İstanbul’da MOORLAND Esintisi…

26 Haziran 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus KV-9 Nadas Koşusunu, Serbülent Yetiş’in sahibi, İlker Akdeniz’in yetiştiricisi ve Kadir Baltacı’nın antrenörü olduğu Moorland (3y dd Luxor – Match Point, Toccet), jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Mücadeleye 3 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Moorland, ilk metrelerde bariyer dibinden ikinciliğe girdiyse de, sonrasında öndeki tempoya uymak istemediği için karşı düzlükte yedinciliğe, hatta son viraj dönülürken dokuzunculuğa kadar düştü. Düzlüğe yine bariyer dibinden dönerek çıkan safkan 400 direğini beşinci, 200 direğini ise üçüncü sırada geçti. Bu metreden sonra temposunu daha da arttıran dişi tay, son 100’de yakaladığı rakiplerini istasyon yapmadan geçerken finişte farkı 4 boya kadar çıkartıp 1’35”88’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Yarış kariyerine geçen sene Eylül ayında Ankara çim pistinde ikinci olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Moorland, 20 gün sonra Bursa’da Dişilere ait Maiden bir yarış koşup başarılı olamadı ve 2 yaşlı sezonunu kapattı.

Bu sene 3 yaşlı olarak Şubat ayında Kocaeli’nde koştuğu Dişilere ait Maiden yarışı 4’üncü tamamlayan safkan, aynı hipodromda Mart ayında koştuğu 1700 metre mesafeli Dişilere ait bir diğer Maiden yarışı kazanarak kariyerinin ilk birinciliğini elde etti.

Salgın döneminin ardından 13 Haziran tarihinde Ankara’da Luna Lovegood’un kazandığı Dişilere ait KV-7 Ankara Barosu Koşusunda beşinci olan Moorland, 13 gün sonra ilk kez geldiği İstanbul’da Nadas Koşusunu pek de zorlanmadan kazanarak önemli bir başarıya imza attı.

Moorland (Ayhan Kurşun)

Çirçuz  (Kaneko) geçen sene start aldığı 4 yarışın sentetik pistte olan 2’sini kazanırken, çim pistte koştuğu 2 yarışta ise üçüncü ve dördüncülükler elde etmişti. Bu sene Ocak ve Mart aylarında sentetik pistte 2 kez start alan safkan bu yarışlardan Şartlı-4 mücadelede ikinci, KV-6 Dünya Kadınlar Günü Koşusunda ise birinci oldu. Daha önce 2 kez start alıp kazanamadığı çim pistteki üçüncü sınavı olan Nadas Koşusuna favori isimlerden biri olarak giren Çirçuz, başarılı bir performans sergilediği mücadeleden ikincilikle ayrıldı.

Abjarkız (Abjar Academy) geçen senenin en başarılı 2 yaşlı dişilerinden biriydi. Biraz fazla sayıda start almış olsa da 5 birinci, 5 kez de ikinci olup KV-8 galibiyeti ve G3 I.İnönü ikinciliği elde etmişti. Bu sene ilk kez Adana’da Tendürek Koşusunda boy gösterip başarılı olamayan safkan, Nadas Koşusunda bir baş farkı ile Çirçuz’un ardında üçüncü oldu.

Mala Moja (Kaneko) geçen sene 2 yaşlı olarak çim pistte start aldığı 3 yarışın 2’sini kazanıp, 1’inde ikinci olmuş, kum pistte koştuğu tek yarışı ise üçüncü tamamlamıştı. Nadas Koşusu safkanın 10 ay aradan sonraki ilk yarışı idi. Son virajı pistin dışından 11’inci sırada dönen Mala Moja, düzlükte büyük ara kapatıp sonlarda iç kulvara dalarak mücadeleden dördüncülükle ayrılırken, ileriki yarışları için yeşil ışık yaktı.

 

News Reporter

1 thought on “İstanbul’da MOORLAND Esintisi…

 1. Moorland benzersiz bir safkan dır
  Bence bu atın en büyük şansı
  Seyisidir Mehmet Dündar abime
  Saygı ve sevgimizi sunuyoruz
  Onun öz verili bir bekleyiş va bakım
  Süreci geçirdi. Serbülent yetiş abimde
  Sabır la umudunu yitirmedi her zaman seyisinin tecrübe sine inandı
  Ve birkez daha bu işin ekip işi olduğunu bizlere gösterdiler
  Bundan sonrada başarılar ının devamını canı gönülden istiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir