Haftanın Pedigrileri (14 Mayıs 2023)

– Haftanın Pedigrileri (14 Mayıs 2023) –

Geçtiğimiz haftanın önemli yarışları arasında Ankara Cumartesi günü programında üç yaşlılara mahsus olarak tertip edilen ve mesafe ve şartları itibariyle bu yıl seçimler dolayısı ile Pazartesi günü İstanbul’da düzenlenecek olan Erkek Tay Deneme ve Dişi Tay Deneme yarışlarının Ankara muadili koşuları diyebileceğimiz iki koşu önemli bir yer tutuyordu şüphesiz…

Bunlardan erkek taylara ait olanı G3, dişi taylara ait olanı ise A2 klasında tertip edilen yarışlardı ve bir gün önce Ankara da yağan yağmurun çok ağırlaştırdığı pistte önce 4.9, sonra 4.8 ölçümlü sahada tertip ediliyordu ki, bu da pist değişimi için gerekli şartlara çok yaklaşıldığı bir nokta idi.

Velhasıl, Ankara Tay Denemelerin neticelerine baktığımızda net olarak bir Murat Cavcav etkeninin karşımıza çıktığını görmekteyiz.

A2 Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Günü Koşusunda kazanan isim Continuous’un annesi Chantalle Rua, yarış yaşamında Murat Cavcav ekürisi adına koşmuş ve ilginçtir kızı Continous’un kazandığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Günü Koşusunu 2011 yılında kazanmayı başarmıştı.

G3 Çevre Şehircilik ve İklim Değişliği Bakanlığı Koşusunda ise kazanan isim Raks Star’ın annesi Star Leaf ise bir Champs To Champs kızı idi ve malum olduğu üzere bu şampiyon da Murat Cavcav ekürisinin yetiştirmesi ve koştuğu bir attı.

Dolayısı ile 2023 yılı Ankara Tay Denemelerin kazananlarına Murat Cavcav ekürisinin dolaylı gibi gözükse de etkilediğini ifade edebiliriz.

Her iki kazanının annesine bakmaya devam edersek, Star Leaf’in yarış yaşamında girdiği iki koşuda kazanamamakla birlikte, Shot Stopper’in kızı olduğunu görmekteyiz ki, bu kısrak da iyi bir familya başıdır ve bu familyadan çıkan bir çok nitelikli ismi görebiliriz.

Bunlardan biri olan ve Star Leaf’in anne kardeşlerinden olan Gesi, Nuhbaba gibi bir şampiyonun da annedir ki, bu atın babası Ocean Crest, Storm Bird oğlu olması vesilesi ile Star Leaf’in de baba ve anne familyasında bu atla benzer soy kurgusuna sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Bu ortak bağlantıya vesile olan ve Storm Bird torunu olan Mountain Cat’in oğlu Champs To Champs dışında kızı olan Chantalle Rua’nın da Continuous’un annesi oluşu, babalar farklı olsa da 2023 yılı Ankara Tay Denemelerde kısrak baba hatlarında Mountain Cat etkisini göstermektedir bizlere.

Her iki kazanının babalarına baktığımızda Raks Star’ın babası Azaraks, Unaccounted For’un ülkemizdeki en başarılı oğullarından biri olup, bu değerli baba hattının ülkemizde devam etmesini gerçekten de yürekten diliyorum.

Azaraks

Continuous’un babası ise Kaneko olup kısrağın soy ağacında dörtlü Northern Dancer kurgusunu görmekle birlikte, “Graustark-His Majesty” bağlantısı ile Chantalle Rua’nın bundan sonra vereceği yavrularını merakla takip ediyor olacağız.

1980’li yılllardan itibaren yarışları takip eden biri olarak, o yıllarda en çok merakımı uyandıran ve sevdiğim yarışların başında Fetih Koşusu gelirdi. Özellikle mesafesini 3000 metre olması dolayısı ile o yıllar bu mesafede koşulan bir başka yarış olan İstanbul Vali Kupası Koşusu seyretmekten zevk aldığım yarışlardandı.

1992 yılı itibari ile Fetih Koşusu mesafesi 2400 metreye düşürüldü ama 3000 metrelik yarışların tadı bir başka idi sanki ve sonbahar gibi koşulurdu bu yarışlar.

Bu yılki Fetih Koşusunda geçen sene Ankara Koşusunda elde ettiği ikincilik sonrası çıkışa geçtiğini gözlemlediğimiz Go Hero rahatça bir galibiyet elde ederek kariyerinin ilk Grup yarışını kazandı.

Go Hero’nun ikincilikte bıraktığı isim onun gibi Torok yavrusu olan Age Of Fire’dı ve babasına bir Grup galibi referansı daha ekleyen Go Hero’nun anne hanesinde Setryn ismini görmek aslında başlıbaşına bir cevap anahtarı olabilir.

Diğer taraftan Setryn’in kısrak babası olan Sun Music, Torok’un baba hattını da oluşturan Sadler’s Wells’in oğlu olduğu için, Go Hero’nun Sadler’s Wells üzerine 4*4 akraba olduğunu görmekteyiz.

Peki o halde soralım, Torok ne sever? Tabi ki böyle bir sorunun tek bir cevabı olmaz, ama bazı şeyleri daha çok sevdiği çok net bir olgu bu aygırın!

Fetih Koşusu ile aynı gün koşulan ve yakın zamanda kaybettiğimiz atçılarımızdan Faruk Tınaz adına düzenlenen yarışta Sforza Ring, rahat galibiyeti ile favoriliğinin hakkını verirken, sürdürdüğü çıkışını KV-8 galibiyeti ile taçlandırmayı başardı.

Sforza Ring’in annesi Pirate Girl, Sri Pekan kızı olup bu aygırın kısrak babası olarak en uyum sağladığı aygırlardan bir olan Scarface de, Sforza Ring’in babasıdır.

Scarface’in Sri Pekan ile neden uyum sağladığı da pedigri meraklıları için incelenebilir bir konu olabilir.

Sri Pekan

Pirate Girl yarış yaşamında start almamış bir kısrak olup annesi Saçaklı ise Kısa Vadeli yarışlar kazanmış başarılı bir kısraktır. Söz konusu kısrak familyasının Pocahontas’a ulaşıyor olmasını da pozitif bir etken olarak not etmekte fayda var.

Ankara Perşembe günü programında KV-9 yarışta Zolo Muum bu yıl ki formunu bu yarışı da kazanarak süsledi ama yine de az gerisinde ki mücadele de özellikle Hikaye’nin 15 lira ganyanlı ikinciliği de tatminkardır.

Zolo Muum, Papa Clem’in ülkemizdeki aygırlık kariyerinde verdiği sınıf koşu galibi isimlerden biri olup, özellikle anne hattında büyükanne hanesinde Committal gibi değerli bir kısraktan geldiğini görmekteyiz.

Diğer taraftan Papa Clem’in aygırlık kariyerinde yurt dışında Nureyev hattından gelen kısraklar ile uyumunu iyi yavruları Cordiality, Mon Petite ve Cardiac gibi isimler de görmekteyiz ki, aynı olgu Zolo Muum’un kısrak baba hanesinde de mevcuttur.

Ayrıca Zolo Muum’un eşleşmesinde Smart Strike-Theatrical-Commited soy kurgusu vesilesi English Channel eşleşmesinin benzeri tatbik edilmiş olup dolayısı ile bu eşleşmeyi yapanları tebrik etmek düşer bize de…

Haftanın pedigri değerlendirmelerini de yurt dışında bir netice ile toparlayalım. Japonya da 6 Mayıs günü Tokyo hipodromunda koşulan Listed Principal Stakes de kazanan isim yeni aygırlarımızdan Victoire Pisa’nın temsilcisi Pax Ottomanica oldu.

Yedi üç yaşlı ismin 2000 metre mesafede ki mücadelesinde kazanan Pax Ottomanica’nın annesi Deep Love, Sunday Silence oğlu Deep Impact temsilcisi olup, diğer taraftan Victoire Pisa’nın babası Neo Universe de Sunday Silence oğlu olduğu için, Pax Ottomanica’nın Sunday Silence üzerine 3*3 yakın akraba olduğunu görmekteyiz.

Ayrıca söz konusu eşleme de G3 galibi Sunday Wizard’ın soy benzeri bir pedigri inşa edilmiş olup, yine de Pax Ottomanica’nın soy ağacında daha farklı etkileşimler görmek mümkündür.

Victoire Pisa
News Reporter

1 thought on “Haftanın Pedigrileri (14 Mayıs 2023)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir