Kapalı Gözlüğü değiştirilen tayın sahibi isyan etti!

İstanbul’da 21 Nisan 2019 Pazar günü 4.koşuda start alan Lagertha isimli safkanımız diğer rakipleri gibi yarış hayatına başlamak üzere eyerleme alanına geldiğinde, atın yarış koşmak için jokey deklare kağıdında belirtildiği üzere KAPALI GÖZLÜK takısının rengiyle ilgili eyerleme hakemleri tarafından ikaz edildik. Düz siyah renkli kapalı gözlükle değil formamızın rengi olan kırmızı beyaz gözlükle koşması gerektiği, yoksa yarışa iştirak etmesinde bir sıkıntı olmadığı ama antrenörün para cezası alacağı tarafımıza bildirildi.

Eyerleme memurları kendilerinde birkaç adet kapalı gözlük olduğunu söyleyip bize gösterdiler. Gösterdikleri gözlüklerin vizör – yani kapalı gözlüğün görevini yaptığı kısımların hiçbirisi, atımızda kullandığımız vizörün boyutuyla aynı değildi. Bu sebeple değişikliği yapamadan para cezasına razı bir şekilde atımız önce padok alanına sonra da start makinesinin arkasına ilgili hakemlerce yollandı.

İlk kez bir yarışa katılacak tayımız tüm tecrübesizliğiyle starta girmek üzereyken yarış komiserlerinin talimatıyla tayımızın fonksiyon açısından tüm dünyada ve ülkemizde standart olan başındaki kapalı gözlüğü, sırf ‘kırmızı beyaz’ değil diye çıkartılıp, komiserlerin kendi tayin ettikleri ve vizör kısmı başından çıkartılan gözlükten tamamen farklı bir gözlük takıldı.

Hayatında ilk kez yarış koşma heyecan ve titizliğindeki bir tayın başından gözlüğün çıkarılmasıyla yaşadığı şaşkınlık ve ekstra heyecan, olası bir şahlanma sonucu yıkılma ya da yaralanma sonuçlarını doğuracağını düşünmeden yapılan bu uygulamayla hem safkanın, hem de start gerisindeki görevli insanların hayatları tehlikeye atıldı.

Start gerisinde ekstra stres yaratan ve yarışa iştirak edeceğimizden farklı bir boyuttaki takıyla yarışa katılmamız sonucunu doğuran bu hareket ile favorilerden biri olarak koştuğu yarışta tayımızın performansı kötü etkilenmiş, tayımızı bu kötü muameleye maruz bıraktıkları halde yine de ceza vermek üzere antrenörümüzün ifadesi, alınmıştır. Hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atan, yarışma koşullarını etkileyen bu hareketin sorumluları keyfi ve basiretsiz davranmışlardır.

Durumu kamuoyunun bilgisine sunarız.

Ethem Murat Kesebir

At Sahibi

News Reporter

2 thoughts on “Kapalı Gözlüğü değiştirilen tayın sahibi isyan etti!

  1. Konu ile ilgili yönetmelik net.Atın aksesuarları mutlaka tescilli formanın en az 1 renginde olmalı diyor.O kadar atı hazırlıyorsunuz bari yönetmelikleride okuyun.Adam görevini yapmasınmı.Maaşını bunlar için alıyor.

  2. Size para cezası bildirildikten sonra bunu kabul ettiyseniz dokunmamaları lazım. Atın aksesuarını jokey bile değiştiremiyor start görevlileri kendilerini ne sanıyor da böyle bir şey yapıyor? Şikayet etmişsinizdir umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir