Kentucky Derby provalarına DEHERE imzası!

16 Mart Pazar günü, “Sporun En Güzel İki Dakikası” olarak nitelendirilen Kentucky Derby öncesi en önemli prova koşularından olan G2 Rebel Stakes, iki ayrı kategoride gerçekleştirildi. Oaklawn Park’ta düzenlenen koşu için özellikle Santa Anita’nın standard kum pistinde yaşanan sıkıntılar sonrası kapatılması üzerine birçok star adayının başvurusuyla 19 safkan kayıt yaptırdı.

Yoğun başvuru sonucunda iki ayrı kategoride koşulan G2 Rebel Stakes’in ilk bölümünü sonlardaki güçlü atakları neticesinde Steven Asmussen’in antrene ettiği ve jokey Jon Court ile start alan Long Range Toddy (Take Charge Indy – Pleasant Song, Unbridled’s Song) kazanırken, 3’te 3 ile yenilgisiz olarak gelen Bob Baffert’in antrene ettiği G1 galibi Improbable (City Zip) koşudan ikinci olarak ayrılarak ilk mağlubiyetini aldı.

1700 metre kum pistte 1.42.49’luk bitiriş derecesiyle galibiyete ulaşan Long Range Toddy, 450.000 Dolarlık birincilik ikramiyesinin sahibi olurken kariyerinin 7’inci startında 4’üncü birinciliğine ulaştı. 3 yaşındaki Long Range Toddy’nin babası Take Charge Indy ise, kaybettiğimiz aygırlarımızdan Dehere’in kızı olan Take Charge Lady’nin oğluydu.

Öte yandan aynı gün koşulan G2 Rebel Stakes’in ikinci bölümünde ise 4’te 4 ile geçen yılı yenilgisiz olarak tamamlarken Eclipse Ödülleri’nde “Şampiyon 2 yaşlı erkek tay” seçilen Game Winner, bu yılki ilk startı için piste çıktı.

450.000 Dolar birincilik ikramiyeli koşuyu Richard Mandella’nın antrene ettiği Omaha Beach (War Front – Charming, Seeking The Gold), jokey Mike Smith ile kazanırken Game Winner ikinci olarak ilk mağlubiyetini tattı.

1700 metre kum pistte 1.42.42’lik bitiriş derecesiyle kazanan Omaha Beach, kariyerinin 6’ıncı startında 2’inci binciliğini elde etti. Çamur pistteki etkileyici galibiyetiyle maiden’a veda eden tay, ilk Grup yarışında da galibiyete ulaşmış oldu.

Omaha Beach’in ikinci annesi bir Dehere kızı olan Take Charge Lady olup, hem Long Range Toddy, hem de Omaha Beach’in kan hattında Take Charge Lady ve dolayısıyla TJk Aygırlarından Dehere’in etkisininin bulunması günün ilgi çekici anektodlarından biri oldu.  

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası At Yarışçılığı Otoriteleri Federasyonu (IFHA) tarafından açıklanan ve 1 Ocak – 10 Mart 2019 arasını kapsayan Longines Dünyanın En İyi Yarış Atı listesinde 125 puanla Beauty Generation ve Winx ile birlikte ortaklaşa birinciliği paylaşan City Of Light’ın (Quality Road – Paris Notion, Dehere) kısrak babasının da Dehere olması, kaybettiğimiz aygırımızın yurt dışındaki etkisinin sürdüğünün bir göstergesi olmuştu.

Kaynak: tjk.org

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir