İdmana açıldı ama tartışmalar bitmedi!

85 yıllık geçmişi olan ve son 10 haftada aralarında G1 galibi Battle of Midway’in de bulunduğu 21 safkanın sakatlanıp uyutulması sonrası 6 Mart’ta süresiz olarak hem idman, hem de yarış pisti kapatılan Santa Anita Park Hipodromu tekrar idmanlara açıldı.

Kaliforniya’da muhteşem San Gabriel dağlarının hemen eteğinde bulunan ve 9 kez Breeders’ Cup festivaline ev sahipliği yapan tarihi hipodromun idman pisti 4 günlük aranın ardından 2 gün önce açılırken, bu sabah da sınırlı sayıda safkanın kullanımı için yarış pistinin idman için kullanımına izin verildi. Bu arada sezonun önemli yarışlarının ertelendiği hipodromda, 22 Mart 2019 Cuma günü yarışların yeniden başlayacağı anons edildi.

Santa Anita İdman Sabahı

İdman pisti açılmış ve yarışların 22 Mart’ta yeniden başlayacağı ilan edilmiş olmasına rağmen Santa Anita Park Hipodromundaki pistler ile ilgili tartışmalar henüz bitmiş değil! Özellikle ‘standart pist mi? Yoksa sentetik pist mi daha iyi?’ tartışmaları bu aralar yeniden alevlenmiş durumda…

Standart pist mi? Yoksa sentetik pist mi?

Aralık ayında görevini bırakan fakat son yaşanan kazalar sonrası tekrar göreve davet edilen Santa Anita pist sorumlusu Dennis Moore pist ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, Amerika Jokey Kulübü resmi internet sitesi olan jockeyclub.com da bir istatistik yayınladı. Buna göre; Santa Anita’da pistin sentetik olduğu 2010 yılında 1000 yarış baz alınarak yapılan değerlendirmede ölümcül kaza oranı 0,59 iken, standart piste çevrildikten sonra örneğin 2016 ve 2017 yıllarındaki ölümcül kaza oranları 3,13 ve 2.38 olarak gerçekleşmiş!

2008 yılında yarış pisti standart kum pistten sentetik piste çevrilen Santa Anita Park Hipodromunda, aynı yıl koşulan Breeders Cup Classic’in büyük favori Curlin tarafından kazanılacağı tahmin ediliyordu ama sonuç öyle olmadı. Curlin sentetik pistte beklenen performansını sergileyemezken, Avrupa’dan gelen John Goosden’ın antrenörü olduğu Raven’s Pass ünlü jokeyi Dettori ile birinci, yine Avrupa’dan getirilen Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Henrythenavigator ise başarılı jokeyi Velazquez ile ikinci oldu.

Bu sonuç Amerikalılar tarafından normal karşılanmadı. Sentetik pistin Avrupa’dan Amerika’ya gelen atlar için biçilmiş kaftan olduğunu, bu şartlarda Amerika’daki önemli klasiklerde ve Grup yarışlarında Avrupa’dan getirilen atların büyük şansı olacağını düşünen Amerikalı atçıların endişeleri, ilerleyen süreçte giderek yayılmaya başladı. Öyle ki; bu endişeye kapılanlar 2010 yılında muradına erdi ve Santa Anita pisti 2011 yılından itibaren yeniden Standart Kum piste çevrildi.

Bugün yaşanan sakatlıklar ve son 10 haftada 21 safkanın uyutulması neticesinde otorite tarafından paylaşılan istatistikler, Amerika’da şimdi yeniden sentetik piste dönülmesi tartışmalarını başlatmış durumda. Bakalım bu tartışmaların sonucunda ne gibi gelişmeler olacak!

Santa Anita Park Hipodromu Ölümcül Kaza Oranları
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir