Karnavala Amerikalılar Geliyor…

Dubai Dünya Kupası Karnavalında (DWCC) kum pistteki koşu sayısının fazlalığı ve handikap koşularda 135 ile 175 bin dolar aralığına yükseltilen ikramiyeler, yakın gelecekte Amerikalı atçılar için kış aylarının alternatif yarış pisti olacağa benziyor.  Bu yöndeki ilk adımı ünlü antrenör Kenny McPeek, Ocak ayı başında Dubai’ye götüreceği üç safkanla atıyor.  Geçmiş yıllarda; Curlin, Frosted ve California Chrome, Şubat – Mart ayları aralığında Dubai’ye götürülüp World Cup öncesi birer yarış koşmuşlardı.

Kenny McPeek

İlklerin antrenörü olarak tanınan McPeek, böylece Amerika’dan karnavala en erken katılan antrenör olacak. 2017 yılı Güney Kore Sonbahar Yarış Karnavalına da Linda Rice ile katılarak öncülük etmişti.  Kenny McPeek, Dubai’ye Senior Investment (Discreetly Mine – Plaid), Harlan Strong (Harlan’s Holiday – Muequita Fitz) ve Grecko (Not For Sale – Grecian) ile gitmeyi planlıyor.

G3 koşu galibi Senior Investment, 2017 Belmont Stakes’i beşinci, Preakness Stakes’i de 3 tamamlayıp, bu yıl G2 BC Marathon’dan da beşincilikle ayrıldı. Senior Investment start aldığı 19 koşuda 3 kez birinci, 5 kez plase oldu. McPeek, bu safkanın 1800 ile 2000 metre arası Dubai’deki handikap koşularda şanslı olacağını söylüyor.

2 yıldır USA’da start alan Arjantin doğumlu Harlan Strong, 17 koşuda 3 birincilik, 4 plase elde eden bir isim. Harlan Strong, çim pistte 1800 metre ve üzeri mesafeli koşulardaki başarılı performansıyla dikkati çekiyor. Bu yıl G3 Lousville Handicap’ı Vettori Kin’in arkasında ikinci tamamlamıştı.

McPeek, en heyecan verici safkanlarının 2015 Arjantin doğumlu Grecko olduğunu belirtiyor. Güney yarım kürede koşan bu tay, geçen yıl katıldığı 2 koşuyu da kazandı. Kum pistte kolay kazandığı, 1600 metre mesafeli G1 Grand Premio Estrellas Juvenile, Grecko’nun Arjantin’de yılın önemli taylarından birisi yaptı. McPeek; 2,5 milyon dolar ile dünyanın kum pistte en yüksek ikramiyeli derbisi olan G2 UAE Derby’ye bu safkanla katılmayı hedefliyor.

Amerikan yarışçılığında iddialı bir isim olarak ortaya çıkan Fern Circle Stables’ta antrenör Otto Draper ve D. Wayne Lukas’ın gözde yardımcısı Charlie Whittingham da görev yapıyor. Ekürinin sahibi ise Amerikalı dolar milyarderi Paul Fireman… Milyarder işadamı; Brookline’de 90 milyon dolara satışa çıkardığı malikânesi ve yarattığı Reebok markasını, Adidas’a 3,8 milyar dolara satışıyla tanınıyor. Fern Circle Stables safkanları, kuruluşundan bu yana start aldığı 198 koşuda 31 birincilik elde etti.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir