HYPERION Hattını Devam Ettirebilecek mi?

Hafta başı itibari ile Avrupa da ilk sezon yavruları koşan First Crop Sire’lara göz attığımda listenin üçüncü sırasındaki aygır dikkatimi çekti.

Bahse konu isim Anjaal‘dı ve 75 start alan yavrusunun 34’ünün kazanımı ile gayet ilginç bir grafik çizdiğini ve de kazanç sıralamasında Caple Bay ve Gleneagles’ın ardında üçüncü olduğu gördüm.

Anjaal – Rathasker Stud

Anjaal’ı ilk aygırlık sezonunda bu başarısı dışında ilginç kılan noktalardan biri de onun sahip olduğu baba hattıdır. Anjaal, Bahamian Bounty‘nin oğludur. Bu aygır hattı da bu noktadan itibaren Cadeaux Genereux-Young Generation-Balidar-Will Somers-Tudor Minstrel ve Owen Tudor vasıtası ile Hyperion‘a ulaşır.

Hyperion

Günümüzde Hyperion hattı artık çok çok sınırlı bir noktadadır ve biz Hyperion severler için Anjaal ve onun gibi aygırların varlığı önemlidir.

Anjaal’ın gerçekten de iyi bir aygırlık kariyeri olmasını ve bu özel hattı sürdürebilmesini diliyorum. Aygır İrlanda’da Rathasker Stud’da 5.000 Euro bedelle aşım yapmaktadır.

Biraz da Anjaal’ın soy ağacından bahsetmekte fayda var biz orijin severler açısından. Pedigrisine baktığımızda kısrak babasının Peintre Celebre olduğunu görüyoruz ki, Nureyev hattının Hyperion ağırlıklı soylar ile uyumunu biliyoruz. Yine ikinci kısrak babasının Irish River oluşu, Lavendula-Kalmia bağlantısı ile Sweel Lavender ve dolayısı ile Marchetta aktivasyonu sağlayacaktır.

Anjaal’ın pedigrisini en değerli kılan noktalardan biri de Sing Sing-Roan Rocket-Chingacgook vasıtası ile sahip olduğu Frizette örgüsüdür. Bu konumda Mr.Prospector ve Darshaan aktivasyonaları onun sahip olduğu özel soyu sürdürmesine sebep olabilecek etkenlerden biri olacaktır.

Anjaal’ın soy ağacında şüphesiz konuşulacak şeyler daha var. Aygırlık kariyerinin başarılı olmasını ve bunları konuşabilmeyi diliyorum canı gönülden…

Anjaal_2019

News Reporter

1 thought on “HYPERION Hattını Devam Ettirebilecek mi?

  1. Güzel bir yazı Hyperion hakkında, bu özel atı kan hattını anlatmak için çok daha uzun bir yazı olmalıydı bence. Yazan arkadaşı tebrik ediyorum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir