Haftanin Pedigrileri – (30 Nisan 2023)

– Haftanin Pedigrileri (30 Nisan 2023) –

Haftanın pedigrileri köşemize bu hafta yurt dışından başlıyoruz ve öncelikle Arjantin’e uzanıyoruz.

23 Nisan günü La Plata hipodromunda koşulan G3 Clasico Fortunato Damiani dokuz adet üç yaşlı dişi tayın mücadelesine sahne oldu ve 1300 metre ve kum pistte koşulan bu yarışı Madonna Benois isimli dişi kazandı.

Madonna Benois’in babası Angiolo, Gone West oğlu Grand Reward temsilcisi olup, Arjantin yetiştirmesi bu aygırın kısrak babası Southern Halo’dur.

Madonna Benois’in annesi Marlotta ise, ülkemizde bir dönem görev yapmış El Corredor kızı olup, yarış koşmamış bu kısrağın baba hattı babası Mr.Greeley vasıtası ile  Gone West’den geldiği için, G3 galibi Madonna Benois’in soy kurgusunda “Storm Cat-Gone West” soy kurgusu görmekteyiz.

Yine Arjantin de bu sefer San Isidro hipodromunda 22 Nisan günü koşulan G3 Clasico Porteno galibi isim Jazz Siever oldu ki, yakın geçmişte de bu başarılı atı yine köşemize konuk etmiştik.

2400 metrelik G3 yarışta kazanan Jazz Seiver’in babası yeni aygırlarımızdan Super Saver olup kısrak baba hatlarında sırasıyla Danehill temsilcisi Catcher In The Rye, Relaunch oğlu Honor And Glory ve Sadler’s Wells oğlu Poliglote isimlerini ilk üç kısrak baba hanelerinde görmek mümkündür.

Avustralya da Hawkesbury hipodromunda düzenlenen G3 Hawkesbury Gold Cup yarışı 1600 metre mesafede ve 14 atın katılımı ile gerçekleşirken, koşuyu New Bay temsilcisi New Mandate kazandı.

New Mandate’in anne hanesine baktığımızda ise kısrak babası olarak Authorized ismini görmekteyiz ki, bu aygır Sadler’s Wells torunu olup, diğer taraftan New Bay’in ikinci kısrak babasının da Sadler’s Wells olduğunu göz önüne alındığında, New Mandate’in, Sadler’s Wells üzerine 4*4 akraba olduğunu görmekteyiz.

Authorized (İzmit Merkez Aşım İstasyonu)

29 Nisan günü ALmanya da Krefeld hipodromunda düzenlenen G3 bir yarışta ikinci olan Arcandi’nin annesi Santanna ülkemizde bir dönem görev yapmış aygırlardan Country Reel kızı olup, Arcandi’nin babası  Zarak, Dubawi temsilcisi olup, ayrıca aygırın üçüncü kısrak baba hanesinden Doyoun ismini görmekteyiz.

Yurt dışı yarış muhabbetinden ülkemize dönüyoruz ve yarışçılığımızın bu zaman dilimlerinde en merak edilen yarışçılık konusu olan Gazi yolunda üç yaşlı tayların belli klastaki yarışlarına göz atmaya devam ediyoruz.

Yine de yoğun yağmurlar sebebi ile pist değişikleri devam ediyor ve özellikle İstanbul da üç yaşlıların merak edilen koşuların genelde sentetik pistte gerçekleşiyor olması istenilen şeyi görmeyi engelliyor olabilir de.

Özellikle Britanya coğrafyasında yoğun yağan yağmurlara rağmen pistlerin değişmemesi ve  bunun için nasıl bir pist dizaynı ve koruma gibi tecrübelerden yarışçılığımız nasıl faydalanır düşünceleri yanı sıra, pratik de de G1 ve G2 yarışlarında pistin değişmemesi G3 koşularına ve üç yaşlı İngiliz taylarında özellikle İstanbul ve Ankara pistinde şartlar ne olursa olsun deklare edildiği çim pist koşullarına devam edilmesi yoluna, en azından Gazi Koşusuna kadar devam edilebilir düşüncesindeyim.

Herkesin bildiği gibi Gazi de 22 tay start alır ve bu tayların bu özel yarışta koşma hakkı elde etmesi bazen handikap puanına göre başa baş hale gelir, bakınız 2016 Gazi Koşusu!

Hal ve durum böyle iken pist değişikliği sebebi ile belki de Gazi Koşusunda ufak nüanslar ile start alabilecek durumda iken, bu hakkını kaybediyor olmak, kuşkusuz bu kadar emeklerin yoğun olduğu bir ortamda nahoş bir durum olsa gerek.

Madem pist yorgun deniyor, o zaman en azından pist değişikliğinin yapılmaması konusu bazı yarışlar için, adını tekrar koyalım G3 yarışları ve üç yaşlı tayların KV yarışları için genişletilse daha adil bir durum olacaktır sanırım.

Haftanın en önemli mücadelesi diyebileceğimiz Preveze Koşusu da pist değişliği ile sentetik pistte gerçekleşti ve A3 klasındaki bu yarışta Bright Fire, My Private önünde bir boy farkla kazanırken, iki tayın mücadelesi de takdir topladı.

Dubai yorgunu veya tercihlisi diyebileceğimiz Cosmic Kid için belki de şu an için tam istenilen seviyede değil yorumu yapılabilir. Kuşkusuz bu yarışın en akılda kalan tarafı ne yazık ki, yarışta büyük talihsizlik yaşayarak kaybettiğimiz Lion Victory olacak.

Tüm ilgilerine ve jokeyine geçmiş olsun derken, bir daha bu tip bir durumun hiç bir atçı ve at için yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Koşunun galibi Bright Fire’ın annesi La Colita, Polar Falcon temsilcisi Iceman kızı olup, kısrağın pedigrisinde baba ve ilk iki kısrak baba hatlarında Northern Dancer hattından gelme isimler üzerine kurulu bir soy ağacına sahip olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan La Colita’nın büyük annesi olan Girchoop isimli kısrak ünkü yarış atı ve aygır Mujahid’in tam kardeşidir.

Bright Fire’ın babası Native Khan şu andaki görüntüsü ile bu yıl üç yaşlı tayların Gazi yolundaki hazırlık yarışlarında büyük bir ağırlığını koymuş gözüküyor ve Preveze Koşusundan iki gün sonra yapılan Cihangir Koşusunda da yine bir Native Khan temsilcisi White Khan’ın kendisi gibi Native Khan oğlu olan bir başka baba kardeşi Mr. Big Shot önünde galibiyetini izledik ki, zaten bir önceki yarışında tutarak ve adeta yarış yapmadan üçüncü olmasından sonra Cihangir Koşusunu da çok rahat kazanarak Gazi yolunda en şanslı isimlerden biri olduğunu bir kez daha teyit etti.

Native Khan

Yine de sene başı itibari ile hep sentetik pistte kazanımları konuşuyoruz değişen pist şartları gereği. Bence çimi bir görelim, iki tur düzlük dönüşleri bir görelim, Gazi Koşusu bu arefe görünür, bayram görünmez!

White Khan’a gelince annesi White Lily’nin hem hara yaşamı başarılı, hem de soy ağacı olarak çok özel bir kısrak olduğu net bir olgudur. White Khan’ın köşemize tekrar ve daha üst klasta koşular vesilesi ile konuk olacağına inancım tam, maşallah diyelim ve zamana bırakalım bazı şeyleri.

Cihangir Koşusu ile aynı gün yapılan Nadas Koşusunda yarışın finali nefes kesen bir seyre sahip oldu ve ilk altı atın mücalesi gerçekten takdire şayandı.

Koşunun galibi Operasyon Scarface temsilcisi olup bu aygırın en sevdiği kanlardan olan Sri Pekan ismini kısrak baba hanesinde taşımaktadır.

Scarface

Diğer taraftan Operasyon’un büyük annesi Acoustic, Touch The Wolf gibi çok özel bir atın da annesidir.

Touch The Wolf’ün babası Kurtiniadis, Mujahid’in oğlu olup, Mujahid ismini Bright Fire’ın anne soyu vesilesi ile vurgulamıştık ki, bu orijin mevzularında bazen böyle alakasız gibi görünüp yakın zaman ve yaşlarda tezahür eden garip rastlantılar bu işin hiç bir zaman açıklanamayacak ilginçliklerindendir!     

İstanbul Cuma programında Cihangir ve Nadas koşuları dışında Attila Midillili adına düzenlenen KV-8 yarışta Azmantor, yarışın favorisi Time To Shine’ı bir burun farkı ile geçerek sentetik pistteki dokuzuncu galibiyetini elde ederek, bu pist koşullarını ne kadar sevdiğini bir kez daha gösterdi.

Azmantor’un annesi Loved by All, yarış yaşamında iki yaşlılığında bir kez plase olmuş olup, Gone West oğlu Elusive Qaulity temsilcisi Elusive City kızıdır. Loved by All’ın annesi Bianco Capello annelik yaşamında Fransa da G3-Prix Eclipse Stakes galibi olan Potaro’yu Catrail isimli aygırdan vermiştir.

Bianco Capello, Northern Dancer oğlu Glenstal kızı olup, bu aygırın kısrak babası olan Sir Ivor’un aynı zamanda kısrağın ikinci kısrak babası olması vesilesi ile Bianco Capello’nun Sir Ivor üzerine 3*3 akraba olduğunu görmekteyiz.

Herhalde Azmantor’un babası Kaneko’ya sorabilseler, Sir Gaylord hattı için “en sevdiğim” cevabını vermesi şaşırtıcı olmazdı!

Geçtiğimiz haftanın bir diğer A3 klastaki yarışı cumartesi Ankara programında tertip edilen Dünya Veteriner Hekimler Günü Koşusu idi. Altı atın mücadele verdiği yarışta Şampiyon Burgas arası olmasına rağmen, Adana da yarış kazanarak sezona giren tam bir taktik mücadelesi içinde geçen yarışta iki atı da tanıyan Ahmet Çelik’in de elinden geleni yapmasına rağmen Zala Bey önünde kazanarak sezon klasiklerine yine göz kırptı. Ama Ahmet Çelik bu, hiç belli olmaz, çok kurt bir jokey, binişi, uyutmak istemesini seyretmek lazım, derslik, evet olmadı, ama oldurur yeri geldiğinde!

Cumartesi Ankara programında üç yaşlılara mahsus olarak ve kum pistte koşulan KV-7 yarışta bu yarışta dahil olmak üzere girdiği altı koşuda hiç ikiliden düşmeyip dördünü de kazanmayı başaran Mind And Life’ın rahat bir galibiyetini izledik ki, bu tip koşullarda üstüne koya koya klas arttırmaya devam edecektir.

Ülkemizde yavrularının sentetik ve kum pist yarışlarını sevdiğini gözlemlediğimiz ve ne yazık ki yakın zamanda kaybettiğimiz Captain Rio’nun temsilcisi olan Mind And Life’ın annesi Distortress, çok iyi bir kısrak babası olan Distorted Humor kızıdır.

Captain Rio

Mind And Game’in direk anne hattında değil ama, anne hattının uzandığı bazı kollarında gayet iyi yarış atları mevcut olup, bunları da köşemize yine ve hatta sık sık köşemize konuk edeceğimizi düşündüğümüz bu tayın farklı galibiyetleri vesilesi ile değinebileceğimizi düşünüyorum.

Haftanın not alınabilecek bir diğer üç yaşlı yarışı Ankara programında gerçekleşti ki, hem 1900 metre hem de çimde olması itibari ile bu KV-9 yarışta dikkate değer bir koşu idi.

Bu yarışı da yine bir Native Khan tayı olan Native Power’ın kazanması aygırın bu yıl üç yaşlıların asıl hedeflenen yarışlarında nasıl sonuçlar elde edeceği açısından da merak uyandıran bir durum haline geldi.

Native Power’ın annesi Unity, yurt dışında sınıf koşularda tabelalar yapmayı başarmış bir isim olup, hali hazırda ülkemizde aygır olan ve yurt dışında sınıf koşu kazanan Crimiean Tatar’ın da annesi olması, Native Power için beklentileri haklı olarak yükseltmektedir. Sanırım Native Khan üzerine bu yıl ayrı bir dosya hazırlayacak gibiyiz!

 

News Reporter

1 thought on “Haftanin Pedigrileri – (30 Nisan 2023)

  1. Uzun süredir 3 yaşlı taylarda Gazi oncesi bu kadar domine eden bir aygir gözükmedi. Native Khan Gaziye 8 atla bile girebilir. Hepsinin de şansı var. Ayaklari duz bassın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir