Hâlâ DOYOUN..!

Onu herşeyden önce ülkemize geldikten sonra yurt dışında sansasyonel başarılar veren yavruları ile hatırlıyoruz.

Gerçi ülkemizde aynı seviyede bir başarıya ulaşamadı ama, yine Daylami ve Kalanisi gibi Breeders Cup Turf galibi atların başarıları çok özeldi ve bunların hepsini ve de Doyoun’u zamanında çok keyifle ve açıklayıcı bir şekilde yazmış olmam güzel bir anı benim için…

Doyoun

Kahramanımız Doyoun aradan yıllar geçse de dünya yarışçılık vizyonunda yer almaya devam ediyor ve bu seferki başarı hikayesi Yeni Zelanda’dan geldi değerli aygırın…

15 Ocak 2022 günü Trentham pistinde 10 atın iştiraki ile koşulan G1 Telegraph Stakes de kazanan isim Levante olurken, atın kısrak babasının Doyoun olması bizler için dikkat çekici bir konudur.

Levante

Levante bu yarıştaki galibiyeti ile ilk kez G1 klasında bir yarış kazanmayı başarırken, başarılı kısrağın geçen yılda G2 seviyesinde bir yarış kazandığını görmekteyiz.

Levante’nin babası Proisir, Choisir’in oğlu olup bu aygır da Danehill Dancer’ın oğludur.

Levante’nin annesi Island Doy, yarış yaşamında 2400 metre mesafe de kazanmayı başarmış bir isim olup, babasının Doyoun olduğunu düşündüğümüzde, bunun normal olduğunu ifade etmek mümkündür.

Yine de Levante’nin kazandığı G1 koşunun 1200 olduğunu da ifade etmek yerinde olur, Danehill Dancer-Choisir hattı, sever sprint koşularını!

Yine de Levante’yi bizler için değerli kılan ülkemizde bir dönem görev yapmış Doyoun’un temsilcilerinin hala G1 seviyede bir yarışta başarı göstermesidir. Bu ülkede değerin ve tarzın anlaşılmasa da iyi geldin vakti zamanında bu coğrafyaya sevgili Doyoun!

Muslihiddin Gurup 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.