Karnavalın İkinci Günü…

KARNAVALIN İKİNCİ GÜNÜ

Atlarımızın Dubai Yolculuğu Haftaya…

Bu yıl ülkemizi Dubai’de temsil edecek Peri Lina (Falco – Efisia) ile Good Curry (Sharp Humor – Laud) buradaki hazırlıklarını aralıksız sürdürerek hareket tarihleri olan 14 Ocak Pazartesi gününü bekliyorlar. Peri Lina’nın ilk startını 17 Ocak Perşembe günkü dişilere ait G2 Cape Verdi Koşusunda alması planlanıyor. 4 ve yukarı yaşlılara ait 1600 metre mesafeli koşu çim pistte koşulacak. 2005 yılında Ribella bu koşudaki birinciliğiyle, Dubai’de kazanan ilk safkanımız olmuştu. Peri Lina’nın da, Ribella’ya benzer bir takvim izleyerek sonraki startını 14 Şubat’taki G2 Balanchine Koşusu’nda alması bekleniyor.

108 puanı olan Good Curry için ise 1200 metrelik kum koşular hedef seçilmiş görünüyor. 14 Şubat Perşembe günü 90-108 puanlı safkanların katılacağı handikap mücadele sonrası safkanımızı, 9 Mart Süper Cumartesi G3 Mahab Al Shimal’de izleyebiliriz.

Dubai’de safkanlarımızdan Good Curry’ye Halis Karataş, Peri Lina’ya da Selim Kaya’nın binmesi bekleniyor.

Karnavalın İkinci Günü

Safkanlarımızın ayaklarının düz basmasını dileyerek, gelelim Karnavalın ikinci yarış gününe;

Dubai’deki uluslararası karnavalın ikinci yarış günü 10 Ocak Perşembe gerçekleşecek. Günün programında safkan Arap atlarına bir, thoroughbred’lere de altı koşu yer alıyor. 1 milyon 100 bin Amerikan doları toplam ikramiyenin dağıtılacağı yarış gününde, Arap atlarına ait G1 Al Maktoum Challenge R1, 3 ve yukarı yaşlı İngilizler için G3 Al Maktoum Challenge R1 ve 3 yaşlı İngilizler için UAE Erkek Tay Deneme Koşusu provası da yer alıyor.

1.KOŞU: G1 Al Maktoum Challenge R1 – 65.000$ 1600m-Kum

Günün startı, karnavalın Arap atlarına ait koşusuyla veriliyor. Af Al Hazer, RB Torch, Mirna, Rmmas, Wadeeaa performanslarıyla öne çıkan isimler.

2.KOŞU: Şartlı (3yş.) – 100.000$ 1400m-Çim

Fransa’da G3 koşu kazanmayı başaran Sporting Chance (Kodiac – Elpida) rakiplerinden farklı performansıyla dikkati çekiyor. Godolphin Ekürisi safkanlarından listed koşu plasesi olan Good Fortune  (New Approach – Mazuna) ile Estihdaaf (Arch – Enrichment) ve İngiltere’de AW pistte katıldığı üç koşuyu da kazanan Trolius (Cape Cross  – Trikala) şanslı görünen diğer isimler.

3.KOŞU: UAE 2000 Guineas Trial (3yş)) – 100.000$ 1600m-Kum

Alla Mahlak ve Shanty Star’ın start almayacağı Erkek Tay Deneme Koşusunun provası niteliğindeki bu mücadelede dikkatler Godolphin Ekürisi safkanlarından  Royal  Marine (Raven’s Pass – Inner Secret) üzerinde olacak. Fransa’da G1 koşu kazanmayı başaran bu safkan için,  sanırız USA’daki klasik mücadeleler planlanıyor. İki koşu kazanmayı başaran Burj (Dansili – Dysphonia) da ekürinin şanslı olabilecek diğer tayı. Meydan Hipodromu kum pistinde katıldığı iki koşuyu da kolay kazanan Walking Thunder (Violence – Street Show) Dubai’de bayanların kurduğu Phoenix Ladies Syndicate’in çok şey beklediği en iddialı tayı, dikkatle izlenmeli.

4.KOŞU: Handikap (95+) – 175.000$ 1200m-Çim

Karnaval’ın açılış günü katıldığı kum pistteki 1200 metrelik koşuda farklı biçimde dördüncü kalan Above The Rest (Excellent Art – Aspasias Tizzy) rakiplerinden farklı performansıyla öne çıkıyor. Yaklaşık dört aylık aradan sonra İrlanda’da katıldığı listed koşuyu ikinci tamamlayan   Intisaab (Elnadim – Katoom) o yarışta dördüncü kalan Above The Rest’i bir boydan az farkla geçmişti. Öncelik bu iki isimde ama Godolphin Ekürisinin istikrarlı safkanları Major Partnership (Iffraaj – Roystonea) ve ona yardımcı olabilecek Roussel (Kodiac – Sodashy) de birincilikte düşünülmeliler. Sürpriz; Avustralya’da koşan Mujaafy (Star Witness – Pearl of the Sea) ve bu sezon İspanya dışına çıkıp, Fransa’da katıldığı G3 mücadeleyi üçüncü tamamlayan Abrantes (Caradak – Abril)’ten gelebilir. Abrantes’in babası Caradak, 2007 yılında Sabırlı- Ribella şeklinde sonuçlanan G2 Topkapı Koşusunda dördüncü kalmıştı.

5.KOŞU: G2 Al Maktoum Challenge R1 – 350.000$ 1600m-Kum

Karnaval sürecinin en önemli üçlemesi olarak adlandırabileceğimiz Maktoum Challenge’in ilk ayağı, günün en yüksek ikramiyeli mücadelesi. Geçtiğimiz yıl bu koşuyu kazanan Heavy Metal (Exceed And Excel – Rock Opera), aynı koşunun üçüncüsü North America (Dubawi – Northern Mischief) bu yıl da start alacaklar ve şanslı gösteriliyorlar. Dubai kum pistine uyum sağlayan Kimbear (Temple City – Sky Dreamer), Avrupa’da üst düzey mücadelelerini izlediğimiz Masaarr (Distorted Humor – Aryaamm) ve G2 UAE Derby’de dördüncü kalan Gold Town (Street Cry – Pimpernel) da bence birincilik şansları olan isimler. African Ride (Candy Ride – Paiota Falls) sürpriz.

6.KOŞU: Handikap (90+) 175.000$ 1900m-Kum

Dehbashi’nin start almayacağı koşuda Glassy Waters (Distorted Humor – Captivating Lass), ekürisi Welsh Lord (Dark Angel – Welsh Angel) favorim. New Trails (Medaglia D’Oro – Issaqueena), Montsarrat (Poet’s Voice – Flying Flag), yarış gören eküri safkanlar Saltarin Dubai (E Dubai – Saltarina Fitz) ile Light The Lights (Western Winter – First Arrival) daha sonra düşünülmeliler. Key Bid (Dubawi – Silca Chiave) sürpriz.

7.KOŞU: Handikap (95-105) 135.000$ 1600-Çim

Günün zor koşularından biri. Baroot (Dubawi – Time Honoured) ve  Horse De Combat (Mount Nelson – Maid For Winning) geçen sezon Dubai’deki başarılı koşularıyla akıllarda kalan isimler. Good Effort (Shamardal – Magical Crown) ve Hamdan Ekürisi safkanlarından Eshtiraak (Street Cry – Succeeding) ile 2016 G2 Topkapı Koşusunu Blond Me’ye fotoda kaybeden Silent Attack (Dream Ahead – Chanterelle) rakipleri olacaklar. Equitant (Equiano – Intrusion) ve Cliff Of Capri (Canford Cliffs – Shannon Spree) sürpriz atlarım.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir