IFAHR’da SOYDERE Fırtınası…

03 Eylül 2022 Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-9 Uluslararası Ifahr koşusunu, Abdullah Adanır’ın sahibi olduğu, Mete Dertli tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İbrahim Bekiroğulları’nın yaptığı Soydere (5y ka Berksoy – Beyazmelek, Halid) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Kamus (Gobakbey) elde ederken, Toromankaya (Kayayürekli) üçüncü, Yükselabi (Bilgin) dördüncü, Kardeşcan (Turbo) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Soydere (Vedat Abiş)

Kariyerinin ilk grup galibiyeti…

Yaz sezonuna İstanbul’da Şartlı-5 ikinciliği ile başlayan Soydere daha sonra start almış olduğu koşularda tatminkar sonuçlar elde ederken özellikle G2 Kosova koşusundaki ikinciliği ile formunu oldukça yükselttiğini belli etmişti. Bugün için jokeyi Vedat Abiş’in iyi yer tutması ve düzlükte en dış kulvardan yapmış olduğu etkili sprinti ile kazanırken kariyerinin ilk grup zaferine imza atmış oldu.

Toplu bir çıkışla birlikte orta kulvardan atak yapan Serdengeçer liderliği aldı. İkincilikte Kardeşcan ve Yükselabi ikilisi daha sonra Soydere ve Kamus sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Serdengeçer liderliğini korurken ikincilikte Yükselabi hemen içinde Kardeşcan daha sonra Toramankaya ve Soydere şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Serdengeçer yine lider, yine takipte Yükselabi ve Kardeşcan ikilisi daha sonra Toramankaya ve Kamus sırası ile 800 startı geçildi. 600’de Serdengeçer az farkla lider dışında Yükselabi içerde Kardeşcan daha sonra Toramankaya ve Kamus şeklinde düzlüğe çıkıldı. 400’de içerden gelen Kardeşcan ve ortadaki Yükselabi ikilisi önde mücadele yaparken gerilerden Toramankaya’nın onun dışından Kamus’un ve en dıştan Soydere’nin atakları görüldü. 200’den sonra dışardan gelen Kamus ve Soydere ikilisinden son metrelerde hakim olan Soydere 1,5 boy farkla ve 2’25″06 bitiriş derecesi ile kazanan safkan oldu.

News Reporter

2 thoughts on “IFAHR’da SOYDERE Fırtınası…

  1. Kocakaya sağolsun….Yarışta tek rakibin Toramankayaymis gibi kosarsan gelirler sonda avlarlar seni böyle…

  2. Burgas dan yattı kuponum,Tek atmıştım
    Kurtel sıfır çekti,uzun aradan sonra Long Runner AGF de
    3ncü at çıktı,Yani şampiyon ünvanıda çıkmış oldu
    Aegean Final_de Balon çıktı,Yabancı atlar gelmesede biz eglendık
    keyıf aldık,Ganyan bayi Tıka Basa doluydu o derece kalabalıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir