Menu

Saatçiler ve Galop Meselesi… Özel

Uzun zamandır kanayan bir yaradan bahsetmek istiyorum bu yazımda sizlere…

İstanbul’da ve bir dönem Adana’da saat tutmuş, babası da uzun zaman tribünlerde saat tutan ve çocukluğundan beri de tribünleri çok iyi bilen biriyim.

Henüz televizyonlarda ve radyolarda at yarışı programları yapılmıyor, spor gazeteleri ve dolayısıyla at yarışı ekleri ortalarda yokken, saatçiliğin çok popüler olduğu, tribünlerde sabahları çok erken saatlerde çok sayıda usta saatçinin galop tuttuğu dönemleri yaşadım. Gerçekten çok güzel günlerdi… Bu vesileyle ömrünü tribünlerde saat tutarak geçiren ebediyete göçmüş tüm büyüklerime Allah’tan rahmet diliyorum…

Maalesef bugün artık o günlerin çok uzağındayız… Hipodromlarda bu işi layıkıyla yapan kişi sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bunların çoğu da hayatından memnun değil. Peki, neden? Çünkü maalesef şartlar onlar için her geçen gün biraz daha kötüleşiyor. Çünkü verilen emeğin karşılığı maalesef alınamıyor. Üstelik zaman zaman çok ağır eleştirilere de maruz kalıyorlar.

Konuyu çok fazla derinleştirip, bugünlere neden gelindiğini uzun uzun anlatarak detaylarda boğulmak istemiyorum. Ama bilmek isteyenler için işin özeti şu; Maalesef başta spor gazeteleri olmak üzere ulusal gazeteler at yarış eklerini çıkartmaya başladıktan sonra saatçilerin emeklerini yok saydılar. Çeşitli ilişkiler ve karşılıklı menfaatler doğrultusunda her sabah büyük emeklerle tutulan galop ve sprintleri bu sektörün emekçilerine bedelini ödemeden bir şekilde temin ederek kullanmaya başladılar. Maalesef buna bülten sektörünün içindekiler de alet oldular. Emekçilere ‘ilave karşılıklarını’ ödemeden uzun zaman bu galopları gazetelere ve bazı internet sitelerine servis ettiler. Bülten ve mecmua sahipleri saatçileri yaşatabilmek ve bu sayede galopları yarışseverlere ulaştırabilmek için ciddi mücadele verirlerken, bu paylaşımlar nedeniyle her şey daha kötü bir duruma gelmeye başladı.

Bu arada saatçilerde haklı olarak isyan bayrağını açmaya başladılar. Öyle ki, konu artık bugün yargıya taşınmış durumda. Elbette şeriatın kestiği parmak acımaz. Kim haklı, kim değil ortaya çıkacak, adalet er geç yerini bulacaktır. Bende bu mücadeleyi yakından takip edenlerden biriyim. Direkt olarak içinde değilim ama gelişmeleri çok yakından takip ediyorum.

Çünkü 3-4 sene önce TEK diye günlük bir at yarışı gazetesi çıkartan benim gibi bu işin içinden gelen biri bile, galopları temin edebilmekte çok zorlandıysa varın gerisini siz düşünün… İnanın bugün biri çıksa ve ben bülten çıkartmak istiyorum dese, parasını ödemeye razı olsa bile galop hizmeti alması neredeyse imkansız…

Dolayısıyla çok derin olan bu konuda geçmişi bir kenara bırakarak yarınlar için düşündüğüm ve en kısa sürede TJK’nın yeni Yönetim Kurulu ile paylaşacağım bir projeyi sizlerin ve kamuoyunun bilgisine sunmak istiyorum.

Biliyorsunuz TJK TV’de İdman Pisti Programını ben ve arkadaşlarım başlatmıştık. Behçet Homurlu’nun Başkan, merhum Bahadır Gödek’in Genel Sekreter ve Cüneyt Çalıcıoğlu’nun da Muhasip Üye olduğu yönetimde bu projeyi sunmuş ve sağ olsunlar başta bu 3 kişi olmak üzere tüm Yönetim Kurulunun da onay alarak İstanbul’da İdman Pisti programını başlamıştık.

Peki, bunun yapılmasını neden istemiştim? Hemen kısaca onu da anlatayım. Ne zaman bir yarışseverle sohbet etsem hep galopların doğru tutulmadığından, iyi galop yapan atların galoplarının kasıtlı olarak yanlış yazıldığından, atların saklandığından ve galobunu rahat yapan ata çalışarak yazıldığından bahseder şikayetçi olurdu. Ben de bıkmadan ve yorulmadan bu tip olayların senede belki birkaç kez yaşanabileceğini ama yazılan galopların %99 güvenilir olduğunu anlatmaya, onları inandırmaya çalışırdım.

Dolayısıyla idman pisti programı işte bu serzenişlerden sonra aklıma geldi. Öyle ya, neden bunun için herkesi tek tek ikna etmeye çalışıyorduk ki! TJK TV’nin imkanları ile pekala bu galoplar çekilebilir ve yayınlanabilirdi. Böylelikle yarışseverler galopları kendi gözleri ile seyrederler ve her şey daha şeffaf bir ortamda paylaşılabilirdi.

Dönemin yönetimine bunu anlattığımda çok beğendiler ve hemen ilk olarak İstanbul’da bu programın hazırlanması için talimat verdiler. İstanbul’da Ercan Özkan ile anlaşıldı. Yanına her sabah bir kameraman arkadaş verildi. Kameraman arkadaş Ercan ağabeyin talimatı ile her sabah galop ve sprintleri çekmeye başladı. İdman bittikten sonra deklare olan atların galopları montajlanarak bugün seyrettiğimiz İdman Pisti programlarıı hazırlanmaya başladı. Programı sunmak için de sabahları atları çıplak gözle tanıyan, ustaların yanında yetişmiş Mustafa Sav kardeşimiz ve Ali Kayakıt gibi yıllarını bu işe vermiş ağabeylerimiz ekran karşısına geçirildi. İş ehillerine teslim edildi.

Herkes çok memnun kaldı. Üstelik sadece yarışseverler değil, At sahipleri ve antrenörler de bu programdan çok mutlu oldular. Bundan sonra hedef bu programı tüm hipodromlarda yapmaktı. Bunun için hazırlıklar da yaptık ancak projeyi tamamlayamadık. Sebebi şuydu; Mehmet Ayan, Enver Arslan ve ben o dönem TJK TV’de Pazartesi akşamları program da yapıyorduk. Mehmet ve ben, bize bu görevi veren yönetime teşekkür ederek 11 ay sonunda programdan ayrıldık. Enver de bizimle birlikte bırakmak istedi ama ona ağabeyleri olarak izin vermedik. O bizim gibi değildi, onun durumu farklıydı. Kendi isteğimizle programı bıraktık. Bırakmamamız için ısrarcı olsalar da, seçimler yaklaşıyordu ve yeni gelecek yönetim kucağında bizi bulsun istemediğimiz için böyle bir karar verdik. Dolayısıyla o güne dek hayata geçirdiğimiz Yıldızlarla Kahvaltı, Jokey Turnuvası, Yarışseverlerle Hara Gezileri ve İdman Pisti gibi projelere ara vermek zorunda kalındı. Yeni gelen yönetim de ‘gelin arkadaşlar, bu işleri yarım bırakmayın’ demedikleri için içlerinde İdman Pisti Programının da olduğu bazı projeler olduğu gibi kaldı.

Dolayısıyla şimdi yeni Yönetime mevcut İdman Pisti Programlarının diğer şehirlerde de başlatılmasının yanında bir başka projeyi daha sunmak istiyorum. Bu proje özetle; Galop ve sprintlerin Türkiye Jokey Kulübü resmi internet sitesinde günlük olarak yayınlanması… Şayet bunu başarabilirsek hiç kimse mağdur olmayacağı gibi tam tersi herkes memnun ve mutlu olacak.

Birincisi; yarışseverler memnun olacak. Bütün hipodromlardaki galopları resmi siteden daha güvenilir bir şekilde günlük olarak takip etme imkanı bulacaklar. Varsa bir şikayetleri resmi kuruma yapacaklar…

İkincisi; saatçiler memnun olacak. Tek muhatapları Türkiye Jokey Kulübü olacak. Şu bülten bu ay paramı gönderir mi? Göndermezse ne zaman gönderir? Şu yayın kapanır mı, gelirim azalır mı? diye düşünmeyecekler. Ücretleri TJK tarafından karşılanacak. Arkalarında TJK olacak…

Üçüncüsü; gazeteler, internet siteleri ve bülten sahipleri memnun olacak. İzinsiz galop kullanma ve bu nedenle mahkemelik olma durumundan kurtulacaklar. Ekstra bir ücret ödemeden tıpkı deklareler ve diğer istatistiki bilgiler gibi galoplara da resmi kurum üzerinden ulaşacaklar. Bu işe ayırdıkları bütçe ile yeni bir istihdam yaratabilecekler…

Görüldüğü gibi herkesi mutlu eden bir proje bu… Hiçbir kusuru ve sakıncası yok… TJK’nın resmi internet sitesinde verdiği diğer hizmetlerden hiçbir farkı yok. İdman Pisti programında atların görüntülerinin altında zaten safkanların galopları yazıyor. Hangi at nasıl bir derece gerçekleştirmiş yarışseverlerle paylaşılıyor. Bunun internet sitesinde rakamsal olarak paylaşılmasının hiçbir mahsuru yok. Amerika’da bu işler aynen böyle yapılıyor. Hipodromların resmi saatçileri var ve bu saatçilerin tuttukları galoplar resmi siteden yayınlanıyor.

Bakın TJK’nın sattığı bir tek ürünü var. Nedir o? At Yarışı Müşterek Bahsi… Hasılatını ve dolayısıyla gelirini arttırmak için bunları mutlaka yapması lazım. Yarışseverin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşması lazım. O nedenle galop mevzuundaki bu hizmetin verilmesi ve ‘tekelleşmenin’ mutlaka kırılması şart. O nedenle ‘TJK’nın Televizyonunda veya sitesinde tahmin olmaz, galop olmaz’ diyenleri sakın ciddiye almayın. Çünkü bunlar sadece kendi ceplerini düşünenlerin söylemleri! Bugün dünyanın en büyük yarışçılık ülkelerine ait resmi kanallarda bunların hepsi yapılıyor. Dolayısıyla TJK’nın da ciddi bir sorun olarak karşımızda duran bu konuya kayıtsız kalmaması gerekiyor.

Karar verildiği an çok kısa bir süre içerisinde bu organizasyon kurulur. Mevcut saatçilerden ekipler oluşturulur. Her şey yerli yerine oturur. Böylelikle bültenler ve gazeteler bundan sonra daha iyi ve daha başarılı tahmin vermek için birbirleri ile rekabet ederler! Bugün olduğu gibi birbirlerinin galop temin etmesini engellemek için değil!

 

Son DüzenlenmeSalı, 27 Şubat 2018 14:56

7 yorum

 • Bayram kipoğlu
  Bayram kipoğlu Pazar, 11 Mart 2018 12:46 Yorum Linki

  Haydi inşallah bakalım ! Galopları bütün saatçılar çok at saklıyorlar kendileri kopanlarında sürpriz atları tek atarlar ve çok saatçının büyük kopun yapan oyuncuları var ve çoğuda altılı ganyan siteleri vardır bu galop işi ticarethane yapmışlar az çok olsada bu işin içindeyım biliyorum ve çok jokerlerde oyun oynuyorlar

 • naci demir
  naci demir Çarşamba, 28 Şubat 2018 13:20 Yorum Linki

  Üstat liderformda bu konuyla ilgili yazıyı okuyup bir yorum gönderdim bu yazıyı okumamıştım ama gördüm ki aynı öneriyi siz benden daha önce dile getirmişsiniz. Aklın yolu bir. Nasıl ki iddaa ve sanal bayileri müşterilerine bedava şekilde istatistik datası sağlıyorsa TJK da atyarışı bahislerinde tekel olduğundan bunu yapmak zorundadır. Yarış programının ilan edildiği gün atların galop ve sprintlerini de yayınlamalıdır. Bunu ya kendi bünyesindeki kadrolu elemanlarla yapacak yada size diyecek ki kurun kardeşim opta gibi broadage gibi bir şirket biz bu verileri sizlerden ücreti karşılığında alalım. Herkesin kafası rahat eder mis gibi çözüm.

 • Şehmus
  Şehmus Çarşamba, 28 Şubat 2018 11:07 Yorum Linki

  Güzel fikir umarım uygulanır.

 • Zeki Zelkif Arslan
  Zeki Zelkif Arslan Salı, 27 Şubat 2018 23:09 Yorum Linki

  Camia için yarış sever için yaptıklarınız takdire şayan Atahan abi Varol

 • cihan özgen
  cihan özgen Salı, 27 Şubat 2018 19:30 Yorum Linki

  süper proje. ciroyu böyle projeler arttırır. bu yönetim de bu işe sıcak bakacaktır. emekçilerin de kazancı sabit olur.

 • murat koçak
  murat koçak Salı, 27 Şubat 2018 14:10 Yorum Linki

  Atahan Bey önerileriniz gerçekten çok önemli noktalara çözüm getirecek nitelikte. Kurum ne kadar şeffaf ve güvenilir olursa müşterek bahise katılım o denli fazla olur. Yeni yönetimin birinci önceliği şeffaflık olmalıdır. Teşkekürler öneriniz için umarım TJK tarafından değerlendirilmeye alınır.

 • Mustafa Cakar
  Mustafa Cakar Salı, 27 Şubat 2018 11:56 Yorum Linki

  Bravo. Cok yerinde bir oneri. Inşallah dikkate alinir.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık