Haftanın Pedigrileri  (5 Haziran 2023)

– Haftanın Pedigrileri  (5 Haziran 2023) – 

Yarış ve Yetiştiriciliğimizin kuruluş evrelerinde yurt dışından getirilen sayılı kısraklardan biri de Rozita’dır.

Prince Rose gibi önemli bir aygırın yetiştiricilik sahasında zaman zaman iyi işler yapmış oğlu Pappageno II kızı olan Rozita, ülkemize Mayda isimli aygırdan gebe olarak gelmiş ve burada doğurduğu April Rose isimli kısrak 1963 yılı Kısrak Koşusunu kazanmayı başarmıştır.

Rozita’nın annelik yaşamı verimli geçmiş olup, bir başka temsilcisi Fire Work’ün de Erkek Tay Deneme galibi olduğunu bilmekteyiz ki, ayrıca Dişi Tay Deneme ikincisi Sirocco’nun da bu kısrağın kızı olduğunu görmekteyiz.

Rozita’nın anne nesli özellikle kızı Snow Ball ile yürümüş olup bu kısrağın iyi bir yarış atı olan Rookie’nin de annesi olduğunu biliyoruz.

Snow-Ball’un anne nesli de Karamel (Bay King) > Işıltı (Kılıçaslan) > Anemon (Sun Music) vasıtası ile Kaneko kızı Ay İncisi’ne ulaşır. Oradan sonraki hikayeyi zaten herkes biliyor, dolayısıyla Rozita soyundan gelen ikinci bir Kısrak Koşusu galibini tam 60 yıl sonra izlemiş olduk.

Diğer taraftan Yarış ve Yetiştiriciliğimizin gelişme evrelerinde yurt dışından getirilen kısraklardan bir diğeri olan Daring Lady anne nesli de kızı Arabella (Our Guile) > Afrodite (Zeus Boy) > Cihanyandılütfiye (Kılıçaslan) > Figo Star (Sun Music) > Setryn (Strike The Gold) vasıtası ile Gazi Şampiyonu Graystorm’a ulaşmıştır.

Dolayısı ile 2023 Kısrak Koşusu galiplerinin baba ve anne hatları uzun yıllardır ülkemizde hizmet vermiş kısraklardan oluşmaktadır ve ayrıca Graystorm’un anne neslinde de Bebek Cafe ve Rokoko gibi Dişilere ait üç yaşlı klasiklerinde iyi performans göstermiş atlar olduğu göz önüne alındığında, Moonlight Fairy’nin baba ve anne hatlarının iyi atlar üretmesi dışında Dişi Klasiklerinde de başarılı sonuçlar ürettiğini görebiliriz.

Moonlight Fairy ile ilgili pedigri notu bu kadar değil tabi ki. 24 Mayıs 2023 tarihli Haftanın Pedigrileri ilgili yazımda, ikinci olmasına rağmen bu dişinin eşleşmesini beğendiğimi yazarak bu eşleşmeyi yapanları tebrik etmiş ve daha iyi işler yapacak demiştim.

https://www.yarisdergisi.com/haftanin-pedigrileri-11-mayis-202311052023/

Moonlight Fairy (Ayhan Kurşun)

Yıllar sonra 2023 sezonunu ile ilgili üç yaşlıların performansı değerlendirilirken, en çok vurgulanacak şeylerden biri de sezonda yağmurun aktif olması sebebi ile değişen pist şartları ve değişmeyen ve Gazi’nin son provası olan yarışların ağır pist koşullarından gerçekleşmesi olacaktır.

Gazi Koşusunda hava yağmurlu olursa ne olur sorusunun açıklığa kavuşabileceği, tabi ki ihtimal olarak bir hafta sonu izledik ama yine de genelde olduğu gibi hava şartları mevsim normallerinde olursa Gazi’nin favorisi kim olur sorusu biraz açıkta kalmış gözüküyor sanki… Bakalım Gazi de sürpriz olasılığı ne kadar olacak?

En ciddi iki provadan Ankara’da olanında Head Worker’ın çok baskın bir performansını izledik ki, bu yarışı ile bu tay Gazi favorisi olmayı hak etmiştir. Yine de ikinci olan Altınsima’nın iyi performanslı bir at oluşunu ve bu kadar girdiği yarışa rağmen iyi koşularını izlediğimizi belirtmeden geçmek olmaz.

Sait Akson Koşusuna gelince; pedigrisine bakıldığında hava şartlarının ona olumlu olacağını çok rahat görebileceğimiz Qaulitzo da net bir galibiyet elde ederek adını favoriler hanesine yazdırdı.

Her iki at ile ilgili olarak kısa pedigri değerlendirmelerini 24 Mayıs da ki yazımda bulabileceğinizi belirtirken, her iki atın da Gazi Koşusunu kazanma olasılığının yüksekliği göz önüne alındığında daha da yazılacak şeyleri de o bölüme bıraktığımızı da ilave edelim.

https://www.yarisdergisi.com/haftanin-pedigrileri-24-mayis-2023/

Qualizto (Ayhan Kurşun)

Ahmet Cemal Kura Koşusunda iki tam kardeşin mücadelesinde günün yıldızı Ayhan Kurşun ile kazanan Beyond Expectations olurken, babaları Luxor, G3 kazanımı dışında Kısrak Koşusu kazanan ismin de dedesi olarak bir kez daha dikkat çekti ki, ayrıca bu hattın uyum sağladığı Kaneko’nun da kısrak babası olarak bir G1 isme daha yine bu hattan gelen bir isimle imza atmasını da atlamamak gerekir.

Emil Kurjak Erkek Tay Deneme Koşusu kazandıktan sonra 24 Mayıs tarihli yukarıda linkini verdiğimiz yazıda ‘Luxor-Kaneko’ uyumunu vurgulamıştık.

Diğer taraftan Ahmet Cemal Kura Koşusunda ilk iki sırayı alan iki tam kardeşin anneleri Grand Expectation, ülkemizdeki son Triple Crown galibi Grand Ekinoks kızları olup, büyükanne Morris Code, Amerika menşeli bir kısraktır.

Grand Ekinoks’un anne nesline baktığımızda onun da anne soyunun ülkemize 1960’lı yıllarda ithal edilmiş bir kısrak neslinden oluşu ülkemizde çok evvelden gelen bazı kısrak soylarının hala etkinliğini koruyor olması açısından da ilginç bir not olsa gerek.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir