KIGN MAN GO Sentetik Piste yumruğunu vurdu!

31 Temmuz 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G2 Beyoğlu Koşusunu, Murat Selim Güleşen, Hüseyin Akarsu ve Yılmaz Çamlıbel ortaklığının sahibi ve yetiştiricisi, Tolga Temizer’in ise antrenörü olduğu King Man Go (3y de Mendip – Pomerol, Honour And Glory), jokeyi Gökhan Gökçe ile kazandı.

12 Safkanın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan King Man Go, ilk metrelerde öndeki liderlik mücadelesine hiç karışmadı ve ilk virajı bariyer dibinden 7’inci sırada döndü. Karşı düzlüğü yol boyunca aynı pozisyonunu koruyarak geçiren safkan, 1000’den sonra yavaş yavaş temposunu arttırmaya başladı ve kolay bir tempoda 800 direğini 6’ıncı, 600 direğini ise 5’nci dönüp son düzlüğe de 4’üncü sırada çıktı.

Son 400’ü ilk iki sırada geçen The Derwish ve Hasanet ikilisinin hemen arkasında King Man Go düzlüğün hemen başında üçüncülüğe sarktı. 300’de farklar iyice kapanmaya başladı. Son 200’de King Man Go önündeki iki rakibini birden yakaladı ve fazla oyalanmadan son 100’ü 2 boy farkla önde geçti. Bu metreden sonra artık işi çok kolaylaşmıştı. Temposunu hiç düşürmediği gibi arka grupla olan arasındaki farkı 4 boya kadar çıkartarak, 2’14”42’lik derecesi ile çok net ve göz kamaştırıcı bir galibiyete imza attı.

King Man Go (Gökhan Gökçe)

Gökhan Gökçe şiir gibi bindi…

King Man Go yarış kariyerine geçen sene Aralık ayında İzmir’de kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlamış, bu sene 3 yaşlı olarak kış mevsimini İzmir’de geçirip 4 yarışta 1’i KV-6 olmak üzere 2 birincilik elde ederken, A3 William Giraud Koşusunda da dördüncü olmuştu.

King Man Go (Gökhan Gökçe)

Salgın nedeniyle verilen 82 günlük aranın ardından sezonu Ergin Talay Koşusu ile açan safkan, çim pistteki bu ilk sınavında güzel koşup tatminkar bir beşincilik elde etti. 2 Hafta sonra yine bir çim pist yarışı deneyen ve A3 Preveze Koşusunda güçlü rakipler ardında başarılı bir dördüncülük elde eden King Man Go, sentetik pistteki ilk deneyimini ise Burhan Karamehmet Koşusunda yaşadı. İlk kez ayak bastığı pistte çok başarılı bir performans sergileyerek mücadeleyi az farkla da olsa Mars’ın önünde kazanmasını bilen erkek tay, Beyoğlu Koşusunda ise bir önceki yarışında sergilediği performansın çok daha üzerine çıkarak, mükemmel uyum sağladığı yetenekli binicisi Gökhan Gökçe ile parlak bir zafere imza atıp, Anafartalar Koşusunda ne denli iddialı olacağını da göstermiş oldu.

Zabun (Victory Gallop) geçen sene kariyerine çim pistte start aldığı Şartlı-1 mücadeleyi 4 boy farkla ve gösterişli bir şekilde kazanarak başlamış, ardından sentetik pistte ikinci yarışına çıkıp Alihan’ın arkasında başarılı bir ikincilik elde etmişti. Bu seneyi Ocak ayında sentetik pistte kazandığı KV-6 Nimet Üyken Koşusu birinciliği ile açan safkan, Şubat ayında koştuğu KV-8 mücadelede ise bir kez daha Alihan’a geçilip koşudan ikincilikle ayrıldı.

Preveze Koşusu Zabun’un çim pistteki ikinci, yaz sezonundaki ise ilk yarışıydı. Mücadeleyi Full Throttle ve Sozopol’un yakın ara arkasında üçüncü olarak tamamlamayı başarınca, Erkek Tay Deneme biletini almaya hak kazandı. Ancak Tay Deneme Klasiği yetenekli erkek tay için başarılı geçmedi. Yaklaşık 8-9 boy geride altıncı olabildi ve bu neticeden sonra safkanın rotası ilgilileri tarafından tekrar sentetik piste ve Beyoğlu Koşusuna çevrildi.

Beyoğlu Koşusunda startı iyi almasına rağmen ilk virajı sondan üçüncü, son virajı ise 7’inci sırada dönen Zabun, son 200’de dördüncülüğe sarktığı mücadeleden başarılı bir ikincilikle ayrılıp, 4 kez start alıp 1 kez kazandığı sentetik pistteki 3’üncü ikinciliğini elde ederek Anafartalar Koşusu için ümidini korumasını bildi.

İkincilik mücadelesinin çok zorlu geçtiği Beyoğlu Koşusunda üçüncü Zlatibor (Victory Gallop), dördüncü ise Deli Tahir (Dr Fong) olurken, beşinciliği ise Hasanet (Offlee Wild) ve Secret Lover (Pleasantly Perfect) atbaşı olarak paylaştı.

King Man Go (Gökhan Gökçe)
News Reporter

2 thoughts on “KIGN MAN GO Sentetik Piste yumruğunu vurdu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir