Kar Yağışı sonrası Hipodromlarda son durum!

Kocaeli’nde 16 Şubat 2021 Salı günü kötü hava şartları nedeniyle iptal edilen yarışların ardından dün gece yarısı yoğun şekilde yeniden başlayan kar yağışı nedeniyle bu sabah İstanbul, Kocaeli ve Bursa Hipodromlarında pistler idmana açılamadı.

Dün öğleden sonra parçalı bulutlu ve güneşli bir hale dönen açan hava sayesinde
öğle saatlerinde Veliefendi Hipodromunda iç pist idmana açılmış ve özellikle bugün start alması planlanan safkanlar kenter ve turvakar şeklinde hazırlıklar yapmıştı. Ancak gece tipi şeklinde bastıran kar yağışı nedeniyle söz konusu pist, bu sabah yeniden karla kaplandı ve idmana kapatıldı.

Kocaeli ve Bursa’da da İstanbul’a benzer durumlar yaşandı. Kar yağışı ve don nedeniyle her iki hipodromda da safkanlar bu sabah idmana çıkamadılar.

Bursa’da yarışlar koşulacak!

Her ne kadar bu sabah idmana kapatılmış olsa da Bursa Osmangazi Hipodromunda bugün saat 14.00’de başlaması gereken yarışların, planlandığı şekilde herhangi bir aksama olmadan yapılacağı bilgisini aldık.

Bursa Hipodrom Müdürü Devrim Evcim nezaretinde çalışmalarını sürdüren hipodrom çalışanları, yoğun çabalar neticesinde kum pisti yarışların koşulabileceği duruma getirmiş durumdalar.

İstanbul’da çalışmalar sürüyor!

İstanbul’da bugün koşulması gereken yarışların yapılıp yapılamayacağı ise henüz belirsizliğini koruyor. Bunun sebebi Bakırköy’de an itibariyle hava durumunun sürekli değişkenlik gösteriyor olması…

Ara ara kar yağışının yaşandığı ilçede saat 11.00 civarlarında güneşin yüzünü göstermesi ile Çetin Özdemir nezaretindeki Veliefendi Hipodromu çalışanları hem sentetik, hem de iç pistin yarış yapılabilir hale getirebilmesi için hummalı bir çalışma başlatmış durumdalar…

Çok su tutmayan ama buna mukabil çok kar çok tutan sentetik pistin üzerindeki kar tabakası kaldırıldığında, pistin beklenenden çok daha iyi durumda olduğu aldığımız bilgiler arasında… Dolayısıyla havanın müsaade etmesi durumunda birinci hedef yarışların sentetik pistte yapılabilmesini sağlamak…

Şayet hava durumu müsaade etmez ve sentetik pistin açılabilmesi söz konusu olmaz ise, bu defa dün öğleden sonra olduğu gibi iç pistin açılması sağlanmaya çalışılacak.

Sentetik pist yerine iç pist kullanılabilir hale getirilirse, İstanbul Komiserler Kurulunun mevcut açık bir pist varken yarışları ertelemesi söz konusu olmaz. İdmana açılabilen bir pistte mutlaka yarışlar da yapılacaktır. Ancak dediğimiz gibi yarışların yapılabilip yapılamayacağı veya hangi pistte yapılacağı ilerleyen saatlerdeki hava şartlarının durumuna bağlı…

 

News Reporter

1 thought on “Kar Yağışı sonrası Hipodromlarda son durum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir