Irish Champions Weekend geride kaldı…

İrlanda’da birbirinden başarılı safkanları bir araya getiren Irish Champions Weekend kapsamındaki koşular 10 Eylül 2022 Cumartesi günü Leopardstown, 11 Eylül Pazar günü ise Curragh Hipodromunda düzenlendi. Cumartesi günü gerçekleştirilen ve sezonun önemli koşularından olan G1 Irish Champion Stakes’i bu yıl Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Luxembourg (Camelot – Attire, Danehill Dancer) jokeyi Ryan Moore ile kazanmayı başardı. 2 yaşlı olarak G1 Vertem Futurity Trophy’i kazanan Luxembourg, G1 Irish Champion Stakes ile birlikte kariyerinin 6’ıncı startında 5’inci birinciliğine imza attı.

Aynı gün Leopardstown’da düzenlenen günün bir diğer Grup 1 yarışı Matron Stakes’i ise koşuda startla birlikte liderliği alan ve bu liderliği potoya kadar koruyan Paddy Twomey’in antrene ettiği Pearls Galore (Invincible Spirit – Pearl Banks, Pivotal) jokeyi Billy Lee ile kazanmayı başardı. Yarış hayatının 17’inci startında ilk kez yanak peluşu takısı kullanan Pearls Galore, ilk Grup 1 zaferini de hanesine yazdırmış oldu. 5 yaşındaki kısrak toplamda ise 7’inci birinciliğine ulaştı.

11 Eylül Pazar günü İrlanda’da koşu heyecanının yaşandığı Curragh’da günün ilk Grup 1 mücadelesi ise Flying Five Stakes oldu. 1000 metre çim pistteki sürat yarışını John Quinn’in antrene ettiği Highfield Princess (Night of Thunder – Pure Illusion, Danehill) jokeyi Jason Hart ile kazanmayı başardı. 7 Ağustos’ta Fransa’da G1 Prix Maurice de Gheest, 19 Ağustos’ta ise İngiltere’de G1 Nunthorpe Stakes’i kazanan Highfield Princess, yükselen form grafiğini bu kez İrlanda’ya taşıyıp G1 Flying Five Stakes’ten birincilikle ayrıldı. Son 6 yarışında 3’ü G1, 1’i ise G2 olmak üzere 5 birincilik elde eden 5 yaşındaki kısrak toplamda ise 12’inci  birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Curragh’da 2 yaşlı taylar için sezonun önemli koşularından G1 Moyglare Stud Stakes ve G1 National Stakes de Irish Champions Weekend kapsamında koşuldu. Dişi tayların katıldığı Moyglare Stud Stakes’te kazanan Dermot Weld’in antrene ettiği, Chris Hayes ile piste çıkan Tahiyra (Siyouni – Tarana, Cape Cross) oldu. 26 Temmuz günü Galway’de kolay kazandığı Maiden koşuyla yarış hayatına başlayan Tarnawa’nın kardeşi Tahiyra, ikinci startında G1 koşuyu kazanarak 2’de 2 yaptı ve önemli bir başarıya imza attı.

6 Erkek tayın start aldığı G1 National Stakes’i ise Joseph O’Brien’ın antrene ettiği Al Riffa (Wootton Bassett – Love On My Mind, Galileo) jokeyi Dylan McMonagle ile kazanmayı başardı. 16 Temmuz günü kariyerine Curragh’da başlayan ve aynı pistte 6 Ağustos günü Maiden’a veda eden Al Riffa, G1 National Stakes ile birlikte 3. startında 2. birinciliğine ulaştı.nda’da günün son G1 yarışı olan, klasik koşulardan G1 Irish St. Leger Stakes’te ise bu yıl artan form grafiğini sürdüren Aidan O’Brien’ın antrene ettiği Kyprios (Galileo – Polished Gem, Danehill) jokeyi Ryan Moore ile birinciliğe ulaştı. Daha önce G1 Ascot Gold Cup ve G1 Goodwood Cup’tan birincilikle ayrılan Kyprios, G1 Irish St. Leger Stakes ile birlikte bu yıl katıldığı 5’inci koşuda da birinciliğe ulaşırken toplamda ise kariyerinin 9’uncu startında 7’inci galibiyetini elde etti.

Kaynak: www.tjk.orgNews Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir