Herkes bu deklareyi konuşuyor!

29 Nisan 2022 Cuma İstanbul deklareleri bu sabah gerçekleşti. 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus sezonun önemli yarışları olan Kv-9 Nadas ve Kv-8 Cihangir Koşuları bu sabahın deklaresi en çok merak edilen koşularıydı.

7 ay sonra ‘Kurtel Ekürisi ve Kocakaya’ yeniden…

Nimet Arif Kurtel

Geçen sene Eylül ayında yolları ayrılan Kurtel Ekürisi ile son 3 yılın şampiyon jokeyi Gökhan Kocakaya bu sabah yapılan deklareler ile yeniden bir araya geldiler…

15 tayın deklare edildiği dişi taylara mahsus Nadas Koşusunda, Kurtel Ekürisinin F.Derya Beşikçi koşusunda starta girmediği için son anda koşudan çıkartılan ve sonrasında Hakem Heyeti karşısında yaptığı start provasında önden geri geri giriş yapıp, starttan da düzgün bir çıkış gerçekleştirdiği için start yasağı kaldırılan Chain Of Destiny’ ile Orhan Meker Koşusunda beşinci olup Cihangir Koşusuna kayıt edilen Reach Of Victory isimli taylarına Gökhan Kocakaya deklare edildi.

Taşbek Ekürisi ve Halis Karataş…

Selman Taşbek

Preveze Koşusundaki tercihi nedeniyle Kurtel Ekürisi ile yolları ayrılan şampiyon Jokey Halis Karataş ise Nadas Koşusunda Taşbek Ekürisinin F.Derya Beşikçi Koşusunda ikinci olan başarılı tayı Roberto Mia’ya deklare oldu.

Yaklaşık 5 senedir birlikte devam eden Taşbek Ekürisi ve Gökhan Kocakaya birlikteliği son kez Tali Çalbatur Koşusunda Gökhan Kocakaya’nın Valley Of Flowers’a, genç yetenek Vedat Abiş’in ise Kar Kız’a deklare olmasıyla boyut değiştirmişti.

Son gelişmelerin ardından iki eküri ve iki jokey arasında yaşanan bu değişiklik, bu sabah yarış camiasının en çok konuşulan konusuydu…News Reporter

22 thoughts on “Herkes bu deklareyi konuşuyor!

 1. Yaptığı ve söylediği bir birini tutmayan kurtel ekürisine çok da gurur yapmayan kocakaya yakışır. Ne yapsaydı Halis Karataş? Yıldızhan ekürisine güven verip son dakika U dönüşü mü yapsaydı? Doğru adamlar doğru kararlar verir Belki Kurtel ekürisi kazanır yarışları ama insanlıktan sınıfta kalanda yine onlar olur. Sen adam olursan at seni bulur.

 2. Arif Kurtel sonunda istediği operasyonu yaptı. Kocakaya tekrar baş jokey oldu. Karataşın bir daha Selim Kaya örneğinde olduğu gibi Kurtel ekürisinin atlarına bineceğini zannetmiyorum. Arif Kurtel at sahipliğini iş hayatındaki gibi yönetiyor. Herkese eleman gözüyle bakıyor. Halis Karataşın zaten böyle bir ilişkide işi olmamalı. Ne yaptı Arif Kurtel ? Önce Final Dance i koşmayacağız yalanını yaydı, sonra Halis başka atla anlaşınca, koşuyorum, gel bin dedi. Haliste gerçek bir sporcu gibi sözünde durdu. Ama sözünde duracağını zaten Arif Kurtel biliyordu. Sonra pazartesi gecesi canlı yayında Karataşın söz hakkının olmadığı ortamda arkasından salladı. Arif Kurtel tipik burnundan kıl aldırmayan iş adamı. Ancak haklı olduğu bir yer var. Daha önce de yazdım. Eğer baş jokeyse Final Dance yoksa, diğer atlara binmeli. Şimdi yolar ayrıldı. Ancak Arif Kurtel için sorun devam ediyor. Koıcakaya bir başka çok değerli ekürinin baş jokeyi. Aracı ekürisi. İkisinin atları çakıştığında ne olacak ? Arif Kurtel Gökhancım, madem Aracı ekürisinin atını seçtim, olsun senin seçimin, biz yolumuza devam edelim diyecek mi ? Arif Kurtelin Hakkariden, Edirneye bütün yarışseverlerin ortaklaşa en nefret ettiği ekürinin neden kendi ekürisi olduğunu sorgulaması gerekiyor.

  1. Nefret konusundaki ifade aşırıya kaçmak olmuş bence, insanların iş yapma şeklini beğenmemek başka bir şey, onlardan nefret etmek başka bir şey..! Kaldı ki iş yapma şeklini de kimi insan beğenir kimisi beğenmez göreceli bir konudur bu ve siz Hakkari’den Edirne’ye araştırma mı yaptınız da herkesin adına konuşuyorsunuz? İnsanların bu yazılanları okuyan aileleri var, torunları var, sevenleri, eşleri dostları var.. asıl bu kadar ağır nefret söylemlerinde bulunmak bu camianın insanlarına yakışmıyor..

 3. Halisperestler şokta artik binecek atta bulamaz zaten kamciyi asma zamanida yavas yavas gelmeli, h14te maidende sart3te gormek istemiyoruz bari sadece klasiklerde at binsin, onca apranti mezun oluyor biraz arkadan gelenlere yol acmali.

  1. Heryere ayni seyi yazma. Niye binecek at bulamasin bir tek turkiyede kurteller mi var ne saniyorsunuz ?? Baka bakalim kazanc tablosuna ilk bes atta bir tane kurtel ekurisi varmi ?? bilip bilmeden salliyosun. at binmiyo istanbul disinda pek hala aprantiye biraksin diyosun…

 4. Yaziklar olsun kocakaya ya,Sen kapinin onune koydular,sanki at bulamiyormus gibi turkiye de sadece kurteller ekurisi var gibi kosa kosa gidip geri onlarin ahirina girdin…Cok sevdigim bi jokeydin ama gozumden dustun…Bi halis kdr rest cekemediniz su kendini bilmez kurtellere..

  1. Halis rest çektide niye gitti bindi. bunca senedir bu camiada kimin ne olduğunu az çok bilmeli niye kabul etti o zaman! demek ki herşey duruş değilmiş Karataş için bunu birkez daha anladık sahte kabadayılığa gerek yok

   1. Neye gitti bindi ??? Anlamadim kurtellerin atina mi bindi veya bundan snra binecek mi ?? Ne sacma bir cumle kurmusun kimse ne dedigini anlamadi…:))

 5. Halis KARATAŞ yüzlerce atı olan bir wkurinin her Atina binmek zorunda bırakabileceğiniz belli başarıları olan orta sınıf jokey değil! Arif Kurtel iyi atlar getirerek yarışçılığa hizmet ediyor fakat o kadar itici hal,hareket ve konusmaları var ki bu konuda Türkiye’de at yarışıyla ilgilenen herkes ortak fikirde. Arif bey istese iyi olan açık yarış atlarını kendi adına kaydettirir ve onun dışında hiç bir atı kendi adına kaydetmek ve Halise şu kadar açık yarış atım var bunların tüm koşullarında binmek istersen anlaşalım derdi. Halis karatas kadar yaylara itinalı ve öğretici binen başka jokey bulamaz. Ben yarış sever olarak çok sevindim Kurtel ve H.KARATAS ayrılığına. Ben H.KARATASın istediği ata binebilmesini isterim. Herhangi bir meslek veya spor dalında bu kadar yetenekli düzgün ve istikrarlı jokey belki bu ömürde bir daha göremeyeceğiz.

 6. Kurtel ekürisi Final Dance için Erkek tay denemede koşacağım dior son dakka Halis Karataş’a inat edip atı Prevezeye yazdığını söylüyor. Hazır olmadan bir inat uğruna Final Dance i bu yarışa yazmak ne kadar doğru ? Halis Karataş’a bir yarış için inat uğruna tüm ilişkisini kesen eküri, Kocakaya’ya neler yapmaz ? Halis Karataş ise birçok grup atı ve yüzlerce atı olan eküriyle bu sebepten nasıl komple ayrılır bunu da düşünmeli. Halis Karataş Final Dance olmasa da ekürinin diğer atına binmeliydi, burda hatalı. Zorro belki Gazi kazanır ama kurtel ekürisinin grup atı ve at sayısı olarak büyüklüğü kariyerine daha çok başarı sağlayacağı da açıktır. Bu hatalı tercihleri yüzünden bir çok gazi ve grup yarıştan oldu.

 7. Halis Gazi’de sigoş’a biner ve kazanır. Su akar yolunu bulur. Akın Sözene yıllarca apranti muamelesi yaptılar, sonunda nerede takoz at var akına verdiler. Halis’in dik duruşunu tebrik ediyorum. Ne demişler “Sen dik dur, eğri belasını bulur” Bu camiadan kimler geldi, kimler geçti. Kurteller kendilerini godolphin falan sanıyorlar herhalde. Amerikadan gebe kısrakları toplayıp, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, başka bir numaraları yok. Yetiştiricilik sıfır.

 8. Sigoş tokatladı. Zorro diyordunuz. Final dance diyorlardı. Sigoş başka bir at. Rakibi şimdilik Agean Finale. Kurtel ile Kocakaya bir araya gelmesi guzel. Kocakaya daha formda net. Tasbek ekurisi karataş’ la anlaştığını düşünmüyorum. Karataş öyle geliri olmayan atlara binmeyeceğinden öyle her tasbek formasında bence görmeyeceğiz. Tasbek işine gelmeyecektir. Kocakaya tasbek ile yine devam eder. Olmazsa devam edilecek jokey karataş düşünülmemiştir. Başka bir jokey bakacaklardir.

 9. Aracı ekurisinin atları kurtel ekurisinin atlarından daha iyi değil. Aracı ekurisinin açık yarış atı çıkmıyor. KV yarış koşan atlar çıkıyor. En son aracı ekurisi hangi açık koşuyu kazandı . Dur hafizani zorlarsin. Kurtel ekurisi açık yarış at sayısı fazla. Yani Kocakaya akıllı davranmış. Anlaşmışlar tekrardan. İki ekuri aynı koşuda koştuğuda tabiki kurtel ekurisi atının üzerinde olacaksın. Öyle ikilemde kalacak aracı ekurisinin at malesef yok. Tüm iyi jokeyler böyledir. Geliri olmayan ata binmezler. Bir at apranti ile veya baş jokey olmayanla yarışlar kazansın at açık koşuya gelsin aynı jokeyi ile devam etmesi çok zor. Tak Kocakaya Ahmet karataş Özcan bunlardan bir tanesine gider. Önceki jokeyi ne oldu? Neden aldınız . Hatta antrenmanlarını bile o yaptırıyordu icabinda. Ama eskiden gelen şekli böyle. Hazırsa at elinden alırlar. Burada suç at sahibinde sen bu atin tayligindan geliri olmazken bile jokeyi bırakıyorsun. At iyi artık başka jokeye niye geçiyorsun. Bunun bir ismi var. Burada söylemeyeyim. Bu tür at sahibi yüzünden 3-5 jokeyin eline bakarsın işte.

  1. Ya zaten planli programli attan halis karatasi indirip ahmet celigi bindirmekti amac…hala anlamiyormusunuz,yok diger atima binmedi bnde inadina final dance kaydettim gibi cumleler kurdu..Simdi soruyorum final dance ahmet celik bindi diyelim gokhan kocakaya bas jokeyi kurtle ekurisinin kaydettigi diger ata binecek mi gazi gunu ?? Hani diyo arif bey bnm diger atlarim vardi ona binmedi… Katakulle yapti ama ne ahmet nede final dance gaziyi kazanamiycak…Bence karatas en iyisini yapti ona at cok her yerde istedigi ata biner…cok agir at final dance asla ahmet celigin ayarina gore degil…

 10. Aslında bu iş The Last Romance’in gazı koşusunda bitmeliydi.O ata hayatının 2.kosusunda Bursa da M.Cicek bindi.Onun dışında Gaziye kadar Halis bindi.Kisrak koşusunda da uzak kazandı.Long Runner’in o gün için Gaziyi kazanamayacagi belliydi.Taktik icabı jokey değişikliği yaptılar da cezalı olmadığı halde yazın ortasında Halis niçin 15 gün at binmedi ? O süreçte ne yaşadığını bilmiyorum ama çok etkilendiği kesin.Cunku göz göre göre Türkiyenin en büyük koşusunu kazanma şansı elinden alınmıştı.Halis’i taa Kucukaga zamanından tanıyan biri olarak diyebilirim ki,ekuriler böyle jokeylere ancak rica eder.

  1. Haklisin baskan cok dogru soyluyorsun?? Ner yasandi neler yasaniyor bilmiyoruz..Herkes elestirdi neden the last romanceyi biraktin diye…o zaman sıkintili long runnere neden bindi hasta oldugunu uc gun yem yemedigini herkes biliyodu ?

 11. Şimdi kocakayada sigoş var.Peki arif bey final dance ye bin deyince binecek mi?sonucta kocakaya kurtellerle anlasti.

 12. Arif bey bu tutumunu devam ertiği sürece yakında atlarına binecek jokey bulamaz. Deklare günü üstad jokeylerin son dakika hedef şaşırtması vs bu işin bir parçası! Bu tolere edemeyeceksen atçılık yapmayacaksın. Komiserler kurulu sadece jokeylere değil at sahiplerininde ağzı olan konusuyor sekli gibi konusmlara gereken tavrı koyması gerekir. Arif bey gazi kazandıgı hafta Farklı Analizde de (baktım sahada bu işi bilen yok) tarzı her zamanki tepeden bakısı ile camiaya üstten bakan bir uslup ile konusması hala kulaklarımızda. saygı sevgi satın alınamaz. Camiayı kale almayan bu kişiye bir ders verilmelidir.

 13. Halis babaya atmi yok kurteller at vermiyormuş cok ta tin kocakayada gözümden düştü kurtel e yine döndün

 14. cogu jokey at sahibi ile sosyal hayatta dışarda bir çay bile icmemistir burda bir ticari ilişki olduğuna göre ata binen razı olmuş bindiren de bineni tercih etmiş ise bu kadar büyütecek mevzu yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.