KARA ESKİ’den Ankara’da ilk Kısa Vade galibiyeti…

16 Temmuz 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2100 metre kum pistte koşulan 4 yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 Enver Erlat koşusunu, İbrahim Hakkı Boyraz’ın sahibi olduğu, Özer Boyraz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Demirol’un yaptığı Kara Eski (4y ka Kara Yağız – Gülbaş, Pir Karaca) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Caymazınoğlu (Uçanbey) elde ederken, Goşa (Deha) üçüncü, Bükeç (Demirdöven) dördüncü, Arifcan (Kurtel) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Ankara’da 6 koşuda 4 birincilik…

Yarış hayatına geçtiğimiz yıl Elazığ Hipodromunda başlayan Kara Eski üst üste başarılı yarışları sonrası geçtiğimiz yıl ilk kez geldiği Ankara pistinde koştuğu yarışı kazanırken pisti sevdiğini belli etmişti. Son koşusunda beklenen performansı sergileyemeyen safkan bugün rakiplerini kolay geçerek kazandığı koşu ile Ankara pistindeki ilk Kısa Vade galibiyetini elde ederken aynı zamanda Başkentte koştuğu 6 koşuda 4 birinciliğe ulaşmış oldu.

Caymazınoğlu ve Goşa’nın 1,5-2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde iç kulvardan atak yapan Hafyan liderliği aldı. İkincilikte Arifcan daha sonra Kara Eski sırası ile 1800 startı geçildi. 1600’e gelinirken temposunu arttıran Arifcan koşunun liderliğini aldı. İkincilikte Hafyan daha sonra Kara Eski ve Bükeç şeklinde 1400 startı geçild. Arifcan liderliğini korurken ikinciliğe Kara Eski girdi daha sonra Bükeç ve Hafyan şeklinde 1200 geçildi. 1000’de Arifcan az farkla liderken yine ikincilikte Kara Eski daha sonra iç kulvarda Goşa hemen dışında Bükeç şeklinde 800 startı geçildi. 600’e gelinirken ataklarını arttıran Kara Eski koşunun liderliğini aldı. İkinciliğe Goşa girdi ve düzlüğe çıkıldı. 400’de Kara Eski farkı 2-3 boya kadar çıkardı. İkincilik için Goşa’nın dışından Caymazınoğlu’nun atakları görüldü. Son metrelerde farkı 6 boya kadar çıkaran Kara Eski 2’31″44 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Kara Eski (Mehmet Akyavuz)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir