Kantarın topuzu kaçtı! Bu tweete 10 Gün Ceza…

İstanbul Komiserler Kurulu sosyal medyadan yaptığı bir paylaşım nedeniyle jokey Gökhan Kocakaya’ya 10 gün ceza verdi.

26 Nisan 2023 Çarşamba günü İstanbul’da at bindiği 8.koşuyu Bradamante isimli safkanla kazanırken, düzlükte tayının içeriye doğru yatmasını önlemeye gayret etmesine rağmen içindeki rakibi ile temas eden ve sonrasında Hakem Heyeti tarafından 5 gün ceza verilen Kocakaya, konu ile ilgili olarak akşam saatlerinde twitter hesabından bir paylaşımda bulunmuştu.

Yaptığı paylaşımda “Saygıdeğer yarışçılık kamuoyu. Bugün İstanbulda yapılan 8.koşudan 5 gün ceza aldım. Görüntü ekte. Komiserler Kurulu bence hatalı karar verdi. Sporcu gibi yaşadım, öyle de olmayı sürdüreceğim. Kararın yersiz, hükmün ağır olduğu düşüncesindeyim.” cümlelerine yer veren başarılı jokey, attığı bu tweet nedeniyle 28 Nisan 2023 Cuma günü İstanbul Komiserler Kuruluna davet edildi.

İstanbul Komiserler Kurulunun yaptığı paylaşımla ilgili olarak savunma istediği Gökhan Kocakaya, yaptığı savunmada söz konusu tweeti ‘sosyal medyada yarışla ilgili yapılan yorumlara açıklık getirmek, yarışta faul yapmadığını ve bu nedenle karara katılmadığını yarış kamuoyu ile paylaşmak adına attığını, amacının kurulu rencide etmek olmadığını ve geçmişte de sosyal medya üzerinden kurulları eleştirmek gibi bir tarzının bulunmadığını söylediyse de, İstanbul Komiserler Kurulu yanlış anlamalara meydan vermemek için yaptığı paylaşımı da hesabından kaldıran jokeyin savunmasını yeterli bulmayıp 10 gün ceza verdi.

Böylelikle İstanbul Komiserler Kurulundan tartışmalı bir 5 gün ceza alan Gökhan Kocakaya, bunun üzerine yaptığı sosyal medya paylaşımından da bir 10 gün ceza alınca toplam cezası 15 güne yükselmiş oldu.

Sporcuların bağlı oldukları Federasyon, Kulüp vs gibi kurumları ve hakemlik müesseselerini hedef alan sosyal medya paylaşımlarının, yapılan paylaşımın içeriğine göre disiplin suçlarına yol açtığı biliniyor. Ancak Gökhan Kocakaya’nın yaptığı paylaşımda saygı sınırlarını zorlayan, hakaretamiz ve küçük düşürücü bir hususun bulunmamasına ve sadece verilen karara katılmadığını, yersiz ve ağır olduğunu belirtmesine rağmen aldığı bu cezanın haksız ve abartılı olduğunu düşünüyoruz.

Yarış Camiasında bugüne kadar herhangi bir kötü şöhreti bulunmayan bu seviyedeki bir jokeye İstanbul Komiserler Kurulu tarafından verilen 10 günlük cezayı çok ağır buluyoruz.

Jokeylerin sakatlanmasıyla sonuçlanan durumlarda dahi 10-15 günlük cezalar veren kurulun, iş kendisine karşı yapılan bir paylaşıma geldiği zaman kantarın topunu bu kadar kaçırması, olsa olsa sosyal medyada kendilerine karşı yapılan eleştirilerin acısını bir jokeyden çıkartmak olarak değerlendirilebilir.

İstanbul Komiserler Kurulunun jokey Gökhan Kocakaya ile ilgili Kararı;

26.04.2023 tarihinde 8. koşuda 5 numaraya kayıtlı olarak koşan BRADAMANTE isimli atın jokeyi Gökhan KOCAKAYA, Kurulumuzca verilen ceza kararı ile ilgili aynı gün resmi sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşıma istinaden yarış usul ve esaslarına aykırı hareket ettiğinden dolayı 28.04.2023 tarihinde Komiserler Kuruluna çağırılmış ve savunma tutanağı tebliğ edilmiş olup, kendisinin isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması Kurulumuzca yetersiz görüldüğünden 6132 sayılı At Yarışları Kanununun 4. maddesinin (b-1) ve (c-2) bentleri uyarınca 10 (on) gün süreyle idman yeri dışında, yarışlarla ilgili yerlerde geçici sanat icra etmekten yasaklanması ve ayrıca 1861 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.

News Reporter

25 thoughts on “Kantarın topuzu kaçtı! Bu tweete 10 Gün Ceza…

 1. şu anda sadettin boyraz, halis karataş ile beraber en temiz binen kişidir kocakaya önce yanlış karardan bir hafta… yanlışa yanlış dediği için on gün daha… bu hakem kurulu kimin eseri… s.akdı program da yapsın ama gitsin istanbul hakem kurulu başına arslan birdal adana’ da tınay acilen izmirde cankılıç bursa da filan yapılsın… onlar anlar en azından jokey faul mü yapıyor yoksa kurtarmaya mı çalışıyor diye…

  ama boşver gökhan kocakaya sen başkaların hesaplarından küfürlü tweet atsan bunlar olmaz… yanlışa yanlış demeyi başarabildiğin için 10 günün önemi yok en azından dik duruyorsun… bir şey hata kokuyorsa korkmadan diyebiliyorsun… sana bravo….

  1. Bu ne sacmaliktir adam fikir ve dusuncelerini paylasti diye cezami verilir . Siz kimsiniz ya kendinizi ne zannediyorsunuz bu yaptiginiz sacmaligin farkindamisiniz acilen jokeyimize ist atcilari ve jokeyleri sahip cikmalidir Ayrica gocakaya denilen jokey efendi durust kisilik sahibi bir degerimizdir yanliz birakilmamalidir geçmis olsun gocakaya..

 2. İşte Ülke yönetimi nasılsa alttaki memurları da aynen öyle oluyor dönüşüyor bir süre sonra. Yapılan Eleştiriye tahammülsüzlüktür ,ifade ve düşünce özgürlüğüne ise alanen saygısızlıktır bu. Yanlışa yanlış, hırsıza hırsız, doğruya doğru demek doğruyu haykırmak hem hukuken hem de dinen haktır. Kocakaya kardeşim derhal yargıya taşısın konuyu ülkeye elbet hukuk gelecek elbet adalet gelecektir bir gün.

  1. Sen hayırdır burası siyaset platformu mu kardeşim bir yarum yapıyorsan konu ile alakalı yap ülke yönetimi ne alaka

   1. Ben hayır kardeş 15 gün sora da böyle atarlı konuş da görelim seni…söylediğimiz doğrunun hep arkasındayız namert değiliz, takiyyeci değiliz yapılan yanlış bürokrasi yukarıdakine bakılarak yapılır yani üst yönetime bakılır bu böyledir

     1. çok zor da olsa 10 boy iddia edemem ama bu yine de doğruların doğru olduğu gerçeğini değiştirmez her şey aynı devam eder. Türkiye hukuk devleti olamazsa fakirleşmeye devam eder ekonomi daha da berbat olur süper enflasyon 6 ay içinde hiper enflasyona dönüşür, sosyal olaylar patlak verir bunlarda sıkıntı yok diyorsan yola devam.

     2. Benim için sıkıntı yok Zador bey,insan kendini donatmalı geliştirmeliki devlete yada başka birseylere ihtiyaç duymasın.En azından ben öyle yaptım kendi devletim var kendi bayrağım bakıyorum dalgama😀
      Ama görüşlerinize katılıyorum.

 3. Mevzuatta yeri olmayan, hukuken içi boş bir ceza. Diğer hipodromların raporlarına bakın. Her cezanın yönetmelik maddesiylr ilgili olduğuna dair atıf var. Burada yok çünkü yönetmelikte böyle bir madde yok. Yarış Komiserler Kurulu sadece yarışla, sahayla ilgili olaylara ceza verebilir. Mesela futbolu takip edenler bilir. Sosyal medyada gerçekleşen çok olaya ceza verildi ancak hepsinin mevzuatta açıkça yeri vardı. Yarış usul ve esasları daha ayrıntılı düzenlenmeli. Kurulda kaç tane hukukçu var merak ettim.

 4. gökhan kocakaya gibi temiz saygılı bir jokeye bu yapılan haksızlık .san kamçınla başka jokey arkaaşını yarala ceza al .yürütmeyi durdurma kararı çıkar .bu normal ……ama tivit attı diye 10 ceza daha adil değil …sorgulanmalı .kocakaya at binmediği günlerde bende oyun oynamayacağım.

 5. komiserlerin eleştirimeye hakkı yokmu bugune kadar vermiş olduklar o kadar sacma kararlar var sporcunun ahlaklıını bulmuşlar sporcu saygı cercevesinde kararın yanlış oldugunu yorumlamış..ama aslında çelik ler gibi eline kamçı alıp adalet dağıtmalı idi sonrada yürütmeyi durdurup at binmeliydi..sizin adaletiniz bu kadar adınız komiser sahada saygınız olabilir ama dışarıda kg nuz mandal etmez

 6. Gökhan kardeşim hakli.Ama diger yonden de bakmak gerekir.Futbolcu veya yönetici hakem veya mhk hakkında eleştiri yapınca onlarda ceza alıyor.Kardeşimize geçmis olsun.

 7. Bir hukukçu olarak bu cezanın kesinlikle hukuka aykırı olduğunu söylüyorum. Derhal idare mahkeme de bu kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açılmalı. Ben Kocakaya nın avukatı olsam bu cezayı veren kurul hakkında görevi kötüye kullanmaktan suçunundan suç duyurusunda bulunurum. Çünkü Kocakaya anayasal hakkı olan ifade ve düşünce özgürlüğünü kullandığı için cezalandırılmıştır. Komserler kurulundaki 3-5 memur kendini hukukun üstünde göremez görme çabaları cezasız kalamaz.

 8. Hakemler kurulu biz yarıs sever olarak ne faul ler gördük onlara vermediler de bunamı veriyorlar kocakaya icin söylemiyorum yaris sever olarak ne kuponlar atdık hakemler sayesinde herkes isini yapsın dogru kararlar versinler cok eskilerden kuponu atıyordum yatdı diye karatasın bindigi atla cikisiyordu ama aralarında tır gececek kadar ara vardı peretosda cıkdı karatasın bindigi ata verdiler yarısda hic bi sey olmadıgi takdirde biz ne yarıslar gördük ya yas 57 ben bunu 32 seneden beri oynuyorum atları seviyorum ama bazen hakemler kurulu yarıs severi mahvediyo yarısa bakıp dogru karar vermelerini istiyorum saygılar

 9. Komiserler kuruluna kim ceza verecek?
  İfade özgürlüğüne ceza veren bir kuruma ceza vermesi gereken kişiler jokeyler olmalıdır, bunu da ancak birlikte hareket ederek yapabilirler.
  Yok bana dokunmayan kafasıyla sessiz kalırlarsa eleştiri özgürlüğünün esaretine razılar demektir.
  Üstelik Kocakaya iddiasında haksız olsa dahi sırf eleştiri için verilen cezanın kendisi dahi tek başına bir haksızlıktır.

 10. O zaman bende komiserlere sunu sorarim ciksin aciklasinlar yarisi degismiyorsaniz neden kocakayaya ceza verdiniz peki kocakayaya ceza verdiniz yaris neden degismiyor cidden mantik denen birsey kalmiyor

 11. Topuz öyle bir kaçtı ki hem de ne kaçmak…Pistler zırt pırt değiştirilir,jokey döven jokey yürütmeyi durdurur at binmeye devam eder,ülkenin baş jokeyi kendisi hakkında verilen karar için gayet kibar bir dille eleştirel bir yorum yapar hoop yapıştır 10 günü…Ülkenin koca koca ekurileri jokeylerin rapor alma kurnazligina alet olur…Hakemlerin verip vermedikleri garip kararlara girmiyorum bile…ve işin sonunda bu hikayede yanan hep yarissever olur…Saygılar…

 12. Türkiye JOKEY kulübünü JOKEY’ler kurulu yönetmez ise elbette sonuçların çoğu yanlış olacaktır. Matematik profesörlerinin işi kurgulama hesaplarından ibaret olmalıdır. Dünya ile entegre olmuş globalleşme süreci bitmiş bir KULÜP ancak ismine yakışır şekilde emekli JOKEY’LER tarafından yönetilmelidir. At sahibi çiftliğini, çalışanlarını,idare edebilsin yeter, zaten gelir giderinin haddi hesabı uçuk rakamlar, işlerine bakmalılar o kadar.

 13. Şimdilik kurumsal olarak değil lakin bireysel kuruluşlarınız ile illegal oluşumlara verilmekte olan gizli maddi ve manevi destekler kaydedilmekte şahsi legal ve illegal kazanımlarınızın sayfasını şimdilik sürdürmeye devam edin bakalım. Şunu unutmayın sakın saniye, yelkovan ve akrep hayat sürelerinizin sonuna doğru hiç durmadan çalışıyor,en önemli yere not edin, gelmiş, geçmiş ve gelecek BÜYÜK KULÜP mensupları,en zor zamana doğru hızla yaklaşmaktasınız .

 14. Kurula işten anlamayan liyakatsiz adamları koyarsan olacağı budur ülkenin topyekûn durumunun özeti pırıl pırıl gençler boşta işten anlamayan bir bok bilmeyen resmi kademe de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir