İrlanda’da Dişi Tay Deneme’yi TAHIYRA kazandı…

İrlanda’nın Curragh Hipodromu’nda koşulan ve ülkemizdeki Dişi Tay Deneme Koşusunun karşılığı olan Irish 1000 Guineas’i, favori olarak mücadeleye katılan Aga Khan Ekrüsine ait ve Dermot Weld tarafından  antrene edilen Tahiyra (Siyouni – Tarana, Cape Cross) jokeyi Chris D. Hayes ile kazandı.

Geçen sene Galway’da 2 yaşlı olarak kariyerine kolay bir birincilikle başlayan ve ardından ikinci startında G1 Moyglare Stud Stakes’i kazanıp sezonu 2’de 2 ile kapatan Tahiyra, bu sene 3 yaşlı olarak piste ilk kez Newmarket’te 1000 Guineas için çıktı ve Mawj’a son anda kaybetti. İlk ve tek mağlubiyetini bu koşuda alan dişi tay, G1 Irish 1000 Guineas ile birlikte kariyerinin dördüncü startında üçüncü birinciliğini elde ederken kazancını da 567.948 £’a yükseltti.

G1 Breeders’s Cup Turf, G1 Prix de l’Opera ve G1 Prix de Verneille koşuları galibi Tarnawa ile kardeş olan safkanın ardında ikinciliği Meditate (No Nay Never) elde ederken, mücadeleden Comhra (Vocalised) ise üçüncü olarak ayrıldı.

TATTERSALLS IRISH 1,000 GUINEAS (G1)

Curragh, Group I Stakes, $460,000, 3 yo, Fillies, 8F, 1:39.89, Good.

1 Tahiyra (IRE) (b, f, 3 yo), A+, $285,000

Siyouni (FR) – Tarana (IRE), by Cape Cross (IRE)
B: HIS HIGHNESS THE AGA KHAN’S STUDS S C; O: H H AGA KHAN; T: WELD DERMOT; J: HAYES CHRIS.

2 Meditate (IRE) (gr/ro, f, 3 yo), A++, $95,000

No Nay Never – Pembina (IRE), by Dalakhani (IRE)
B: LYNCH-BAGES & RHINESTONE BLOODSTOCK; O: M TABOR & D SMITH & MRS J MAGNIER & WESTERBERG; T: O’BRIEN AIDAN; J: MOORE RYAN.

3 Comhra (IRE) (b, f, 3 yo), A+, $45,000

Vocalised – Gold Mirage (IRE), by Galileo (IRE)
B: J S BOLGER; O: MRS J S BOLGER; T: BOLGER JIM; J: CLEARY RORY.

Margins: 1½, head, 1¼. Others: TARAWA (IRE), JACKIE OH (IRE), YOU SEND ME (IRE), BREEGE (GB), DOWER HOUSE (IRE), ETERNAL SILENCE (USA), ASPEN GROVE (IRE).
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir