ROGER BAROWS 2’22”60 ile zafere koştu!

26 Mayıs 2019 Pazar günü Japonya’nın Tokyo Hipodromu’nda Derbi heyecanı yaşandı. Yarışseverlerin birkaç gün öncesinden hipodromun önünde kuyruklar oluşturduğu ve kapıların açıldığı sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun ilgi gösterdiği 86. Tokyo Yushun (Japonya Derbisi) büyük bir sürprizle sonuçlandı.

117.538 biletli yarışseverin katılım gösterdiği 3.7 Milyon Dolar toplam ikramiyeli 86. Japonya Derbisi, 3 yaşlı 18 tayın katılımıyla 2400 metre çim pistte koşuldu. Son 400’den itibaren ataklarını arttıran Roger Barows (Deep Impact – Little Book, Librettist), jokey Suguru Hamanaka ile galibiyete ulaşırken, 1’e 93’lük oranıyla büyük bir sürprize imza atan bu safkanın boyun farkla gerisinde ikinciliği Danon Kingly (Deep Impact), üçüncülüğü Velox (Just A Way), dördüncülüğü ise koşunun favori ismi Saturnalia (Lord Kanaloa) elde etti.

Kazanan Roger Barows için koşunun bitiriş derecesi 2’22”60 olarak kayıtlara geçerken, safkan aynı zamanda 2015 yılında 2’23”20 ile rekor kıran Duramente’yi de geride bırakarak Japonya Derbisi tarihinin en iyi bitiriş derecesine ulaşmış oldu.

18 Ağustos 2018 tarihinde kariyerine başlayan Roger Barows, Japonya Derbisi ile birlikte kariyerinin 6’ıncı startında ilk Grup koşu galibiyetine ulaştı. 3 yaşındaki Deep Impact temsilcisi toplam birincilik sayısını ise 3’e çıkardı.

Derbiyi kazanan Roger Barows ve dördüncü olarak tamamlayan favori Saturnalia’nın antrenörü olan Katsuhiko Sumii yarış sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Karışık hisler içerisindeyim. Kazandığım için mutluyum fakat aynı zamanda Saturnalia’yı destekleyenler adına üzgünüm. Roger Barows 2 ay önce katıldığı Spring Stakes’te sorun yaşamıştı fakat o günden bu yana gelişim gösterdi. Bugün çok sakindi ve uzun mesafeli koşularda ne denli başarılı olabileceğini ispatladı.” dedi.

64 yıl sonra 2007 yılında Derbiyi kazanan ilk kısrak olan Vodka’nın ardından Roger Barows ile 2. derbi zaferine ulaşan antrenör Sumii, Japonya’da toplamda 26’ıncı G1 zaferini hanesine yazdırmış oldu. Jokey Hamanaka ise 13 yıllık kariyerinin ilk derbi birinciliğine uzanırken toplamda ise 9’uncu G1 galibiyetini elde etti.

Roger Barows (Suguru Hamanaka)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir