Hem geçilmezliğini korudu, hem de G2 apoletini taktı!

12 Haziran 2021 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan 3 Yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Kazım Karabekir Koşusunu, F.Sedat Dağyudan’ın sahibi ve yetiştiricisi, Seit Kan’ın ise antrenörü olduğu Sertberk (3y ke Berksoy – Adelina, Bozdağ), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Kır Ejder (Berksoy) elde ederken, mücadeleden Lima (Gelibolu) üçüncü, Toraman Kaya (Kayayürekli) dördüncü, Dorukanat (Gürgökçe) ise beşinci olarak ayrıldı.

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

4’te 4 yaptı…

Yarış hayatına 13 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da kum pistte start aldığı ve kazandığı Şartlı-1 yarışla başlayan Sertberk, ardından 1 Mayıs’ta yine Ankara kum pistinde koştuğu Şartlı-3 mücadeleden de birincilikle ayrılmasını bildi.

Kum pistteki bu iki yarışın ardından ilk çim ve aynı zamanda İstanbul’daki ilk yarışına 23 Mayıs’ta çıkan klas tay, Kv-6 klasmanındaki bu mücadeleden 4.5 boy farkla galip ayrılırken, kum pistten sonra çim pistte de ne denli iyi koşabildiğini gösterdi.

İlk 3 yarışını kazanan ve G2 Kazım Karabekir Koşusuna namağlup favori olarak çıkan Sertberk, ağır çim pist koşullarında çıktığı bu yarışını da kazanarak geçilmezliğini 4 yarışa çıkarttı ve yılın da en iddialı taylarından biri olduğunu ispatladı.

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

Berksoy/Bozdağ…

Sertberk’in babası G1 Kanuni Sultan Süleyman, G2 Kosova ve G2 Mohaç koşuları galibi Berksoy’dur. İlk jenerasyon tayları 2015 yılında start almaya başlayan olan başarılı aygırın şu ana dek start alan 172 yavrusundan 95’i yarış kazanmayı başarmış, bunlardan 8’i Black Type performans sergilemiştir.

Sertberk’in annesi bir Bozdağ kızı olan ve hiç start almayan kır kısrak Adelina’dır. 2013 doğumlu olan kısrağın haraya alındıktan sonra verdiği ilk tay Sertberk’dir. Adelina’nın pedigrisinde yer alan Berksoy/Bozdağ eşleşmesi çok başarılı sonuçlar vermiştir. Berksoy’un eşleşmelerindeki en başarılı kısrak babası Bozdağ’dır. G1 Hatay, G2 Akbatur ve G2 Aziziye Koşuları galibi ve G1 TBMM ve G1 Çanakkale Koşuları ikincisi Kırdeniz, bu çaprazın en başarılı temsilcisidir.

 

News Reporter

2 thoughts on “Hem geçilmezliğini korudu, hem de G2 apoletini taktı!

  1. Sonlarda bitiren tekinci 8 ay önce 800.000 TL fiyatla alınmıştı.
    İsmi büyük atlar sahada aynı etkiyi yapamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir