Kazım Karabekir Kupası BABAİSMAİL’in…

Büyük Asker ve Devlet Adamı merhum Kazım Karabekir Paşa anısına 16 Haziran 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 3 yaşlı safkan Arap taylarına mahsus G2 Koşuyu, Adnan Gelen’in sahibi ve yetiştiricisi, Veysal Karakaya’nın antrenörü olduğu Babaismail (3y ke Balıkhan – Blue Velvet, Dayıbey), jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

15 safkanın katılımı ile 1200 Metre çim pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son virajı beşinci sırada dönen, son 400’de rakipleri ile aynı hizaya gelen ve son 100 metrede rakiplerine hakim olarak 1’18.98’lik derecesi ile birinciliğe uzanan Babaismail’in yarım boy gerisinde ikinciliği sonlardaki çok güçlü atakları ile Sürgüntay (Sonalp) elde ederken, yarım boy geride Oğlum Serkan (Turbo) üçüncü, onun da 1 boy gerisinde Baş Hükümdar (Haberkan) ise dördüncü oldu.

3’üncü startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçen Babaismail, kariyerinin henüz başında ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, sentetik pistte kazandığı maiden yarıştan sonra çim pistte de başarılı olacağını ispatlayıp kazancını da 314.160 TL’ye yükseltti.

Babaismail (Mustafa Çiçek)

Kemiyetülırak üzerine üçlü bir akrabalığa sahip…

İstiklal Savaşımızın çok önemli figürlerinden biri olan Kazım Karabekir adına düzenlenen koşu, 3 yaşlı Arap taylarının sezon içindeki ilk G2 yarışı olması itibari ile önem arz eden bir mücadeledir.

15 tayın start aldığı koşuda Babaismail düzlükteki avantajlı konumunu bitirişe de taşırken, Sürgüntay bundan sonraki klasiklerde de bu noktalarda olacak gibi gözüktü. Bu arada bitirişte birçok tayın çok yakın ara ile sıralandığını da göz önünde bulundurmakta fayda var sonraki yarışları için…

Babaismail’in babası Balıkhan, Beyazmartı’nın oğlu olup bu aygır da Tulrab ile Kemiyetülırak 22’den olmadır. Babaismail’in annesi Blue Velvet, Dayıbey’in kızı olup annesi Kutbike ise Odinhan’ın kızıdır.

Gerek Dayıbey, gerekse Odinhan anne nesilleri Kemiyetülırak soyundan gelen atlardır, tıpkı Beyazmartı gibi! O halde G2 galibi Babaismail, Kemiyetülırak üzerine üçlü bir akrabalığa sahiptir ki, başarısında bu soy etkeni önemli bir rol oynamış ve oynamaya da devam edecektir. Bu eşleşmeyi yapanların eline sağlık diyorum ve Babalar Gününde yapılan bir başka önemli yarışı isminde “Baba”  sıfatlı bir atın kazanması da anlamlı oldu doğrusu. (Muslihiddin Gurup)

Kazım Karabekir Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “Kazım Karabekir Kupası BABAİSMAİL’in…

  1. Tayın pedigrisinde ve başarısında esas ve Anaç katkıyı yapan Malibu Girl(Usa) den hiç bahsedilmemesi ile çok ilginç bir analiz olmuş gerçekten .Muslihittin beyin Kaizbert karşıtlığıyla alakalı bir durum sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir