Jokey Hışman Çizik’e TMOK’dan Fair Play Ödülü…

6 Şubat 2021 Cumartesi günü Adana 10.koşuda yaşanan kaza, ekranları başında yarışları izleyen onbinlerce yarışseverin ve hipodromda bulunan camia mensuplarının adeta yüreklerini ağzına getirmişti.

Koşunun son virajı dönülüp son düzlüğe çıkılırken önce 10 numaralı Damaris’e binen apranti Harun Çanakçı atıyla birlikte devrilmiş, ardından onun hemen gerisindeki koşunun favorisi Kuanpo aprantisi Vedat Abiş ile önlerinde yıkılan rakibine takılıp yıkılmışlar, zincirleme şeklinde devam eden kazanın son kurbanları virajı en geride dönen Beykoz ve Hışman Çizik ikilisi olmuşlardı.

Televizyondan yarışı seyreden yarışseverlerin bakmakta zorlandığı kazada 3 safkan ve 3 binici devrilirken, yaşanan bu üzücü olay sonrası Adana’dan ilk gelen haberler Vedat Abiş ve Hışman Çizik’in genel sağlık durumlarının iyi olduğu, Harun Çanakçı’nın ise ambulans ile hastaneye sevk edildiği şeklindeydi.

Ayağa kalkar kalkmaz yardımına koştu…

Yaşanan bu üzücü kazada ayağa kalkar kalkmaz Harun Çanakçı’nın yanına koşarak yuttuğu dili çıkartmak suretiyle hayati derecede önemli ilk müdahaleyi gerçekleştiren Hışman Çizik ise bu davranışı ile gönüllerde taht kurmuş ve büyük takdir toplamıştı.

Hışman Çizik bu onurlu davranışından dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından “Sportif Fair Play Davranış Dalı Kutlama Mektubu” ödülüne layık görüldü.

Fair Play bilincinin ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından her yıl düzenlenen Türkiye Fair Play Ödüllerini kazananlar açıklandı. 28 Nisan Perşembe günü Olimpiyatevi’nde düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada, “İyiye, doğruya, güzele” sloganı ile bu yıl 40’ncısı verilen Türkiye Fair Play Ödülleri’ni kazananlar arasında sahalarımızın başarılı jokey Hışman Çizik de yer aldı.

Hışman Çizik; “6 Şubat 2021 günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapılan yarışlarda, koşu esnasında birlikte düştüğü meslektaşı Harun Çanakçı’ya boğazına kaçan dilini çıkararak ilk müdahaleyi yapmasından dolayı” TMOK tarafından “Sportif Fair Play Davranış Dalı Kutlama Mektubu” ödülüne layık görüldü.

Bu anlamlı ödülü kazanan Hışman Çizik’i bir kez daha kutluyoruz.News Reporter

2 thoughts on “Jokey Hışman Çizik’e TMOK’dan Fair Play Ödülü…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.