Jokey Hışman Çizik Fair Play ödülünü aldı…

6 Şubat 2021 Cumartesi günü Adana 10.koşuda yaşanan kaza, ekranları başında yarışları izleyen onbinlerce yarışseverin ve hipodromda bulunan camia mensuplarının adeta yüreklerini ağzına getirmişti.

Koşunun son virajı dönülüp son düzlüğe çıkılırken önce 10 numaralı Damaris’e binen apranti Harun Çanakçı atıyla birlikte devrilmiş, ardından onun hemen gerisindeki koşunun favorisi Kuanpo aprantisi Vedat Abiş ile önlerinde yıkılan rakibine takılıp yıkılmışlar, zincirleme şeklinde devam eden kazanın son kurbanları virajı en geride dönen Beykoz ve Hışman Çizik ikilisi olmuşlardı.

Televizyondan yarışı seyreden yarışseverlerin bakmakta zorlandığı kazada 3 safkan ve 3 binici devrilirken, yaşanan bu üzücü olay sonrası Adana’dan ilk gelen haberler Vedat Abiş ve Hışman Çizik’in genel sağlık durumlarının iyi olduğu, Harun Çanakçı’nın ise ambulans ile hastaneye sevk edildiği şeklindeydi.

Ayağa kalkar kalkmaz yardımına koşmuştu…

Yaşanan bu üzücü kazada ayağa kalkar kalkmaz Harun Çanakçı’nın yanına koşarak yuttuğu dili çıkartmak suretiyle hayati derecede önemli ilk müdahaleyi gerçekleştiren Hışman Çizik ise bu davranışı ile gönüllerde taht kurmuş ve büyük takdir toplamıştı.

Hışman Çizik bu onurlu davranışından dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından “Sportif Fair Play Davranış Dalı Kutlama Mektubu” ödülüne layık görülmüştü…

Ödülünü Veliefendi’de aldı…

31 Ağustos 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu şeref tribününde gerçekleştirilen törende jokey Hışman Çizik’e ödülünü, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı verirken, TMOK Fair Play Komisyonu 2. Başkanı Prof. Dr. Bilge Donuk ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmaz, Hışman Çizik’e kutlama mektubunu birlikte verdiler.

Törene, Türkiye Jokey Kulübü Genel Sekreteri Ahmet Özbelge, Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve TJK Asli Üyesi Cengizhan Gödek, TJK Denetim Kurulu Başkanı Armağan Turhan ile TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın da katıldı.

Tören sonrasında Hışman Çizik’in aldığı ödülün çok değerli olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan TMOK Fair Play Komisyonu II. Başkanı Prof. Dr. Bilge Donuk, “Gönül ister ki spor sahalarında kazalar, sakatlıklar olmasın ama oluyor. Böyle bir olay karşısında hızlı bir şekilde refleks göstererek arkadaşının hayatını kurtarması oldukça değerliydi. Biz de bu değerli harekete duyarsız kalmadık ve bu ödülü de Hışman Çizik’e vermeye layık gördük. Kendisini tekrar tebrik ediyoruz” dedi.

Aldığı ödülün ardından duygularını dile getiren Hışman Çizik ise “Öncelikle aldığım bu ödülü merhum meslektaşlarıma armağan etmek istiyorum. Yaşanan kaza sonrası meslektaşım Harun Çanakçı’yı o halde görünce tereddüt etmeden yanına gittim ve ilk müdahaleyi orada yaptım. Daha sonra aldığım bilgide Harun’un sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenince, asıl ödül bu oldu benim için. Bu tür kazaların bir daha yaşanmaması en büyük dileğimdir” dedi.

Yarış Dergisi Ailesi olarak başarılı genç jokey Hışman Çizik’i kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.News Reporter

1 thought on “Jokey Hışman Çizik Fair Play ödülünü aldı…

  1. O yarısı izlediğimde yüreğim ağzıma gelmişti. Hem gencecik jokeylerimiz, hem de bindikleri atlar için üzülmüş, endişelenmiştim.
    Değerli jokeyimiz Hışman Çizik hızlıca müdahale ederek meslektaşının hayatını kurtardı, kendisini yürekten tebrik ediyorum. Hakkıyla kazanılmış bir fairplay ödüldür, anasının ak sütü gibi helaldir.
    Jokeylerimizin centilmenlik çerçevesinde rekabet etmesini ve gerektiğinde yardımlaşmalarını görmek beni mutlu ediyor.
    Sevgili Hışman Çizik’in başarılarının devamını diliyorum, tebrik ederim.
    Not : kamçıyı biraz daha az kullanırsa seviniriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir