Açıklama

Atçılık camiasının kıymetli mensupları ve çok değerli yarış severler öncelikle sizlere sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Geçtiğimiz günlerde www.tarimdanhaber.com sitesine jokey ve aprantilerimizle ilgili yapmış olduğum açıklamalardan dolayı toplumun bir kesiminden tepki aldık.

Ancak herkesin bilmesini isterim ki hiçbir jokey ve aprantinin sosyal ve sağlık güvencesinin olmadığı gibi yarışlarda kazanmaları halinde montları (primleri) dışında aylık maaşları yoktur. Ancak, 2018 yılı sonunda yapılan yönetmelik değişikliği ile montlarında (primlerinde) indirime gidilmiştir.

Maalesef ki; halkımızın ve yarışseverlerin jokey dendiği zaman aklına gelen ilk düşünce yüksek kazanç elde eden at binicileridir. Apranti adaylarının aileleri de bu şekilde düşündüğü için çocuklarını apranti okuluna jokey olmaları için göndermektedirler. Atasözünde belirtildiği gibi davulun sesi uzaktan hoş gelir. Ne yazık ki işin içine girildiğinde tablo dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Bir jokey veya aprantinin yaz-kış demeden sabah saat 03.30’da uyanıp idmana çıktığını unutmayalım. Bunun dışında, göz önünde olan jokeylerin dışında ortalama bin kadar jokey ve aprantinin daha olduğunu altını çizerek belirtmek isterim. Bu sayının ancak %25’i kazancı ile geçimini sağlayabiliyor. Geri kalan % 75’lik kısmın yarısı idman jokeyi olarak hayatlarını kazanmaya çalışmaktadırlar. Kalan bölüm ise tamamen perişan durumdadır. Bu nedenle zaten zor şartlarda geçimini sağlamaya çalışan jokey ve aprantilerimiz, ülkemizi saran coronavirüs illeti ile mücadele çerçevesinde yarışlara süresiz ara verilmesi nedeniyle daha da zor durumda kalmışlardır.

Bu sebepten dolayı açıklamamın başında belirttiğim gibi jokey ve aprantilerimizin bindiği atların dereceye girip ikramiye kazanmaları durumunda alacakları montları (primleri) dışında hiçbir geliri olmadığını bir kez daha belirtmek isterim. Ayrıca çok zor şartlar altında çalışıp tehlikeli bir spor yapmaktadırlar. Bu zor şartlar altında mücadele eden jokey ve aprantilerimizin binek ücretlerinde kesinti yapılarak oluşturulan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Yüksek Komiserler Kurulu nezdinde bulunan Jokey Kaza ve Yardım Sandığı’ndan yardım yapılmasını yazılı dilekçe ile arz ve talep ettim. Biz dernek olarak devletimizin farklı kurumlarından değil, tüm jokey ve aprantiler için kendileri için oluşturulan fondan destek isteğimizi bilinmesini isterim.

Unutulmamalıdır ki; jokey ve aprantiler kazandıkları montları (primleri) daha cebine koymadan %20’sini devletine vergi olarak veren sporculardır.

Kamuoyuna saygılarımla bildiririm.

 

JOKEYLER DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Başkan

BOZAN BAYDAN

 

Adres: Ekrem Kurt Bulvarı,

Türkiye Jokey Kulübü, Veliefendi Hipodromu,

Jokey Odası, 34144, Bakırköy / İstanbul

GSM: 0 535 491 12 42

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir