İki virajı da döndü ve ‘Favori benim’ dedi…

2 Ağustos 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan ve Gazi Koşusu öncesi 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en önemli son prova olan G2 Sait Akson Koşusunu, Ayşegül Kurtel’in sahibi ve yetiştiricisi, Orkun Özelcanat’ın ise antrenörü olduğu Call To Victory (3y de Victory Gallop – Serap Gelin, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

9 Tayın start aldığı mücadeleye 9 numaralı en kulvardan çıkış yaparak başlayan Call To Victory, ilk metrelerde grubun ortalarında kalmayı tercih etti ve ilk viraja dördüncü sırada girip karşı düzlüğe de aynı yerde çıktı. Önündeki 3 rakibinin arkasında 1600, 1400 ve 1200 startlarını da bariyer dibinde yerini muhafaza ederek geçen safkan, 1000 direği geçilirken temposunu biraz arttırıp üçüncülüğe yerleşti ve son virajı da bu sırada döndü.

Düzlüğe çıkıldığında Call To Victory pistin ortasından temposunu yükseltirken jokeyi bu metrelerde dışını kontrol ediyordu. 400 direği geçilirken ikinciliğe girdi. 300’de koşuyu baştan itibaren önde götüren Çakalınoğlu’nu yakaladı. 200’de artık 2 boy öndeydi. Bu metrelerde dışından Vernazza’nın sprinte kalktığı gözleniyordu ancak temposunu hiç düşürmedi ve son 100’de birinciliği garantileyerek 2’16”13’lük derecesi ile 2.5 boy önde birinciliğe uzanan isim oldu.

Call To Victory (Ahmet Çelik)

İki viraj sınavını da başarı ile geçti…

Geçtiğimiz yılın şampiyon 2 yaşlı tayı Call To Victory, sezonu 10 Haziran 2020 Çarşamba günü Yaz Yarış Sezonunun ilk gününe ait en önemli mücadelelerden biri olan KV-8 Ergin Talay koşusu ile açtı. Erkek Tay Deneme Koşusu öncesi genelde sprinter/miler tayların uğrak noktalarından biri olan koşuyu 1.5 boy farkla ve 1’24”16’lık derecesi ile kazanmasına rağmen bu koşudaki performansı geçen sene kazandığı son yarış olan Çaldıran Koşusu ile kıyaslanınca pek parlak bulunmamıştı. Dolayısıyla Erkek Tay Deneme Koşusunun daha çekişmeli bir mücadeleye sahne olacağı düşünülmeye başlandı.

Ancak öyle olmadı. Call To Victory Triple Crown’un ilk ayağı olan klasik mücadeleyi 2 boy farkla ve kolay bir şekilde kazanarak kafalardaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdı. 9’da 9 yapmıştı ve Gazi yolunda artık önünde sadece 1 tek koşu kalmıştı; Sait Akson…

İlk kez iki viraj döneceği Sait Akson Koşusu Call To Victory için bugüne kadar ki en ciddi sınavdı. Daha önce 1601 metre koşmamıştı. Sayıları hiç de az olmayan pek çok kişi ve bazı rakipleri onun mesafe uzadıkça zorlanabileceğini düşünüyordu. Son 5 yılın Gazi Koşusu galibi başarılı jokeyi Ahmet Çelik ile bu düşünceleri haksız çıkartan klas safkan, yarışın her metresini kontrolü altında tutarak, hem önünde kaçan, hem de arkasında bekleyen rakiplerini adeta çaresiz bıraktı. Ön tarafı kolaylıkla yakalayacağı, arka tarafa ise kolay kolay yakalanmayacağı düzlüğün hemen başında belli oldu. Bu galibiyetiyle son 10 yarışında 10 birincilik elde ederken harika bir performansa imza atan safkan, 94.Gazi Koşusunun en büyük favorisi olduğunu bir kere daha gösterdi.

Vernazza (Authorized) yarış kariyerine geçen sene Kasım ayında İstanbul sentetik pistinde ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlamıştı. Sonrasında kış sezonunu geçirmek üzere Adana’ya gitti ve Ocak ayının son haftasında kum pistte koştuğu maiden mücadeleyi kazanarak ilk birinciliğini elde etti. Bu koşunun ardından salgın nedeniyle yaklaşık 5 ay kadar start alamayan erkek tay, İstanbul Yaz Yarış Sezonunun ilk günü koşulan Ergin Talay Koşusunda piste çıktı. Koşuyu sezonun flaş tayı Call To Victory ve Alihan’ın az farkla arkasında üçüncü tamamladı.

Ergin Talay Koşusundaki dikkat çekici performansının ardından Vernazza Cihangir Koşusuna deklare oldu. Gözler üzerindeydi. Erkek Tay Deneme öncesi gerçek gücünü göstermesi açısında bu koşu önemli bir fırsattı. Harika koştu. Çok kolay kazandı ve klasik koşu öncesi rakiplerine ciddi bir gözdağı verdi.

Klas safkan Erkek Tay Deneme Koşusunda son virajı beşinci sırada döndü. Düzlükte pistin ortasındaydı. 400 direği geçilirken önde kaçan Alihan’ın içini ve bariyer dibini tercihledi. Sonraki metrelerde bariyere yapışık bir vaziyette sprintini devam ettirdiyse de daha önce bir kez karşılaşıp geçildiği rakibine bir kez daha geçilmekten kurtulamadı ve koşuyu Call To Victory’nin ardında ikinci tamamladı.

Sait Akson Koşusu Vernazza’nın daha önce iki kez geçildiği Call To Victory’den rövanşı alabileceği bir koşu ile gösteriliyordu. Rakibi ile bu kez uzun mesafede karşılaşacaktı.  Starttan itibaren güçlü rakibinin arkasında bir yer tuttu. 1600 direği geçilirken onun 2 boy gerisindeydi. 1000 geçilirken aradaki fark 4 boya kadar çıktı. Son virajı da aynı şekilde döndü. 300’den sonra farkı eritmeye başladı hatta 200’de ‘acaba’ dedirttiyse de Call To Victory daha fazla yanına yaklaşmasına izin vermeyince mücadeleden bir kez daha ikincilikle ayrıldı.

Authorized temsilcisi olması münasebetiyle Vernazza’nın Erkek Tay Deneme’ye oranla Sait Akson’da Call To Victory için daha sert bir rakip olması bekleniyordu. Ancak ortaya 1600’dekinden çok farklı bir görüntü çıkmadı. 30 Ağustos 2020 Pazar günü koşulacak olan Gazi Koşusunda bunun üzerinde bir 200 metre daha eklenecek. Peki, o zaman bu görüntü değişebilir mi? Bunu biraz da her iki tayın kalan yaklaşık 1 aylık süreyi nasıl geçirecekleri belirleyecek kuşkusuz. Ama Vernazza’nın da Gazi Koşusunda Call To Victory kadar büyük bir şansa sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Full Throttle (Mendip) geçen sene G3 II.İnönü Koşusunu kazanmış, sezon boyunca sürekli Grup yarışlarda boy göstermiş ve G2 Tay Deneme ve G2 TYAYSD Koşularından 2’inci, G2 Sakarya Koşusundan ise 3’üncü olarak ayrılmıştı.

Bu sene sezon açılışı için Preveze Koşusunu tercih etti. İlk kez bir araya geldiği Gökhan Kocakaya ile başarılı bir performansa imza atarak yeni Erkek Tay Deneme Klasiğinde de iddialı olabileceğini gösterdi. Nitekim klasik mücadelede gayet iyi koştu. Startı ağır alıp uzun süre grubun en gerisinde beklemesine rağmen 200’de dördüncülüğe, son 100’de üçüncülüğe girdi ve koşuyu da Vernazza’nın 1.5 boy gerisinde üçüncü olarak tamamlamasını bildi.

Sait Akson Koşusu ise yetenekli safkanın mesafe tutup tutmayacağını göstermesi açısından önemli bir sınavdı. Bekleme yarışı yaptı. Yarışı baştan sonra Call To Victory’yi önüne, Vernazza’yı ise arkasına alarak koştu. Son virajı da bu şekilde öndü. Düzlüğün son 300 metresinde Vernazza’ya yakalanıp dördüncülüğe geriledi. Son 150’de ise Çakalınoğlu’nu geçip üçüncülüğe girdi. Koşuyu da Call To Victory’nin 8.5, Vernazza’nın ise 6 boy gerisinde üçüncü bitirdi.

Çakalınoğlu (Çakal Carlos) kariyerine geçen sene 2 yaşlı olarak Eylül ayında İstanbul’da katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadelede Handsome Hero’nun arkasında elde ettiği ikincilikle başlamış, ardından yıl bitmeden koştuğu sentetik pistteki 2 yarışı da kazanarak sezonu güzel bir şekilde kapatmıştı.

3 Yaşlı olarak ilk yarışına Ocak ayında çıkan ve sentetik pistteki 1400 metre mesafeli bu yarışta 3’üncü olan safkan, bundan bir ay sonra katıldığı yine aynı pistteki 1500 metre mesafeli KV-6 koşuda ise 4’üncü olmuş, bu iki yarışın ardından uzun mesafeye yönelip 3 yaşındaki ilk galibiyetini 2000 metre sentetik pistte koştuğu Şartlı-5 mücadelede elde etmişti.

Salgın için verilen ara sonrası Çakalınoğlu ilk olarak 1900 metre çim pistteki KV-9 Sadık Eliyeşil Koşusunda start aldı. İyi başladığı mücadelenin sonlarında temposunu kaybedince Kingsman’in kazandığı koşudan dördüncülükle ayrıldı. Beklenenin altında bir performans sergilediği bu koşudan yaklaşık 3 hafta sonra katıldığı Dinçer Cebeci Koşusu, safkanın bundan sonraki yol haritasını belirlemek için oldukça önemliydi. Bu kez Dilbağı takılmadan koştu ve harika bir tempo yarışına imza attığı mücadeleyi gösterişli bir şekilde kazanmasını bildi.

Babası Çakal Carlos’un G1 galibi ve Gazi Koşusu ikincisi olduğu ve kendisi gibi Dinçer Cebeci Koşusunu kazanarak Sait Akson ve Gazi Koşularına gittiği dikkate alındığında, Çakalınoğlu’nun önce Sait Akson, ardından Gazi Koşusunda nasıl bir performans sergileyebileceği merak ediliyordu.

Yüksek bir tempoya sahip olan 3 yaşlı erkek tay, Sait Akson Koşusunda startla birlikte Hüsni’nin ardından ikinci sıraya yerleşti. Bu safkanın 1600 startında dışarıya doğru sapması ile kendini bir anda en ön sırada buldu ve koşunun liderliğini yapmaya başladı. Mücadelenin temposunu tayin eden Çakalınoğlu son virajı Last Impact’in 3, Call To Victory’nin ise 5 boy önünde döndü. 400 direğini önde geçti. 300’de Call To Victory’ye, 200’de Vernazza’ya, son 150’de de Full Throttle’a yakalanıp, koşuyu kazanan Call To Victory’nin 10 boy arkasında dördüncü oldu.

Call To Victory (Ahmet Çelik)
News Reporter

5 thoughts on “İki virajı da döndü ve ‘Favori benim’ dedi…

  1. A. Çelik ise iki değil dört virajıda başarılı döndü. Call to Victory ve Prior ile.
    Bu gibi yarışlarda çok güzel yer tutuyor.
    Call to Victory harika bir at gerçekten.
    Finişte bir at yaklaşırsa vites atıyor ve gayet kuvvetli. İnşallah Tripple Crown ve arkasından Meydan’ da görmek kısmet olur.

  2. “CALL TO VICTORY” gerçekten çok kuvvetli bir at. MAŞALLAH. Ahmet Çelik akıllı biniyor, atı iyi tanıyor… Herşeyden önemlisi atın gücünün farkında. 300 lerde Ahmet Çelik arkaya baktı, diğerleri ne durumda diye, sanki onunla birlikte CALL TO VICTORY de arkaya baktı ve vites attı. ALLAH nazardan saklasın gerçek bir şampiyon..

  3. Geçen yıl Long Runner’ın kazanmasını istiyordum, The Last Romance kazanınca üzüldüm. Bu sene Call to Victory’yi tutuyorum. Triple Crown gelirse süper olur. Hele de Gazi biraz tempolu gider de rekor çıkarsa tadından yenmez. Bununla birlikte Vernazza’nın koşuşu Long Runner’a çok benziyor. O yüzden bu taya karşı da bir sempatim var. Vernazza ikinci favorimdir.

  4. Bu yaz pandemiden verilen 3 aylık ara çim pistleri sert ve kuru hale getirmiş muhtemelen bu gazide rekor bir derece ole cal to wiktory gaziyi kazanır diyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir