Haftanın Pedigrileri…

Öncelikle yaşanan deprem sebebi ile mağduriyet yaşayan halkımıza ve ulusumuza büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yaraların bir an önce sarılmasını temenni ediyoruz.

Geçtiğimiz haftanın en önemli Grup yarışları, hafta sonu Adana ve İzmir de koşulan ve de her ikisi de Dört yaşlı Arap atlarına mahsus Grup 2 koşuları idi.

Bunlardan ilki Cumartesi Adana da düzenlendi ve 1400 metre kum pistte yapılan yarışa 9 at katıldı. Katılımcı atların soylarına bakıldığında dört tanesinin Turbo yavrusu olması kadar, ayrıca dördünün de “Turbo-Demirkazık” eşleşmesi içeriyor oluşu dikkat çekici idi.

Grup 2 seviyesinde bir yarışa, iştirak edenlerin sayısı ile de yetiştiricilerin güven duyduğu bu eşleşme, yarışın sonucunda da bu güveninin boşuna olmadığını ilk üç sırada yer alan isimlerin hepsinin de “Turbo-Demirkazık” eşleşmesine sahip oluşları ile gösterdi.

Bunlar içinde koşuyu kazanan Tanışık’ın annesi Lusaka, babasının Demirkazık olması dışında annesinin de A Keen Queen oluşu ile de dikkat çekici bir soya sahiptir ve Gürgökçe’nin tam kardeşidir.

Hafta sonu düzenlenen dört yaşlı Arap atlarına mahsus koşularda Adana’da ki isimsiz iken, İzmir’dekinde ise adı Satvet Koşusu idi. Her ikisine de itirazım var!  

İsimsiz oluşuna ebediyen itirazım var, bilenler bilir. 1999 yılından bu yana yazıyorum ve bu tip isimsiz bir yarış her önüme geldiğinde bunu vurgularım. Hele ki Grup 2 klasında bir yarışın isimsiz olması kabul edilebilir bir şey değil.

Peki, kardeşim diğeri ne güzel isimli işte niye itiraz ediyorsun diyorsanız, onun da ismine Satvet konulmasına itirazım var! Zira Satvet herhangi bir at değildir, çok daha iyi bir seviyede, farklı pistte ve şehir koşullarında onun adını yad etmek daha anlamlı olur kanaatimce!

Satvet

1400 metre mesafede yapılan Satvet koşusuna 12 at katıldı ve yarışı Rüzgardahan 9.30 ganyanı ile kazanırken, son birinciliklerinin tesadüf olmadığını gösterdi.

Rüzgardahan’ın babası Yakupbey, Sağanak’ın oğlu olup annesi Rükentay da Ersoylu’nun kızıdır. Rükentay çok değerli ve özel anıları olan bir kısraktı ve bu vesile ile Ömer Altın kardeşimize selamları iletelim.

Rüzgardahan’ın annesi Çığırtkan, Halid’in kızı olup, annesi Biriçimsu’nun da Batyskaf ile Kemiyetülırak 45’den olduğunu görmekteyiz.

Biriçimsu da Karaüzüm gibi efsane bir şampiyonu Halid’den vermiş olup, dolayısı ile Çığırtkan’ın Karaüzüm ile tam kardeşi oluşu, konu hakkında daha fazla uzatma yapmaya gerek olmadığını ifade edebilir bizlere!

Diğer taraftan yarışın ikincisi Halim Ağa’nın da Canberktay temsilcisi olduğunu düşündüğümüzde,  G2 Satvet Koşusunda ilk iki sırayı Hilalüzzaman hattı temsilcilerinin aldığını görmekteyiz. Bir anlamda Adana da Turbo’lar, yani Alkuruş, İzmir de Hilalüzzaman’lar etkin olmuş gözüküyor hafta sonu tertip edilen dört yaşlı G2 mücadelelere…

Rüzgardahan ve Halim Ağa

Madem Arap yarışları ile başladık, onlar ile de devam edelim şimdilik. Pazar günü koşulan KV-8 Tarsus Belediye Başkanlığı koşusunda Soydere’nin çok rahat bir galibiyetini izledik ki, geçtiğimiz yıl G1 Veliefendi Koşusunu kazanmayı başardığını anımsanırsa, bu yıl için çok daha iyi yarışları da bekleyebiliriz bu attan.

Soydere’nin babası Berksoy, özellikle son yıllarda başarılı yavruları ile dikkat çekiyor ve bu manada geçilmez şampiyon Sertberk’in ismini telaffuz edebiliriz.

Soydere’nin annesi Beyazmelek başarılı aygır Halid’in kızı olup, yukarıda belirttiğimiz isimlerden Rüzgardahan’ın da kısrak babasının Halid oluşu, bu büyük aygırın kısrak babası olarak değerini bir kez daha gözler önüne serer.

Haftanın pedigri değerlendirmelerinde Arap atları ile ilgili kısmı Şanlıurfa’da Çarşamba günü koşulan KV-7 Mahmut Doğan yarışı ile toparlayalım.

Hafta içi pedigrilere değinmeden, bu hipodromdaki sürprizler bağlamında değindiğimiz bu yarışa gelen yorumlarda bir arkadaşımız, Bülent Bra’nın kazanmasında pistin sulu olmasının kısrak babası Tiki Tork Ku ile ilgisi konusunda bir şeyler sormuş.

Öncelikle Bülent Bra, bir Turbo yavrusu ve bu aygırın başarılarını çim pistte elde ettiği düşünüldüğünde, sulu kum pistte çim pist etkenini sevebilmesi normaldir.

Yine de soy ağacı muhabbeti sadece baba ile ifade edilmeyebilir. Bu bağlamda Tiki Tork Ku’nun istatistiklerine baktığımızda, yavrularının elde ettiği 186 birincilik içinde çim ve sentetik pistte de olsa, daha ağırlıklı olarak kum pistte olduğunu görmekteyiz. Bu durumda Bülent Bra’nın anne hattına da bakmak gerekir.

Konuyu bu açıdan irdelediğimizde Bülent Bra’nın tam kardeşi İsmailhanbey’in de Diyarbakır da nemli pistte yarış kazandığını görmekteyiz. Ayrıca gerek Bülent Bra’nın annesi Gülzeycan, gerekse de bu kısrağın anne kardeşileri Orkunbey ve Selenay’ın birinciliklerinde hem çim pist, hem sentetik pist, hem de sulu kum pist koşullarına epey rastlanıyor oluşu, Bülent Bra’nın sulu pistte kazanmasında açıklama için yeterli bir soy sebebidir sanırım.

Geçtiğimiz haftanın pedigri değerlendirmelerine Thoroughbred ırka ait KV-6  yarışlar ile devam edebiliriz.

Bu bağlamda ilk ele alınabilecek isim, kuşkusuz Çarşamba İstanbul performansı ile Anadolu Koparan olabilir.

Yaklaşık dört ay kadar bir süredir start almamakla birlikte, gayet tatminkar bir performans sergileyip kazanan bu tay, bundan sonraki yarış dönemi için de ışık yaktı diyebiliriz.

Taylığında G2 yarışı kazanmış Tapit Girl’ün babası Tapit olup, annesi Floral Beauty yarış koşmamış bir kısraktır. Bununla birlikte G3 galibi Kentucky Dynamite ile anne kardeşi olup, her ikisinin de annesi olan Chelsey Flower G1-Flower Bowl Invitational Stakes galibidir.

Böyle değerli atlar üretmiş bu anne familyasından iyi at çıkması beklenen bir husus olup, bununla birlikte bu etkinlikte Native Khan’ın rolü de göz ardı edilemez. Aygır ilk zamanlar doğal olarak Vefa Harası’nın kısraklarıyla kendini gösterdi, ama geçen sene Secret Power ve de Anadolu Koparan ve farklı örneklerde görebileceğimiz gibi özellikle Amerika kökenli diyebileceğimiz orijinlerle de güzel sonuçlar vermesi dikkat çekiyor.

Anadolu Koparan

Üç yaşlılara mahsus diğer KV-6 yarışlarda, Pazar günü İzmir de Ask The Legend, hafta içi de Adana da Sarptay kazanan isimler oldular.

Bahse konu her iki yarış da 1900 metre mesafe de koşulmuş olup Sarptay’ın babasının Corinthian, annesinin de Cemalcan gibi çok özel bir atı üreten Petek Sultan olduğunu görmekteyiz.

Üç kez Mr.Prospector, bir kez Alydar bağlantısı ile yoğun bir Raise A Native kurgusuna sahip Sarptay’ın ilerleyen zaman içinde performansını ilgi ile takip edeceğiz.

Ask The Legend’a gelince Papa Clem’in oğlu olan bu atın annesi Pure Grace, B.C.Juvenile galibi Vindication’ın kızı olup, kısrak G1 Garden Stakes galibi Backseat Rhythm ile anne kardeşidir. Bacseat Rhythm’in de El Corredor temsilcisi olduğunu ifade ederken, sınıf yarış olmamakla birlikte hafta içi Adana da koştuğu Şartlı 1 yarışta en yakın rakibine 13 boy gibi çok çarpıcı bir fark atan Selanik Aslanı’nın köşemize konuk olma ihtimalini de herhalde sadece ben yüksek görmüyorum sanırım!

Muslihiddin Gurup

News Reporter

7 thoughts on “Haftanın Pedigrileri…

 1. Yukarıda resimde halim ağa yazacaginiza Fuat ağa yazmışsınız siz yazınızı kontrol etmeden mi paylaşiyorsunuz yazmak için yazmayın yazdıktan sonra bı kontrol edin kontrol etmeniz 5 dakikanızı almaz

  1. Yazı da herhangi bir yanlış yok sadece resim altı hatalı olmuş. Bu yazı emek verilmiş bir yazı, yazmış olmak için yazılmış değil. Ayrıca sırf hata bulmak için bu yazıları okumayın. Öğrenmek için okuyun…

   1. Zaten öğrenmek için okuyoruz atahan bey yazıyı yazan da sorun bizde değil hata yapilmis bide üste cikmaya calisiyosunuz yazıldıktan sonra kontrol edilse bu yanlışlık olmaz

    1. Tabi ki ediliyor. Elbette sizdee hataları bizlerle paylaşabilirsiniz bunda sorun yok. Ama Resim altında yapılan bir hatayı bu kadar eleştirel paylaşmak yerine, yazı güzel olmuş veya elinize sağlık ama şurada ufak bir hata olmuş bilginize sunmak istedim yaklaşsanız daha güzel olmaz mı?

     1. Burda yazılan yazıların hepsi müthiş hatta Reşat köstem beyin eski atların hayatlarını yarışlarını anlattığı yazıların hepsini belki 5 defa okumusumdur atlarla olan hikayelere ve at konuşmayı çok seven bir kişiyim yazılanlara farkındaysanız birşey demedim bu zamana kadar dememde ama orda resmin altına yanlış yazılan şey ilk defa olmuyor atahan bey çoğu yazıda oluyor benim dikkatinizi çekmek isteğim biraz daha dikkat edilmesi yoksa benim hattime değil yazilanlari eleştirmek

   2. TURBO-DEMİRKAZIK YERİNE BU ORJİNDE
    BERK-ALKURUŞ UYUMUNUN NE DENLİ BAŞARILI BİR UYUM OLDUĞU GÖRÜLÜYOR.. Kİ TURBO DA ALKURUŞ/BERKTİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir