA

Kazanan

8/1-0-2-1

50%

SUN MUSIC

INDIAN RIDGE

10-D

THOR MAN

İkinci

7/0-3-0-1

57%

UNACCOUNTED FOR

BEAU GENIUS

16-H

TIMSAL

Kazanan

26/3-6-0-4

46%

UNACCOUNTED FOR

BEAU GENIUS

16-H

DISTANT RELATIVE’nin Grup kazanan yavruları;

BEBEK CAFE

G1

KILIÇASLAN

ZEUS BOY

ROKOKO

G1

KILIÇASLAN

ZEUS BOY

YAVUZSTAR

G1

MY VOLGA BOATMAN

SILVER SWAN

CLASSICAL GIRL

G2

GERALD MARTIN

SHIRLEY HEIGHTS

HAYRİ BABA

G2

DOWN THE FLAG

DERSİM

LUXOR

G2

STAGE DOOR JOHNNY

GREY DAWN

ROXBURY

G2

BARBAR

RAGSTONE

YENİ LİRA

G2

EASTERN STAR

AKKOR

CHURCH PICTURES

G3

HIGH TOP

SING SING

LALLA MINA

G3

KARAYEL

RUGGED

DISTANT FLIGHT

G3

LEAR FAN

SIR IVOR

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 31 Ocak 2018 14:53

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık