KING BERKAY’ın ilk İstanbul galibiyeti G1 oldu…

10 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarının önemli koşularından olan G1 Yavuz Sultan Selim koşusunu, Ali Murat Şen’in sahibi olduğu, Ali Murat Şen ile Erkan Bingöl tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mahmut Doğan’ın yaptığı King Berkay (5y aa Bosporus – Cybele, Royal Abjar) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Egregious Rock (Luxor) elde ederken, Yamanlarbeyi (Torok) üçüncü, Vincitore (Victory Gallop) dördüncü, Kuzey Yağmuru (Toccet) ise beşinci olarak pistten ayrıldı.

King Berkay (Ahmet Çelik)

En iyi ikinci dereceyi yaptı…

Bugüne kadar sentetik pistte sadece iki kez start alan safkan yaklaşık iki yıl aradan sonra geldiği İstanbul’da bir beyaz bayrak-ayna yarışı ile ve bu mesafedeki en iyi ikinci dereceyi yaparak kazanırken, hem İstanbul pistindeki ilk galibiyetini elde etti, hem de kariyerinin ilk G1 zaferini elde etmiş oldu.

Egregious Rock’ın 2 boy geç başladığı koşuda iyi start çıkışı ile King Berkay liderliği alıp 2 boy fark yaptı. İkincilikte Regardless daha sonra Vincitore ve Kuzey Yağmuru sırası ile 1400-1200 startları geçildi. 1000 startını King Berkay lider olarak geçerken yine ikincilikte Regardless hemen içinde Vincitore sırası ile 800 ve 600 startları geçilip düzlüğe çıkıldı. 400’de King Berkay liderliğini korurken gerilerden Yamanlarbeyi ve en dış kulvardan Egregious Rock’ın atakları görüldü. 200’den sonra rakiplerinin ataklarından etkilenmeyen King Berkay 1,5 boy farkla ve 1’28″35 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.


News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir