Kentucky Derby’de gözler TIZ THE LAW’da…

Covid-19 salgını nedeniyle tarihi değişen ve bu nedenle 5 Eylül 2020 Cumartesi günü koşulması planlanan 146. Kentucky Derby bu akşam Churchill Downs Hipodromunda koşulacak.

1875 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen Kentucky Derby, ABD’nin en eski spor etkinliği olarak biliniyor. Derbi, çeşitli toplumsal aksaklıkların yanı sıra savaşlar ve ABD’deki “Büyük Buhran” de döneminde aralıksız düzenlendi. Churchill Downs’un kayıtlarına göre Derby Mayıs ayı dışında sadece, 29 Nisan 1901 ve 9 Haziran 1945 tarihlerinde iki kez koşuldu. ABD’de Triple Crown serisinin ilk ayağını oluşturan Kentucky Derby, 1946’dan bu yana mayıs aylarının ilk cumartesi günleri gerçekleştiriliyor.

Salgın nedeniyle yarış programı ters yüz olan Amerika’da Triple Crown’un ilk ayağını Tiz The Law kazanmıştı. Normal şartlarda Üçlü Taç’ın 2400 metre mesafeli son ayağı olarak koşulan Belmont Stakes, bu sene 1800 metre mesafeli olarak 20 Haziran 2020 tarihinde koşuldu.

Belmont Stakes’in ardından 5 Eylül’de Kentucky Derby, 3 Ekim tarihinde ise Preakness Stakes koşularak Triple Crown tamamlanmış olacak. Kentucky Derby ve Preakness Stakes’de mesafe değişikliği yok.

Bu seneki koşunun ağır favorisi Tiz The Law (Constitution – Tizfis, Tiznow)… Bugüne dek start aldığı 7 yarışından 6’sından galibiyetle ayrılan safkan 5 yarıştır geçilmiyor. Başarılı safkanın start numarası 17… Şimdiye kadar 17 starttan çıkan hiçbir at Kentucky Derby’yi kazanamamış!

Tiz the Law’ın çok ciddi iki rakibi var ve ikisi de tek haneli ihtimallerle yarışa katılıyorlar. Bunlar; Honor A.P ve Authentic… Start numaraları 16 ve 18..! Favorinin iki yanı ve hepsi en dıştaki start kutularından çıkacaklar.

En düşük ihtimalli üç safkanın en dış startları çekme ihtimali 800’de 1’den fazla!

İlginç değil mi?

Tiz The Law

Haber: Günhan Demiralp

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir