Hatay’da zafer ‘dişi’ tay GÜLHATMİ’nin…

14 Kasım 2020 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G1 Hatay Koşusunu, Melis Kurtel Emin’in sahibi, Anadolu Tarım İşletmesinin yetiştiricisi ve Mehmet Güven’in antrenörü olduğu Gülhatmi (3y kd Tamerinoğlu– Dahi, Bilgin), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

11 safkanın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Gülhatmi, ilk metrelerden itibaren grubun en arkasında kalmayı tercih etti ve 1400, 1200, 1000, 800 ve 600 direklerini arkasında başka hiçbir rakibi olmadığı halde net sonuncu olarak geçip son düzlüğe çıktı.

Düzlüğe çıkar çıkılmaz Cahide Koşusunda olduğu gibi jokeyinin tercihi ile pistin en dışını tutan Gülhatmi, 400 geçildiğinde halen en gerideydi. 200 direği geçilirken 8’inciliğe giren safkan, son 50 metrede rakiplerini yakaladı ve yakaladığı gibi gruba 1.5 boy fark yaparak 1’47”24’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Bosna Hersek (Özgünhan) elde ederken, mücadeleyi Gülhatmi’nin ekürisi Övünç (Altınçekiç) üçüncü, Hızlı Ahmet (Özgünhan) dördüncü, Tunç Siperi (Kurtel) ise beşinci olarak tamamladılar.

Gülhatmi (Gökhan Kocakaya)

Üst üste 2 G1 galibiyeti…

Yarış hayatına 25 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadelede elde ettiği dördüncülükle başlayan Gülhatmi, bugüne dek 8 kez start alıp 4 yarış ve 1.616.900 TL ikramiye kazandı.

Temmuz ve Ağustos ayında kazandığı Maiden ve Kısa Vadeli yarışların ardından Grup koşularda boy göstermeye başlayan klas kısrak, sırasıyla G2 Karacabey Tarım İşletmeleri ve G1 Çanakkale Zaferi Koşularında üçüncü, G1 Cahide Koşusunda ve son olarak da Hatay Koşusunda birinci oldu.

News Reporter

5 thoughts on “Hatay’da zafer ‘dişi’ tay GÜLHATMİ’nin…

  1. Aynen katılıyorum. Oraya kadar tuta tuta geldi. Muhtemelen en dıştan gelen Gülhatmiyi rakip olarak görmedi

 1. ayakları düz bassın, olağanüstü bir sprinter ve buram buram sanibel 1.A pedigrisi ile izlediğimiz en iyi arap dişisi olmaya doğru gidiyor, ilgiyle izleyeceğiz..

 2. Sanibel ia yarışçılığımıza kalın bir iz bırakarak devam ediyor. Neslin erkek tayları da başarıyla koşmaya devam ederken, Uçan ( Caş- SAnibel ia ) dan sonra yine bir dişi tay Gülhatmi Tarihe kendini kazıyor.
  Demek ki öncelikle sorulan Babası kim ? Kısrak Babası kim sorularından önce. Anası kim ? Anasının anası kim diye sormak gerekiyor.
  Arap tayları için en önemli olan bu koşuyu aynı eküri aynı nesil kısrak hattıyla ikinci defa kazanmış oldu. Kutluyorum.
  Bu yıl üzücü olan ise başarılı arap taylarının katılıp kendilerini gösterme şansı buldukları CUMHURİYET koşusuyla bu koşunun aynı güne denk raslatılması idi.
  Hem HATAYı hem CUMHURİYET koşusunu 3 yaşlılığında kazanmayı şimdiye kadar 1984 te DEMİRKIR, 2016 da DENİZİM ve 2018 de TAYKUT başardılar.

 3. En sevdiğim jokey olan Selim Kaya’nın at üzerindeki isteksiz ve etkisiz halleri üzücü gerçekten. Dışardan çok kuvvetli gelen ata belki yapacak birşey yoktu ama bu kadar prestijli bir koşuda bu kadar etkisiz bir biniş çok şık olmadı. Yetenek olarak Halis Karataş’tan hiçbir zaman bir eksiği olmadı bence ancak profesyonellik anlamında çok çok geride kabul etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir