Haftanın Pedigrileri (4 Mart 2023)

– Haftanın Pedigrileri (4 Mart 2023) –

Geçtiğimiz haftanın en önemli yarışı şüphesiz Akdeniz Derbisi idi. Katılımcı 10 atın arasında Osman Bey zafere ulaşırken, iki yıl üst üste bu önemli yarışı kazanmayı başararak, bu yarışın G1 klasına yükseltildiğinde bu yana üst üste kazanan tek at olan Long Runner’ın bu yarışdaki rekoruna ortak oldu. Koşusunun son dört yıldaki zirvesin bu iki isim üst üste ikişer birinciliği ile zirvede yer alıyorlar.

İlginçtir, G2 klasta iken 2012 ve 2013 yıllarında Amerikalı ve 2014 ile 2015 yılları arasında Cash Akçe’nin bu yarışta da ikişer yıl üst üste birinciliklerini, tıpkı Long Runner ve Osman Bey gibi ard arda yıllarda gerçekleştirdiğini görmekteyiz.

Akdeniz Derbisi için ilginç sayılabilecek bir başka not da, geçen yılın ikincisi ve dördüncüsü atların bu yıl ki yarışta yer değişerek dördüncü ve ikinci oluşlardır, yani Oğlum Doruk ve King Man Go’nun bu yarıştaki performanslarından bahsediyoruz.

Osman Bey’in annesi Barletta’nın sahaya gelen altı yavrusu içinde Osman Bey’in çok bariz bir farklı performansa sahip olduğunu, Barletta’nın annesi Kunst’un da sahaya gelen tayları içinde sınıf koşu kazanan bir ismin olmadığını ve Mehmetcan (Unaccounted For) ve Earthquake (Mutamanni) gibi isimlerin beşer yarış kazandığını görmekteyiz.

Kunst genellikle İşgüden harasının aygırları olan Mutamanni ve Sam Holme isimli aygırlara çekilmişti.

Bu isimlerden özellikle Mutamanni’nin güzel soya sahip bir aygır olmasına ragmen (Sadler’s Wells-Secretariat/Prince John ve Gay Hostess familya) aygırlık yaşamında ne yazık ki istenilen performansı veremediğini anımsamak mümkündür.

Bu durumda bu anne neslinde Barletta ve Kunst özelinde fark yaratan etkenin bariz bir şekilde Bosporus faktörü olduğunu ifade etmek mümkün olabilir.

Nihayetinde 2023 yılı Akdeniz Derbisinde ilk iki sırayı alan isimler Bosporus temsilcileridirler ve gerçekten de zaman geçtikçe bu aygırın değeri daha da anlaşılacaktır… Son aşım sezonlarında yetiştiricilerin tercih noktasında bu aygırı geri plana aldığını anımsatırım!

Diğer taraftan Barletta’nın babası River Special’ın kısrak babası olarak Osman Bey’in dışında Divine Heart ve Kuzey Kafkasyalı gibi G1 yarışları galibi isimler verdiğini görmekteyiz.

River Special

Bu isimlerden Kuzey Kafkasyalı’nın babası Luxor olup, bu aygır da Distant Relative kızıdır.

Osman Bey’in babası Bosporus da Distant Relative kızları ile Luminary ve Rampoldi gibi başarı atların yanı sıra Luxor kızı ile de Brave Gladiator gibi milyoner atlar üretti.

Kafaları fazla karıştırmamak adına şöyle bir toparlayalım.

Bosporus, River Special kızları ile Osman Bey ve Lagurdia gibi klas atlar vermiştir.

River Special kısrak babası olarak Luxor ile Kuzey Kafkasyalı’yı vermiştir.

Luxor ve onun babası Distant Relative kızları ile Bosporus eşleşmelerinde, Brave Gladiator, Luminary ve Rampoldi gibi başarılı sonuçlar olmuştur. İlginç bir etkileşim gibi!

Pazar İzmir mitinginde gerçekleşen KV-9 klasta yarışta Mirbey kazanmayı başarırken, annesi Hasmuşlu’nun şu an için koşan tek tayı olduğunu gördümüz bu tayın henüz üç yaşlılığında başında olmasına ragmen iştirak ettiği yarış sayısının 23 gibi yüksek bir rakam olduğu, buna karşın bunların da 11’ini lehine çevirmeyi başardığını görmekteyiz.

Hasmuşlu, Yonaguska’nın kızı olup, annesi Chipie’nin koşan beş tayı içinde Canis Majoris’in dört yarış kazanmıştır. Bahse konu beş tayın babalarına bakarsanız, aralarında en iyi performansı, bu beş aygır içinde en isimsiz gibi duran Ortak’ın gerçekleştirmesini de bir dip not olarak buraya yerleştirelim.

Diğer taraftan Mirbey’in babası Captain Rio olup, yakın zamanlarda kaybettiğimiz bu değerli aygırın ülkemizde özellikle kum ve sentetik pistte başarılı isimler ürettiğini anımsayabiliriz.

Captain Rio

Geçtiğimiz haftanın ilginç sınıf koşularından biri de Adil Tügel adına KV-8 mücadele idi.

Üç yaşlı tayların 2000 metre mesafeye çıktıkları bu yarışta çok ağır favori Anadolu Koparan’ı yarım boy ile geçen Bank Account sürpriz bir sonuca imza atarken, yarış yaşamının ilk sınıf koşusunu kazanmayı başardı.

Bank Account’un babası Church Pictures, yarış yaşamında girdiği 32 koşudan sadece dördünü kazanabilmekle birlikte, bunlardan birinin G3 ve birinin de KV-7 yarış olması ve tüm galibiyetlerinin çim pistte gerçekleşmesi dikkat çekmektedir.

Church Pictures’ın aygırlık kariyerinde şu ana değin grup yarış kazanan yavrusu olmamakla birlikte, start alan az sayıdaki yavruları içinde milyon kazancın barajını geçen üç ismin olması da dikkat çekicidir.

Church Pictures, Distant Relative’in ülkemizdeki aygır oğullarından olup, buna karşın ülkemize foal olarak gelmiştir. Church Pictures’ın annesi bir High Top kızıdır ve bu aygırın ülkemizde iyi işler yapan bir isim olduğunu ve özellikle kısrak babası olarak verdiği diğer nitelikli isimler olduğunu Gazi Koşusu galipleri Abbas ve Prestige vesilesi ile anımsayabiliriz.

Bank Account’un annesi Eagle Wind’e gelince, kısrağın My Bolt kızı olduğunu görmekteyiz ki, bu aygırın da babası Thunder Bolt 1 olduğuna gore, Bank Account’un mesafe sorunu yaşamayacağını bu soy etkenlerine göre ifade etmek mümkündür. Nitekim 2000 metre mesafede yarışı kazanması bunun göstergesi olarak değerlendirilebilir. Yine de My Bolt’un grup yarış kazandığı tüm koşuların kısa mesafe de olduğu dikkat çekicidir.

Eagle Wind’ın annesi Last Queen, Play Boy ile My Queen isimli kısraktan olmadır ve yarış yaşamında KV-8 sınıf koşu kazanmış olup, ayrıca G3 yarışda ikinciliği mevcuttur.

Diğer taraftan gerek Play Boy yarış yaşamında tam bir miler isimdi ve çim ve kumda Grup galibiyetlere imza atmıştı. Soy ağacında baba ve kısrak babaları itibari ile tam bir yerli yetiştirme gibi duran Bank Account’un ilerleyen dönemlerdeki performansını merakla bekliyoruz.

News Reporter

2 thoughts on “Haftanın Pedigrileri (4 Mart 2023)

  1. Church Pictures Ilyas Cokay Beyefendi tarafindan foal olarak getirilen kaliteli bir safkandi. Harada cok sinirli sayida sans bulmasina ragmen bahsettiginiz gibi cok başarılı yavrular verdi. Eger halen hayatta ise umarım daha fazla sayida aşım sansi bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir