HIZLI AHMET seriye devam ediyor!

10 Ekim 2020 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G2 Aziziye Koşusunu, Mustafa Arıcı’nın sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmelerinin yetiştiricisi ve Başol Özgür’ün antrenörü olduğu Hızlı Ahmet (3y ae Özgünhan – Arcivan, Atak) jokeyi Barış Kurdu ile kazandı.

7 safkanın start aldığı mücadeleye 7 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Hızlı Ahmet, ilk metrelerde grubun ortalarında ve dışında kendine bir yer buldu. Kayasel’in tempoyu beğenmeyip ön tarafa sarkmasıyla 1000 startı geçilirken dördüncülüğe yerleşen safkan, son düzlüğe de dış kulvardan dördüncü sırada çıktı.

Hızlı Ahmet 400 geçilirken önce Kayasel’i, 300 geçilirken ise Övünç’ü yakaladı. 200 direğine gelindiğinde önünde bir tek Aryaliva vardı. Önündeki bu son rakibine de son 100’de yakalamayı başaran erkek tay, sonraki metrelerde farkı 1 boya çıkartarak 1’33”78’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Aryaliva (Canberktay) elde ederken, mücadeleden Pıtır (Güntay) üçüncü, Bosna Hersek (Özgünhan) dördüncü, Övünç (Altınçekiç) ise beşinci olarak ayrıldı.

Üst üste 3’ücü Grup galibiyeti…

Yarış kariyerine 11 Haziran 2020 tarihinde İzmir kum pistinde 2’inci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Hızlı Ahmet, 3 hafta sonra kum pistte koştuğu koşuyu kazanarak maiden’a veda etti. İzmir’deki ilk iki yarışı sonrası İstanbul’a gelerek ilk çim pist sınavına Kısa Vadeli bir yarışta çıkan erkek tay, dördüncü olduğu bu koşudan sonra katıldığı G2 Kazım Karabekir Koşusunda ise 8’inci olabildi.

İstanbul’daki bu iki koşunun ardından İzmir’e geri dönen safkan, Ağustos ayında Şartlı-4 mücadelede ikinci olduktan sonra Bursa’da start aldığı ilk Grup yarış olan G3 Karacabey Koşusunda üçüncü, ardından Ankara’da koştuğu G2 Karacabey Tarım İşletmeleri Koşusunda birinci ve G1 Çanakkale Zaferi Koşusunda birinci olarak sezonun en iddialı taylarının başında geldiğini göstermişti.

Aziziye Koşusu galibiyeti ile üst üste 3’üncü Grup yarışından zaferle ayrılmasını bilen klas tay, 9’uncu startında 4’üncü birinciliğine imza atıp kazancını da 1.260.688 TL’ye yükseltti.

News Reporter

3 thoughts on “HIZLI AHMET seriye devam ediyor!

  1. geçen yarışısında övünç ahmet çelık yuzunden kotu kostu gecıldı oyle oldu boyle oldı dıyenler nerde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir