KATIOĞLU’dan ilk çim yarışında Grup galibiyeti…

29 Ekim 2022 Cumartesi günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G3 Necip Fazıl Kısakürek koşusunu, Mustafa Katı’nın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, antrenörlüğünü Casım Katı’nın yaptığı Katıoğlu (3y de Sarraf – Kıristina, Sağanak) jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Rock Iron (Sultan De Faust) elde ederken, Arapçelik (Kaizbert) üçüncü, Yelsesi (Şimşeğinoğlu) dördüncü, Lazfatih (Orçun) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Katıoğlu (Akın Sözen)

Kariyerinin ilk Grup zaferi…

G2 Akbatur koşusu galibiyeti sonrası start aldığı G1 Haralar koşusunda sprintinde geç kaldığı için mücadeleden üçüncülükle ayrılan Katıoğlu‘nun ilk kez çıktığı çim pistte nasıl koşacağı merek konusuydu. Son yarışlarında birlikte olduğu jokeyi Akın Sözen idaresinde koşuyu orta grupta takip edip son düzlükte yaptığı etkili sprinti ile sonuca giden safkan, bu galibiyetiyle kariyerinin ilk grup zaferine imza atmış oldu.

Cancaner’in 10 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde atak yapan Arapçelik liderliği aldı. İkinciliğe Lazfatih girerken daha sonra Yelsesi ve Albayhan sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000’de Arapçelik liderliğini korurken ikincilikte Albayhan daha sonra Lazfatih ve Potoğlu şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Arapçelik halen lider, ikincilikte Albayhan daha sonra Potoğlu ve Lazfatih olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Arapçelik liderliğini korurken içerden Rock Iron’un ortadan Katıoğlu’nun dıştan da Yelsesi’nin atakları görüldü. 200’de Rock Iron liderliği alırken ortadan Katıoğlu’nun kuvvetli atakları görüldü. Son metrelerde rakibine hakim olan Katıoğlu 1,5 boy farkla ve 1’47″54 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Katıoğlu (Akın Sözen)News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir