Menu

KISRAK/AKSON/ERSOY Özel

Gazi öncesi son virajda önem arz eden yarışlar hafta sonu koşuldu ve Gazi yolunda bazı şeyleri daha netleştirdi diyebiliriz ilk olarak. İmparator’un deyimi ile çoğu tay ilk kez “iki düzlük” gördü.

Kısrak koşusunda Peri Lina ve Valencia, ilk iki sırayı paylaşarak gerçekten de çok özel dişiler olduğunu gösterdiler, zira bilindiği gibi ikisi de Dişi Tay Deneme koşusunun da ilk iki sırası içindeydiler. Bu tarz bir sıralama bundan önce 1960, 1975 ve 1978 yıllarında da olmuştu.

1960 yılında DTD’yi Fahruş kazanırken, ikinci olan Lovely olmuş, Kısrak koşusunda da Lovely kazanmış, Fahruş ise ikinci bitirmişti.

1975 yılında ise DTD’yi Mayide kazanırken, ikinci olan Bella Otero olmuş, Kısrak koşusunda da Bella Otero kazanırken Mayide ikinci olmuştu.

1978 yılında Güldiken DTD galibi ve Kısrak ikincisi olurken, Bağkoptu da Kısrak galibi olup, DTD koşusunda ikinci kalmıştı.

Şu halde 1956 ile 2018 yılları arasında sadece dört kez gerçekleşebilen ve 1978 yılından bu yana olmayan bir şeye şahit olmuşuz bu yılın DTD ve Kısrak koşuları neticesinde.

Peri Lina’nın babası Falco, Pivotal’ın temsilcisi iken Sait Akson da kazanan Mister Görkem’in kısrak babası Kaneko’nun da bu aygırın temsilcisi olması, bu yılın Kısrak ve Sait Akson galiplerinde bariz bir Pivotal etkisi içermesi açısından ilginçti.

Peri Lina’nın babası Falco’nun ülkemizde görev yapan aygırlardan Captain Rio ile Pivotal/Mr.Prospector/Court Martial ortak noktalarında soy benzerliği göstermesini de ekleyelim notlarımıza.

Son yıllarda aygır aşımlarında çok rağbet görmeyen iki aygır olan Banknote ve Powerscourt’un iki temsilcisinin Mehmet Akif Ersoy ve Sait Akson koşularını kazanarak Gazi Koşusu favorileri olması özel hafta sonunun en ilginç notlarından biridir bence.

Bu iki aygırın temsilcilerinden biri Gazi kazanırsa aşım sezonunda nasıl talep görecekler, gerçekten de merak konusu.

Ayrıca Mister Görkem eğer Gazi kazanırsa, bu klasikte arka arkaya iki yıl Sadler’s Wells hattından kazanan bir temsilci olacak.

Mister Görkem’in üçüncü annesi Gazi ikinci Excalibur ile anne kardeşidir. Gerek baba hattında gerekse anne hattında böyle bir kapasite var.

Ayrıca Excalibur canlı seyrettiğim, yarışı forse etmeyi seven ve bunu da başarı ile yapan bir attı. İmparator’dan onu da bir anlatmasını rica edelim naçizane…

Son DüzenlenmePazartesi, 04 Haziran 2018 12:52

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık