Hong Kong Aygır Kazanç Listesine Bakış…

Yarış programlarında zaman zaman karşımıza çıkan Hong Kong yarışları, özellikle kalabalık atlı ve zevkli mücadeleleri ile dikkat çekiyor.

Hong Kong da yarışçılığında şu andaki aygır kazanç listesinde ki isimlere bir göz gezdirmek istedim.

2020-2021 sezonunda şu an için Hong Kong da aygır kazanç listesinin zirvesinde ünlü aygır Medaglio D’Oro var. Aygırın lider yavrusu Golden Sixty, Konafa familyasından gelme ve 4*4 Damascus akrabalığı dikkat çekiyor pedigrisinde… Medaglio D’oro’nun Hong Kong da koşan 7 yavrusu içinde 5’i kazanmış durumda ve şüphesiz Golden Sixty onun bu coğrafya da lider konuma getiren temsilcisidir.

Medaglia D’oro

Hong Kong’da 2020-2021 yarış sezonunda şu an için aygır kazanç listesi ikincisi Exceed and Excel ve onun da lider yavrusu Excellent Proposal

Hong Kong da listesinin üçüncü sırasında yer alan aygır ise Per Incanto. İlk iki aygıra göre fazla reklamı olmayabilir gibi ve biraz daha tanımakta fayda var bu aygırı… Per Incanto, Street Cry’ın oğludur. Bu aygırın lider yavrusunun Incanto Prepared’in soy ağacında Machievellian üzerine 3*4 akrabalık dikkat çekici… Yine Incanto Prepared’in kısrak babası Perfectly Ready’in, Daredevil ile baba kardeşi olduğunu görmekteyiz.

Hong Kong aygır kazanç listesinin sonraki sıralarında Not A Single Doubt, Harbinger ve Savabeel gibi başarılı aygırları gördükten sonra, listenin yedinci sırasında karşımıza Deep Field çıkıyor…

Deep Field, Nothern Meteor isimli aygırın yavrusu ve bu aygırın babası Encosta de Lago, Sadler’s Wells’in tam kardeşi Fairy King’in temsilcidir. Diğer taraftan Northern Meteor’u en ilginç kılan yönlerden biri de büyükannesinin Forli-Moccasin orijinli oluşu. Makosen iyidir, klasiktir! Deep Field’in anne nesli muhteşem kısrak Eight Carat’dan gelmektedir. Diğer taraftan Deep Field’in lider yavrusu Winning Dreamer’in üçüncü annesi Eight Carat olup, söz konusu Eight Carat akrabalığın Winning Dreamer’e büyük bir soy kuvveti kazandırdığını ifade etmek mümkündür.

Galileo, Lord Kanaloa ve Snitzel gibi tanınmış aygırlardan sonra Hong Kong aygır kazanç listesinin 11 ve 12.sıralarında Denman ve Star Witness isimli aygırları görmekteyiz.

Bunlardan Denman, Lonhro’nun oğlu olup, bu aygır da babası Octagonal vasıtası ile Güney Yarımküre’nin efsanenin aygır Zabeel hattından gelmektedir. Denman’ın Hong Kong da ki lider yavrusu Hot King Prawn’ın annesinin Unbridled’s Song olduğunu görmekteyiz.

Star Witness isimli aygıra gelince bu aygırın babası Starcraft, Soviet Star’ın oğludur ki, bu aygır da Nureyev’in oğludur. Star Witness , Hong Kong da ki lider yavrusu Explosive Witness’in annesi Danehill torunu olup, diğer taraftan Star Witness’in de kısrak babası Lion Hunter da Danehill oğlu olduğu için, Explosive Witness’in Danehill üzerine 4*3 akraba olduğunu görmekteyiz.

Hong Kong, 2020-2021 yarış sezonunda bu yazının hazırlandığı tarih itibari ile aygır kazanç listesinde ilk 25 şu şekilde;

News Reporter

2 thoughts on “Hong Kong Aygır Kazanç Listesine Bakış…

  1. Bizde koşan Key Prado fena at değildi. Medaglio D’Oro ile babandan kardeş olması ilginç. Ancak maalesef yavruları çok başarılı sonuçlar alamamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir