Menu

TJK'da Kongreye Doğru... Özel

2021 Yılına kadar görev yapacak olan Başkan ve Yönetim Kurulunun seçileceği TJK Genel Kurulu, 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda yapılacak.

Bu konudaki son yazımda mevcut Başkan Yasin Kadri Ekinci ile Cüneyt Çalıcıoğlu’nun Başkan adaylıklarını ilan ettiklerini, Serdal Adalı’nın ise henüz karar verme aşamasında olduğunu söylemiştim. Geçen süre zarfında Adalı henüz adaylığını resmi bir şekilde ilan etmedi ama çeşitli illerde yaptığı yemekli toplantılardan da anlıyoruz ki; büyük bir ihtimalle aybaşında resmi adaylık müracaatında bulunacak.

Bu tespiti yaptıktan sonra gelelim Kulüp içerisindeki gelişmelere…

Bir Yıl OHAL var…!

Hepimizin bildiği gibi Türkiye Jokey Kulübü; 31 Aralık 2017 Pazar günü Varlık Fonu ve GTHB ile Plaza Otel’de imzalanan 3’lü protokol sayesinde mevcut şartlar altında müşterek bahis oynatma yetkisini bir sene daha elinde tutmayı başardı. Kulüp bu sayede derin bir nefes aldı ve soluklanma imkanı buldu. Lakin daha öncede belirttiğim gibi mevcut sorunlar masanın üzerinde durmaya devam ediyor. Ülkemizde belki de 3 ay sonra bitecek olan OHAL döneminin, yıl içerisinde beklenmedik bir değişiklik olmaması halinde TJK’da yıl sonuna kadar süreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Maliye Bakanlığının ‘şans oyunlarını cazip hale getireceğiz’ açıklamasını da buna dahil ettiğimiz zaman, 2018’in Kulüp tarihi ve dolayısıyla ülke yarış ve yetiştiriciliği için 2017’den bile daha önemli bir yıl olacağını söylemek sanırım yanlış olmaz.

124 Üye, 3 Başkan Adayı…

İşte tüm bu zorlu şartlar içerisinde Kulüp maalesef birlik ve beraberlik içerisinde hareket edemeyerek 124 üyesi ve 3 Başkan Adayı ile tarihi bir kongreye gidiyor. Bu süreçte Başkan Adayları listelerini hazırlayabilmek için yoğun bir mesai içerisindeler. Üye sayısı 124 olunca doğal olarak 3 Başkan adayı da çıktıkları yolda sık sık karşılaşıyor hatta trafik kazaları bile yapıyorlar.

3 Başkan adayından da teklif alan üye sayısı bugünlerde sanırım 15’i geçti… Başkan adayları çok olunca her üye ve dolayısıyla oyu da normalden çok daha değerli oluyor. Bazı üyelerin adı 3 ayrı başkanla birlikte anılıyor! Her 2-3 günde bir transfer haberleri geliyor. Bir hafta önce x Başkan adayının listesinde olan bir üye bakıyorsunuz bir hafta sonra diğer başkan adayının listesine geçiyor. Bu noktada yeni üyeler ciddi revaçta… Son 2-3 yıl içerisinde üye olanlar içerisinde; Mete Albayrak, Adem Erdölek, Kemal Kurt, Yüksel Göktürk, Tuğban İzzet Aksoy, Aslan Savaşan ve Selman Erdemirci gibi isimlerin Yönetim Kurulu listelerinde olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Son Durum…

Peki, Başkanlık yarışında son durum nedir derseniz… Kulüp tarihinin en başa baş giden bir seçim süreci yaşandığını rahatlıkla söyleyebilmek mümkün… İlk turda 40 veya 1-2 eksik/fazla oy alan üyenin ikinci tura kalacağı tahmin ediliyor. Bazı adaylar oylarını 50 civarında hesap ediyorsa da, ilk tur için bu pek mümkün görünmüyor. 115 Kişinin oy kullanacağı tahmin edilen kongreye bir ay kala mevcut oyların şu an için birbirine çok yakın sayılarda gezindiği, 10 civarında oyun ise henüz ‘kararsızlar’ grubunda yer aldığı konuşuluyor.

İlk tur için bunlar konuşulurken bu arada Başkan Adayları ve çevresindekiler ikinci tur oylama için de hesap kitap yapıyor. Başkan adayları ilk turda oylarını alamayacağı kesin görünen üyeleri, ikinci turda kendilerine oy atması için ikna etmeye çalışıyor. Bu doğrultuda ‘ilk turda oyum x Başkana, şayet elenirse ikinci turda oyum y başkana’ diyen üyelerin sayısı giderek artıyor.

Sürpriz olur mu?

Bütün bu anlattıklarım 28 Ocak 2017 Pazar günü saat 14.00’e kadar yaptığım görüşmelerden edindiğim bilgiler. Önümüzde bir aylık uzun bir süre var. Galatasaray Kongresinde yaşandığı gibi sürpriz bir kongre olur mu? Olursa nasıl bir sonuç çıkar? Bunu önceden tahmin edebilmek kolay değil. Süreci takip etmeyi sürdürüp gelişmelerden sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğim.

TJK TV’ye bir öneri…

Bu arada TJK TV’ye bir önerim var. Tıpkı Galatasaray TV’de seçim öncesi yapıldığı gibi 3 Başkan Adayının da gerekirse ayrı ayrı çıkacağı bir Seçim Özel Programı yapılsın. Öyle ya! Kulübün yaşadığı zorluklar belli, endüstrinin TJK’dan beklentileri belli… Dolayısıyla programda bu doğrultuda Başkan adaylarına fiks 4-5 soru sorulsun. Nedir onlar?

1- Bu zorlu süreçte neden Başkanlığa talipsiniz?

2- Seçilirseniz öncelikleriniz neler olacak?

3- Mevcut sorunları çözmek için neler yapacaksınız, projeleriniz nelerdir?

4- Kulüp Üyelerine, atçıya ve yetiştiriciye ne vaat ediyorsunuz?

5- Sektör paydaşlarına ve Yarışseverlere mesajınız nedir?

Belki birkaç ilave ile toplam 5-6 sorunun sorulduğu bu program arka arkaya 3 gün yayınlanacak şekilde yapılırsa, kanımca çok yerinde bir işe imza atılmış olur. Sadece Kulüp üyeleri değil tüm camia Başkan adaylarının düşünceleri, yapacakları ve yapmayı planladığı projeleri hakkında bilgi sahibi olur. Böylelikle ‘hangi aday seçilirse neler yapabilir’ sorusu da zihinlerde bir karşılık bulur.

Bunu yapmak TJK’yı daha şeffaf ve demokratik bir kurum haline getirecektir. Dediğim gibi Galatasaray yaptı. Mevcut Başkan Aziz bey ve Başkan Adayı Ali Koç da Fenerbahçe TV’de bunun yapılmasından yana… TJK’da neden olmasın?

Son DüzenlenmePazartesi, 29 Ocak 2018 15:58

2 yorum

  • Ozan pala
    Ozan pala Pazar, 28 Ocak 2018 19:52 Yorum Linki

    Bende bir at sahibi olarak bu başkanlık seçimine karşıyım Tjk başkanımı seçiliyor yoksa asli üye başkanımı bu Tjk da asli üyelerin atlarımı yarışıyor ki sadece buna asli üyeler karar veriyor sonuçta başkan benim başkanımsa başkanımı ben seçmek istiyorum böyle bir seçimin adı sadece kominizim dir

  • Adem amaç
    Adem amaç Pazar, 28 Ocak 2018 16:21 Yorum Linki

    Bu yazılan yazı bence bizim at camiamızı pekte alakadar etmiyor diye düşünüyorum çünkü bizi alakadar eden bi konu değil 124 asli üyeyi alakadar eden bi durum eğer camiamızda secim varsa tjk da bulanan at sahipleri başkanlarını seçmeli 124 kişi arasında aday olanlar atsahiplerinin oylarıyla seçilmeli

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık