İngiltere’de 13 Şubat’a kadar Yarış yok!

Dünyanın en önemli Atçılık Merkezlerinden İngiltere’de At Yarışları durduruldu. Çarşamba gecesi geç saatlerde aşılanmış yarış atlarının üç tanesinde pozitif At Gribi “Equine influenza” vakası olduğunun (BHA) İngiliz At Yarışı Otoritesi’ne bildirilmesiyle, İngiltere’de Perşembe günü dahil 13 Şubat 2019 tarihine kadar koşulacak tüm yarışların iptal edildiği açıklandı.

Kararın, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek ve henüz bu durumdan etkilenmemiş olanları riske atmamak için alındığı ifade edildi. BHA Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada; 11 Şubat’ta bir karar verileceğini ve 13 Şubat’taki yarışların koşulup koşulamayacağının buna göre belli olacağını duyurdu. Bu arada İrlanda İngiltere’den koşmak için gelen safkanların yarışlara katılamayacağını açıkladı.

Equine Influenza nedir?

Yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık, Birleşik Krallık’ta atlarda ortaya çıkan solunum virüslerinden biri olarak tanımlanmakta… Zatürre ile ilgili komplikasyonlar atlarda görülse de, genellikle ölümcül değil. Hastalığın kuluçka süresi iki ila altı gün sürebilirken, atları yedi ila on gün boyunca bulaşıcı olmak kaydıyla etkileyebiliyor. Etkilenen atları bu durumdan tamamıyla kurtarmanın bazen birkaç ay sürebildiği yetkililerce belirtiliyor.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir