Kapanmadı, Faul yapmadı, kenter Kazandı…

25 Temmuz 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan ve TBMM Koşusundan sonra 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus sezonun en önemli koşusu olma özelliğini taşıyan G1 Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusunu, Cem Kartal’ın sahibi, Nevzat Selçukoğlu’nun yetiştiricisi ve Cuma Gönültaş’ın antrenörü olduğu Baş Hükümdar (4y aa Haberkan – Gündoğuşu, Yaşarcık), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

10 Safkanın start aldığı mücadeleye 10 numaralı en dış kulvardan çıkış yaparak başlayan Baş Hükümdar, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasında kalmayı tercih ederek koşudaki en büyük rakibi olarak görünen Karamustafa’nın dışında beşinciliğe yerleşti. İlk virajı da aynı yerde dönen ve karşı düzlük boyunca Karamustafa’nın dışındaki yerini muhafaza eden safkan, 1200 startı geçilirken dördüncülüğe, 600 direği geçilirken de üçüncülüğe sarktı.

Son viraj dönülüp son düzlüğe çıkıldığında Baş Hükümdar pistin dışında rakiplerine hakimiyetini hissettirmeye başladı. 300’e gelindiğinde 1.5 boy öne geçti. Son 100’de farkı 3 boya kadar çıkarttı. Bu metreden sonra finişe kadar olan mesafede rakiplerini bir daha kendisine hiçbir şekilde yaklaştırmayan klas safkan 2’44”72’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Kışın İzmir kum pistinde kazandığı 3 Grup yarış ile başarılarını iyice perçinleyen Baş Hükümdar, yaz sezonunun ilk mücadelesi olan Mohaç Koşusuna favori olarak girdi. Ancak düzlükte tam hücuma kalkmak istediği yerde önü kapanınca bir anda mücadelenin dışında kalarak beklenmedik şekilde koşudan beşincilikle ayrılmak zorunda kaldı. Bu yarışın ardından jokey değişikliği yaşayan safkan, TBMM Koşusunda Ayhan Kurşun ile start aldı. Ancak talihsizlikler safkanın yakasını bu yarışta da bırakmadı. G1 mücadeleyi Karamustafa’nın önünde kazanmasına rağmen düzlükte rakibine faul yaptığı için Komiserler Kurulu tarafından birinciliği iptal edilerek ikinciliğe atıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu üst üste yaşanan iki talihsiz koşu sonrası Baş Hükümdar için daha bir önem arz ediyordu. Sürgüntay koşuya kayıt olmayınca safkana Halis Karataş bindi. Usta jokey beklentilerin çok altında bir tempo ile başlayıp uzun süre aynı şekilde devam eden yarışın her metresini ölçüp biçerek kolay bir birinciliğe imza atarken, hem Baş Hükümdar’ın bir süredir yaşadığı şanssızlıklara bir son verdirdi, hem de geçen sefer hakem kararı ile geçildiği rakibinden rövanşı almasını sağladı.

Karamustafa (Caş)’nın beklentilerin çok altında bir performans sergileyerek beşinci olduğu mücadelede ikinciliği Cevher (Bilgin) elde ederken, koşuyu Anayurt (Ayabakan) üçüncü, Budakhan (Turbo) ise dördüncü olarak tamamladı.

News Reporter

8 thoughts on “Kapanmadı, Faul yapmadı, kenter Kazandı…

  1. Güzel bir yarış oldumu ? Hayır. Kenter yapan sadece Başhükümdar değil tüm atlar yarışı kenter götürdü. Ne bir azim ne bir istek ve nede bir taktik vardı.
    Tempo deseniz resmen uykumu getirdi.
    Kısacası bu yarış diğer jokeylerden Halis Karataş’a erken bir bayram hediyesi oldu o kadar.

  2. Statikocular, insanların en küçük hatalarını, sorunlarını bekleyip sonra tenkit edenler, ama tenkite tahammülü olmayanlar neredesiniz? Yok mu yazacak birşeyler? Halis Karataş kaybetse destanlar yazarsınız öyle değil mi? Mesala mı? “Halis Karataş bitti, eskisi gibi değil korkuyor VS” bunu yazanlar bisikletten düşşeniz ömrü billah bir daha bimmezsiniz. Öyle ya siz de haklısınız canınız acıdı bir kaç diziniz yaralandı değil mi? Hakça yaşanı tenzih ederim konuşanı da sırf eleştirmek için konuşanlara sözüm Halis Karataş bu ülke için bir değer, kilometre taşı bakmayın siz diğer spor dalları gibi at yarışlarının reklamı yapılmıyor yapılsa sizde anlarsınız hiç bir sporcunun bu kadar yıl başarılı olduğunu göremezsiniz. Ben yarış severim işin oyun yönüne bakmam zira hiç oyunda oynamadım. Ama değerlere sahip çıkmayı biliyorum en azından. Asıl Halis Karataş giderse At sahibi yarışsever otursun düşünsün ne kaybedeceğini. Son gazi şampiyonları nerede ha? Şimdilerde popüler ya Long runner emin olun Gazide onu hiç üzmedi bırak Gaziyi kaybedilim At uzun yıllar pistte kalsın mantığı olan jokeyleri sevin sevemiyorsanız saygı duyun. Yoksa ne koşacak at kalır ne ganyan oynayacağınız bayii kalır. Ben kazanayım kim kaybederse etsin mantığı ile bir yere varamazsınız.

  3. Karataş farkı ??? dövmedende çok daha güzel oluyormuş a kurşun a çelik ö yıldırım h çizik bu adamdan hiç mi ders almiyormusunuz . Berbat jokeylersiniz ama maalesef bu ülkede sizin gibiler iş yapıyor.

  4. Başhükümdar önceki yarışta hakkıydı bence jokey hatasıydı Başhükümdar adı gibi maşallah

  5. Karataş bu işi en iyi yapan jokeydir saygı duyun, sizin gibi insanların hep kazanması için at binemez, siz isteyince gelsin istemeyince gelmesin, yok öyle dünya bu oyun böyle işine gelmiyorsa paran çok kıymetliyse oynama.

  6. Sen anlirsin yarıştan at yarışı aynamamis hade oradan konuşma burda görürüz iki yarış sonra bu atı o zamanda böyle konuşursunuz at atı geçer boş konuşmayın burda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir