Herkes bekledi, YELTAY bitirdi…

4 Eylül 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3 Uluslararası Malazgirt koşusunu, Mehmet Fatih Kaya’nın sahibi olduğu, Mahmut Kaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Hüseyin Kaya’nın yaptığı Yeltay (8y aa Güntay – Yeldem, Pegasus) jokeyi Sadettin Boyraz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kayasel (Altaha) elde ederken, Demirperde (Altaha) üçüncü, Tuncer (Kaizbert) dördüncü, Fış Fış (Baba Mevlüt) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Yeltay (Sadettin Boyraz)

Bu yılki ilk galibiyet…

Kış sezonu İzmir’de katıldığı tek mücadele olan A3 Çakabey koşusunu ikinci bitirip sonrasında Mayıs ayında Ankara çim pistinde G1 TBMM Koşusunda kendini gösteren ancak bu zorlu koşuda başarılı bir performans sergileyemeyen Yeltay, Mayıs ve Haziran aylarında Bursa ve İstanbul’da koştuğu Grup mücadelelerde de başarılı olamamış, Ağustos ayında Bursa’da koştuğu G3 koşuda ise tatminkar bir üçüncülük elde ederek toparlanmaya başladığının işaretlerini vermişti.

Bugün tempo yarışlarının usta ismi Sadettin Boyraz idaresinde startla birlikte aldığı liderliği aynaya kadar koruyarak bu yılki ilk galibiyetini elde eden safkan, 1’44”65’lik derecesi ile eski parlak performansını yakalayan bir görüntü sergilemeyi başardı.

Tuncer’in 1,5 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde bilinen stili ile Yeltay liderliği aldı. İkinciliğe Kayasel girerken daha sonra Sancar ve Fış Fış sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Yeltay farkı 3-4 boya çıkarırken yine ikincilikte Kayasel, daha sonra Fış Fış ve Sancar ikilisi şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Yeltay liderliğini korurken yine ikincilikte Kayasel, hemen içinde Fış Fış, dışında Sancar ve onun da gerisinde Demirperde şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de Yeltay lider, takipte Kayasel gerilerden Demirperde atağa kalktı. 200’den sonra öndeki Yeltay ile ikincilikteki Kayasel arasındaki fark azalmasına rağmen 1,5 boy farkla kazanan Yeltay oldu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

News Reporter

5 thoughts on “Herkes bekledi, YELTAY bitirdi…

  1. Turbo’dan sonra en iyi sürat ve tempo kurabilen büyük bir şampiyon.
    Kendisiyle uğraşan da olmayınca güzel yarış kazandı. Sürdüren, Taliphan gibi jenerasyonu ayakta gelen tek şampiyon.
    Umarım Tigem kadrosunda başarılı bir aygırlık kariyeri olur. Berk soyunun renk, sürat olarak tam bir BERK..

  2. Ben şunu farkettim herkes Kaya ekurisi kazansın diye at biniyor helal olsun bu ekuriye bir tane rakip kalmadı koşan jokeyler birbiriyle uğraşıyor ama Kaya ekurisinin atları serbest at yarismiyor jokeyler didişiyor kimse Kaya ekürisi ile didişemiyor adamlar da yarışları bir bir kazanıyor koşan tüm atları tabelada yakından Kaya lardan başka at koşan kalmayacak

  3. Malazgirt koşusunda koşan atlara bak…Türk Arap atciligi bitmissin haberin yok….nereden nereye ….

  4. HERSENE O KADAR AT SATILIYO MİLYONLAR HALA KOŞUYU YELTAY KAZANIYO …
    BURDA Bİ BAŞARI VAR YELTAY TEMPO ATI İİ TAMAM HOŞ TEBRİKLER ZATEN SENEDE 2-3 YARIŞ YAPIYO BU EKÜRÜ DİKKATLİ İZLERSENİZ ( KAYA AİLESİ İLE ALAKASI YOK BU EKÜRÜNİN BU ARADA YAKINDAN TANIRIM) NEYSE ASIL SORU ARAP ATÇILIĞI NERDE ?? CİDDEN YAZIK BOŞA TİGEM VS AT YETİŞTİRMEYİN SATMAYIN KARDEŞİM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir