JIMINY CRICKET baraj koşusunu kolay geçti!

26 Mayıs 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-7 Büyük Kulüp Koşusunu, Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi ve yetiştiricisi, Alper Tepebaşı’nın ise antrenörü olduğu Jiminy Cricket (3y ae Victory Gallop – Allure D’Amour, Giants Causeway), jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

2100 Metre çim pistte koşulan 70.500 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi beklendiği gibi kolay bir şekilde 2’09”54’lük derecesi ile kazanan Jiminy Cricket’in 3 bpy gerisinde ikinciliği Rampage (Toruk Macto) elde ederken, onun da 3 boy arkasında Ankara’dan getirilen ve çim piste ilk kez ayak basan Yeditepe (Zanjero) üçüncü, 4.5 boy geride Kurucu (Domino Effect) ise dördüncü oldu.

10’uncu startında 3’üncü kez finiş çizgisini önde geçen Jiminy Cricket kariyerinin ilk Kısa vade galibiyetine bu koşu ile imza atarken, A3 Yarışseverler Koşusundaki ikinciliğinin tesadüfi olmadığını gösterir bir performans ortaya koyarak, hem Gazi yolunda önemli bir baraj koşusunu başarılı ile geçmiş, hem de çim pistteki ilk birinciliğini elde etmiş oldu..

Jiminy Cricket (Ayhan Kurşun)

Gazi Koşusunda ne yapacak?

Pazar İstanbul programında yer alan iki yarış 2100 metrelik mesafesi ve üç yaşlılara mahsus oluşları itibariyle Gazi Koşusuna giden süreçte yer alan deneme yarışlarındandı. Bunlar içerisinde erkeklere mahsus olan Büyük Kulüp koşusunda düzlükten itibaren hakimiyetini hissettiren Jiminy Cricket mücadeleyi rahat bir şekilde kazanmayı başardı. Tayın bir önceki yarışı da tatminkardı, bakalım Gazi koşusunda ne yapacak?

Victory Gallop oğlu olan Jiminy Cricket’in annesi Allure D’Amour, klas aygır Giant’s Causeway kızıdır. Yarış yaşamında ABD’de bir yarış kazanan Allure D’Amour’un annesi Salut D’Amour, yarış yaşamında hem Listed koşu kazanmış, hem de grup yarışlarda plase olmayı başarmış bir kısraktır.

Salut D’Amour, Danehill Dancer’ın kızıdır. Bu noktada Jiminy Cricket’in pedigrisi farklı bir anlam kazanır. Çünkü Victory Gallop’un bu aygır ile uyumunu biliyoruz ve El Nino ve Civanım gibi grup galibi taylarında da kısrak baba hatlarında Danehill Dancer izi vardır.  (Muslihiddin Gurup)

Büyük Kulüp Koşusu Kupa Töreni 2019
Büyük Kulüp Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir