İstiklal Savaşı’nda BALALAYKA sesleri!

23 Ağustos 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus G1 İstiklal Savaşı Koşusunu, Celal Tekdoğan’ın sahibi, Anadolu TİM’in yetiştiricisi ve Metin Tekdoğan’ın antrenörü olduğu Balalayka (4y aa Ayabakan – Cihan Değer, Demirkazık), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Balalayka (Ahmet Çelik)

10 Safkanın start aldığı mücadeleye 10 numaralı en dış kulvardan tereddütlü bir çıkış yaparak en geride başlayan Balalayka, ilk virajı da grubun en arkasında döndü. 1600, 1400 ve 1200 startlarını tüm rakiplerini önüne alarak geçen safkan, 1000 direği geçilirken 9’unculuğa, 600 direği geçilirken de 6’ıncılığa sarktı.

Son düzlüğe çıkılır çıkılmaz pistin dışından kolay bir tempoda ataklarını arttıran Balalayka, son 400’de ikinciliğe girdi. 300 geçilirken artık bariyer dibinde ve en öndeydi. Bundan sonraki metreler safkan için çok kolay geçti. Jokeyinin teşviklerine aynı şekilde cevap veren klas safkan, 200’de bir ara farkı 6-7 boya çıkarttıysa da, son 100’den itibaren jokeyinin tutması ile finişte 3.5 boy farkla ve 2’21”79’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği jokeyinin müthiş gayretleri ile Özçevik (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Anayurt (Ayabakan) üçüncü, Demirperde (Altaha) dördüncü, Selimabi (Saltukhan) ise beşinci olarak ayrıldı.

News Reporter

7 thoughts on “İstiklal Savaşı’nda BALALAYKA sesleri!

 1. at hak etti mi? sonuna kadar hak etti…. ama üzerindeki jokey hak etti mi???

  son virajda içeriye yatmasına bir bakın… herkesi tehlikeye atıyor… bunu bir çok jokey yapmaz ama son zamanların yıldızları(((kendilerini böyle tanımlıyorlar))) kimseyi düşünmeden hareket ediyor… bu gözler iki jokeyin göz göre göre kapışması yüzünden yalçın akağaç’ın düşmesini gördü…

  ne kadar at getirirseniz getirin bazıları asla jokey olamaz…

 2. Halis Karataş bu koşuda ve diğer başka koşularda eğer ki atını birinciliğe sürmediyse,kazancına bu şekilde haram kattıysa haram zıkkım olsun..,

 3. Bu haberi yapan beyefendi. Neden sırf mustafa çiçek e iltimas gecer gibi jokeyinin büyük gayretletiyle diyorsun. Atın hiç mi gayreti yok. Bazı jokeylere neden lobi yapar gibi haber yapıyorsunuz.

  1. ben BALALAYKA anlamadım sanki nitro takılmış gibiydi!
   ahmet çelik hayatında kazandığı en kolay koşu herhalde

 4. Şimdi benim anlamadığım Balalayka start problemli bir at neden ısrarla kısa koşturuldu?Dereceye bakmadım ama bu grubu böyle geçen bir at şu ana kadar mesafede toplaya toplaya gelirdi.O zaman da bu koşuda favori çıkmasa da plese çıkardı.yarış ikramiyesinden önce hedef oyun iştirakçisi olmaktı desem bahisinden altılısından ne kazanılabilir ki?acaba mamasınsa ‘lezzet arttırıcı’ olabilir mi?ilerleyen günlerde göreceğiz.

 5. Tam Ayabakanın 2 li taylarının satışından iki gün önce, bu yarış ilginç oldu. Sanki Tigem satışlarda rekor kırsın diye koşulmuş gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir